10 způsobů, jak vylepšit doručování řeči

Alyson Connolly

Shromážděno a shrnuto na jednom praktickém místě, zde je deset způsobů, jak zlepšit své přednášky nebo prezentace a celkově zlepšit své veřejné projevy.Analyzujte svůj skript

Máte tedy pocit, že na své dodávce musíte pracovat. Ale možná to není všechno jak říkáš to. Může to být co říkáš.Zdá se, že mnoho mých klientů věří, že jejich projevy jsou vytesané do kamene, jakmile mají pocit, že je již psaly. Takto na ně ale nemůžete myslet. Řeč je živý dokument. Měli byste být vždy schopni se vrátit a vylepšit to.

Při analýze skriptu nejprve odpovězte na tyto otázky: • Jaký je váš hlavní bod? Můžete shrnout hlavní bod do jedné věty?
 • Proč mluvíte k publiku? Co dělá vy expert?
 • Co chceš říct? Přednášíte přednášencům o výhodách pobytu ve škole. Poskytujete svou zprávu dobře?
 • Je to relevantní pro vaše publikum? Věříte, že to, co musíte říct, je důležité, aby to diváci slyšeli - ale je to důležité z jejich pohledu?
 • Co musí diváci slyšet? Jak bude divákům lépe, když slyší, co říkáte?
 • Jaká je jejich výzva k akci? K čemu chcete, aby diváci získali vaše informace? Chceš, aby zůstali ve škole? Jak to děláš? Řekněte jim, že mohou mluvit se školními poradci a najít podporu, pokud mají potíže s jejich kurzy nebo školní docházkou.
 • Máte háček? Například: Zeptejte se, napadlo vás někdy, že byste nechali školu? Publikum nemusí odpovídat. Tato otázka jen vzbuzuje jejich zvědavost. Diváci o tom mohou jen přemýšlet a odpovědět na otázku ve svých hlavách.
 • Máte silný citát? Použijte citát od někoho, koho obdivujete.
 • Máte vizuál? Vytvoření vizuálu vzbudí zvědavost. Také vás spojí s publikem, když se na něj krátce podíváte.
 • Máte zajímavý fakt nebo statistiku? To může upoutat pozornost publika.
 • Můžete pochválit publikum? Mohli byste začít Je to čest ... Nebo poté, co jste sledovali, jak poslouchají předchozí řečníka, Páni, jste opravdu pozorné publikum.
 • Můžete přidat místní chuť? Promluvte si o místním baseballovém týmu, který vyhrál šampionát. Prostě se držte stranou od všeho kontroverzního, co se může na místě odehrávat.
 • Můžete vyprávět relevantní příběh? Začněte tím, který souvisí s tématem.
 • Můžete použít zvukové efekty? Například: Zvuky dětských rozhovorů a zábavy by mohly začít vaši řeč o pobytu ve škole.
 • Můžeš říct vtip? Lidé milují dobré vtipy. Nepoužívejte pouze vtipy, které nejsou barevné nebo které staví jednu skupinu proti druhé.
 • Má váš konec dopad? To je ještě důležitější než háček. Je to poslední věc, kterou od vás diváci uslyší.

Hodím ještě jednu bonusovou otázku: Má váš projev všechny podstatné součásti dobrého projevu? Pamatujte PIE:

 • Směřovat: Uveďte svůj bod na začátku své řeči.
 • Ilustrace: Uveďte příklady, proč si myslíte, že váš názor je správný nebo důležitý.
 • Vysvětlení: Jak vaše příklady souvisejí a rozvíjejí váš názor?
 • Závěr: Vraťte se k hlavnímu bodu a napište závěr s dopadem, aby si publikum pamatovalo vás a vaši zprávu.

