Anatomie mužské pánve

Autor: David Terfera, Shereen Jegtvig

Anatomie pánve se liší v závislosti na tom, zda jste muž nebo žena. Mezi mužské pánevní orgány patří penis a různé žlázy a kanály. Varlata a šourek jsou také důležité mužské struktury.

image0.jpgMužská močová trubice a penis

Mužská močová trubice je svalová trubice, která prochází prostatou, perineální membránou a svaly a penisem z vnitřního uretrálního otvoru močového měchýře do vnějšího uretrálního otvoru umístěného na špičce žaludu penisu (baňatá struktura na distálním konec). Vypouští z těla moč i sperma.

Močová trubice je rozdělena do následujících čtyř částí:

  • Preprostatická část: Obklopen vnitřním uretrálním svěračem, který brání spermatu ve vstupu do močového měchýře během ejakulace (uvolnění spermatu přes močovou trubici)

  • Prostatická část: Obklopen prostatou

  • Mezilehlá (membránová) část: Je obklopen dalším svěračem zvaným vnější uretrální svěrač

  • Penilní (houbovitá) část: Prochází penisem

Plexus prostatického nervu poskytuje inervaci prvním třem částem močové trubice. Penilní (houbovitá) močová trubice je inervována hřbetním nervem penisu. První dvě části močové trubice zásobují krví dolní vesikální a střední rektální tepny, zatímco zbytek močové trubice proudí krví z vnitřní pudendální tepny. Krev se vrací jejich doprovodnými žilkami. Lymfodrenáž se provádí převážně vnitřními iliakálními lymfatickými uzlinami, ale některé také vedou do vnějších iliakálních lymfatických uzlin a hlubokých tříselných lymfatických uzlin.

vedlejší účinky pilulky

Penis se skládá ze tří částí:

  • Vykořenit: Kořen obsahuje tři skupiny erektilní tkáně zvané bulbus a levou a pravou cruru. Žárovka obklopuje močovou trubici a je pokryta svaly bulbospongiosus. Každý crus je pokrytý ischiocavernosus svalem, který je připevněn k ohanbí.

  • Tělo: Tělo obsahuje corpus spongiosum, což je válcové pokračování baňky, a corpora cavernosa, které jsou tvořeny pokračováním dvou crura. Všechny tři válce erektilní tkáně jsou obklopeny Buckovou fascií.

  • Lesk: Corpus spongiosum se distálně rozšiřuje a tvoří žalud penisu. Glans tvoří korónu glans, která je oddělena od těla krkem glans. Vnější otvor uretry je štěrbinovitý otvor na špičce.

    Žaluďový penis je pokryt dvojitou vrstvou kůže, která se nazývá předkožky nebo předkožky. Frenulum je záhyb kůže, který se táhne od předkožky k uretrálnímu povrchu žaludu.

Pudendální nerv přes hřbetní nerv penisu inervuje kůži a žalud. Parasympatická inervace z dolního hypogastrického plexu dodává vaskulaturu erektilní tkáně. Krev je dodávána do penisu větvemi vnitřních pudendálních tepen nazývaných hluboké tepny penisu, tepny bulbu a hřbetní tepny penisu. Krev se vrací přes pudendální žíly. Lymfa odtéká do povrchových tříselných uzlů a vnitřních iliakálních uzlin.

Vnitřní mužské orgány

Vnitřní mužské orgány nebo pohlavní orgány zahrnují varlata, nadsemenníky, vasa deferentia (ductus deferentia), semenné váčky, ejakulační kanálky, prostata a bulbourethrální žlázy.

Vas deferens je dlouhá trubice, která nese spermie z nadvarlete do ejakulačního potrubí. Začíná to z nadvarlete, prochází tříselným kanálem, prochází přes vnější iliakální cévy a vstupuje do pánve. Prochází podél boční stěny pánve a končí v průběhu dilatace zvané ampulka chámovodu a spojuje kanál semenné žlázy na střední straně semenného váčku za vzniku ejakulačního kanálu. Každý semenný váček leží na zadním povrchu močového měchýře. Vylučují hustou tekutinu do ejakulačního potrubí, které se mísí se spermatem.

dávkování valtrexu pro ohniska

Přívod krve do vasa deferentia je z horních váčkových tepen a přívod krve do semenných váčků pochází z dolních váčků a středních rektálních tepen a vrací se prostřednictvím vnitřních iliakálních žil. Lymfa odtéká do vnitřních iliakálních uzlin.

Prostatická žláza obklopuje prostatickou část močové trubice. Jde o velikost vlašského ořechu. Jeho základna leží blízko krku močového měchýře a vrchol je vedle urogenitální bránice. Je pokryta silnou vláknitou tobolkou, ve které jsou uloženy prostatické plexy nervů a žil. Prostata má pět laloků, přední, střední, zadní a dva boční laloky. Prostata vylučuje mléčnou tekutinu, která se přidává do semenné tekutiny v době ejakulace. Krev je dodávána do prostaty dolními vezikálními, vnitřními pudendálními a středními rektálními tepnami. Krev se vrací prostatickými venózními plexy, které se nacházejí