Přizpůsobte si svou řeč

Kdo mluví před davem? Hádej co. To jsi ty. Takže ve všech ohledech pokračujte a přizpůsobte si to. Dokonce i profesor zvyklý psát extrémně neosobní práce může ukázat nějaký vkus v přednáškovém sále. Každý má rád příběh. Mluvení o sobě dává divákům nahlédnout do vašeho života. Pokud se snažíte přesvědčit spoustu dětí, aby zůstaly ve škole, řekněte jim o členovi rodiny, který vypadl. Co se stalo s tím členem rodiny?

léky na detoxikaci alkoholu

Vaše skloňování musí být také sympatické. Když to cvičíte nahlas - děláte to, že? - ujistěte se, že zníte jako vy. Zníte jako byste při rozhovoru s přítelem? Jste spojeni s tématem nebo s někým, kdo právě říká spoustu slov?Zdůrazněte klíčová slova

Když je váš projev stále jen na stránce, všechna slova obecně vypadají stejně, že? Některé jsou delší, jiné kratší. Není okamžitě zřejmé, co je v celém textu opravdu důležité. Musíte zdůraznit slova nebo fráze, které vaše publikum opravdu potřebuje poslouchat.

Jaká jsou slova, která chcete zvednout ze stránky - chcete, aby diváci skutečně slyšeli a byli ovlivněni? Použijte zvýrazňovač nebo tužku, aby vynikly.

Jaká slova byste chtěli zdůraznit v následujícím řádku?

Pobyt ve škole je důležitý pro zajištění dobrého zaměstnání.

Můžete najít svůj vlastní způsob, jak si označit své projevy. Tady je moje: Pokud chcete zdůraznit používání hlasitosti, napište slova, která chcete hlasitěji, velkými písmeny a vložte do závorek (), pokud chcete, aby byla slova tišší.

Je třeba udělat víc, než přidávat důraz. Možná budete muset upravit samotná slova nebo fráze v závislosti na místnosti. Pokud mluvíte se skupinou nedospělých a říkáte jim, že jejich škola patří mezi nejvýznamnější školy v okrese, toto slovo jim může létat přímo nad hlavou a zapomenout na váš názor, zatímco se snaží přijít na to, co to slovo v jejich hlavách znamená. Lepší je použít slovo jako důležité, které je běžnější a je součástí jejich mateřského jazyka.

Změňte výšku, tón a délku slova

Když posloucháte hudbu, nechcete slyšet stále stejnou notu. To by byla strašně nuda. Totéž platí pro vaši řeč. Ano, vím, že nezpíváte, ale rozmanitost výšky tónu - zvyšování a snižování frekvence (tónu) vašeho tónu - pomáhá vašemu publiku lépe se držet. Změnou výšky tónu bude váš projev zajímavější a vaše prezentace bude ještě příjemnější. Nechcete přednést monotónní řeč, která dronuje dál.

Jaký je recept na změnu tónu? No, to je něco, na co musíte přijít sami. Určitě si můžete pohrát s výškou, tónem a slovem doba trvání (jak dlouho říkáte nebo kreslíte výslovnost slov) a zjistěte, jaké kombinace pro vás fungují. Například:

 • Rozteč: Pobyt ve škole je důležitý pro zajištění dobrých pracovních míst. Když řeknete, můžete zvýšit hřiště škola a pracovní místa. Vytvořte si notu, kde chcete zvýšit a snížit výšku tónu - používám swoop, jako swoos Nike.
 • Tón: Jak svými slovy vyjadřujete své emoce a co vlastně myslíte? Tón může změnit význam. Odpovídá váš tón tomu, co říkáte? Jsi ty Varování publikum o nebezpečích odchodu ze školy nebo jste vy povzbudivý jim?
 • Délka slova: Hrajte s tím, jak vyslovujete nebo vytahujete slova. Dalo by se říct, zůstat uvnitř schoooool je důležité pro zajištění dobrého zaměstnání, nebo Pobyt ve škole je důležitý pro zajištění dobrého zaměstnání jooooob.

Dýchat!

Všechno o mluvení se opravdu vrací k dechu. Dýchání je hnací silou doslova ve všem, co děláme - ale zvláště mluvený projev. Vaše řeč vychází z toho dechu. Je tedy obrovskou výhodou vědět, jak správně používat dech s maximální účinností.

Nejprve nespěchejte. Udělejte si čas na dech - to také dává divákům čas zaregistrovat poslední věc, kterou jste řekli.

Vždy musíte mít dostatek dechu, abyste vydrželi do konce každé věty.

Když se nadechnete, představte si, jak váš dech klesá hluboko do podbřišku. Vaše plíce se rozpínají jako balón a pokud sledujete nafouknutí balónku, nafoukne se ze dna. Při výdechu se vaše břišní svaly stahují a tlačí směrem k páteři.

Řekněte ve své řeči první větu. Na konci věty si udělejte čas a plně se nadechněte. Nespěchejte. Projděte si velkou část své řeči, jako je tato. Vím, že se to může zdát zdlouhavé, ale tento druh zaměření na dýchání opravdu pomáhá. Všimnete si, že každá věta má jinou délku a může vám zůstat dech. To je v pořádku. Vydechněte a znovu se nadechněte pro další větu.

Opakujte projev v reálném čase a brzy se naučíte dýchat tolik dechu, kolik potřebujete pro každou větu. Nezapomeňte si představit dech, který klesá.

Další tipy k dýchání:

 • Nezadržujte dech. Publikum také!
 • Svůj dech můžete na stránce označit lomítkem (/). Mám klienty, kteří označují své projevy DÝCHAT naškrábal je na všechny.
 • Nadechněte se po menstruaci nebo čárce. Takto mluvíme v reálném životě.

Zpomalte tempo

V reálném životě možná rychle mluvíte, a to by pro vás mohlo fungovat dobře. Řeč však není skutečný život. Řeč je představení. Nyní jste ve světě mluvení na veřejnosti. Publikum nepochopí ani nezaregistruje, co říkáte, pokud s vámi jen barlí. Když lidé mluví rychle, publikum je napjaté. Mohou dokonce přestat poslouchat, protože je příliš mnoho práce, než se snažit je následovat.

Protijed? Docela jednoduché. Zkuste to při procvičování: Vyslovujte každé slovo jasně a záměrně. Vytvořte každou samohlásku a souhlásku ve všech slovech. To vás zpomalí. Ale takto nemluvíme normálně. Nedáváme každému slovu stejnou váhu. Nyní si představte, že mluvíte se svým přítelem. Zvyšte tempo, ale ujistěte se, že všechna vaše slova jsou jasně vyslovována a že vaše tempo není tak rychlé, aby vám váš přítel nerozuměl.

Dopřejte si myšlenky

Zde je scénář: Procvičili jste a znáte svou řeč velmi dobře - ve skutečnosti tak dobře, že zapomenete publikum ne. Nikdy předtím to neslyšeli. Dej jim tedy čas na registraci toho, co jsi řekl, než přejdeš k další myšlence.

cipro dávka pro zubní infekci

Přemýšlejte o publiku jako o nováčcích ve vaší zemi a angličtina je jejich druhým jazykem. Je to pro ně velmi nové. Budou vám rozumět, pouze pokud budete mluvit pomalu a srozumitelně. (Nechápejte mě špatně - měli byste věřit jejich inteligenci, ale ne, že by vás mohli sledovat, pokud mumláte.)

Procvičení můžete vyzkoušet pohybem paží, abyste zdůraznili:

Neustále jsem plnil svou kvótu a letos jsem ji znovu dosáhl.

Když říkáte, můžete gesto s pravou rukou vytaženou doprava, neustále jsem dosahoval své kvóty, a pak gesto levou rukou, když říkáte, a letos jsem ji zasáhl znovu.

Poznámka: Nemusíte takto gestikulovat, když prezentujete. Toto fyzické gesto vám dává čas zpomalit, když cvičíte.

Dalším způsobem, jak ujasnit každou myšlenku, je pohyb - fyzický přesun na jiné místo na podlaze. Například:

Neustále jsem plnil svou kvótu a díky velké objednávce ze zámoří jsem ji letos opět dosáhl.

Můžete se posunout doprava, když jsem neustále narážel na svou kvótu, posunout se doleva a díky velké objednávce ze zámoří, a přesunout se do centra, jsem to letos zasáhl znovu.

Opět se nemusíte ve skutečnosti hýbat, když přednesete tento projev. Mohlo by to diváky zatočit. Jde o to cvičit tak, aby pohyb pomohl každou myšlenku vyjasnit ve vaší mysli, a to se přenese do publika.

Použijte sílu pauzy

Pauzy vám umožní čas nadechnout se a shromáždit, co říct dále. Používejte je tedy svobodně!

Pauzy také budují napětí. Chceš dobrou práci? (pauza)… pak zůstaňte ve škole.

Zkuste následující:

 • Pauza po čárce.
 • Pauza po větě.
 • Pauza před novým odstavcem.
 • Pozastavte, když zobrazujete vizuál.
 • Pauza pro smích.
 • Pauza po rétorické otázce.

Vyvarujte se plniv! Když se pozastavíte, není třeba nic říkat - zvláště hm nebo uh. Opravdu, prostě přestaň mluvit. Je to vše, co musíte udělat. Pauza bude trvat jen několik sekund. Publikum počká. Filler slova nedávají divákům čas zaregistrovat vaši poslední větu. Navíc je to nepříjemné.

Nahrajte svou prezentaci pomocí videa a hlasu

Neobhajuji postavení před zrcadlem, když si procvičujete řeč. Podíváme se do zrcadel, abychom se zkontrolovali, jistě. Ale když cvičíte před zrcadlem, stále se kontrolujete. Nemůžeš si pomoci. A to se soustředí na vaši řeč.

Můžete to přehrát a opravdu vás vidět tak, jak vás uvidí diváci. V další položce najdete otázky, na které se můžete zeptat kolegy, pokud vás někdo sleduje.

Nejdůležitější částí je samozřejmě váš hlas, ne ta skvělá kravata, která funguje s vaší košilí. Záznam zvuku vašich praktik usnadňuje nalezení hlasových návyků, které by mohly poškodit váš dopad, aniž by vás rozptylovaly vizuály.

Poslouchejte hlasové návyky a vzorce. Například poslouchejte upspeak, což zní, jako byste ze svých vět udělali otázky.

Pobyt ve škole je důležitý pro zajištění dobrého zaměstnání.

To je prohlášení. Když to promluvíte na otázku, zní to, jako byste si nebyli jisti, jako byste říkali: Je to v pořádku, abych to řekl?

Poslouchejte, kdy upustíte konce vět:

Pobyt ve škole je důležitý pro zajištění dobrého…

Co? To poslední slovo neslyšíme. Energie klesá a klesá, tryská jako těsto na palačinky na roštu. Shazování často se stane, když vám dojde dech. Zajistěte dostatek dechu, který vám vydrží až do konce věty.

Poslouchejte výplňová slova. Říkáte to, jako, víte, a příliš mnohokrát. Možná vás překvapí, jak se tato slova mohou vklouznout do vaší řeči. Když ucítíte, že se vyplňuje slovo, potlačte ho.

Požádejte přítele nebo kolegu, aby sledoval a poslouchal

Dejte této osobě také konkrétní věci, na které se bude dívat a poslouchat. Mohl by prostě říct, že jste byli skvělí, což vám opravdu nepomůže. A i kdybys byl skvělý, i ten nejvybroušenější moderátor se může vždy zlepšit.

Zde je několik věcí, kterým má tato osoba věnovat zvláštní pozornost:

 • Oslovujete na začátku publikum, aniž byste se dívali dolů na své poznámky, když říkáte své jméno?
 • Jsou vaše body výstižně rozházené?
 • Zaujme váš háček pozornost publika?
 • Spěcháte? Dokáže váš pomocník porozumět všemu, co říkáte?
 • Slyší vás váš pomocník z různých oblastí místnosti?
 • Zdůrazňujete klíčová slova, nebo znějí stejně?
 • Mluvíte stejnou řečí ve stejné (monotónní) výšce nebo používáte hlasovou rozmanitost?
 • Odráží váš tón váš význam?
 • Ukončujete svou prezentaci třeskem?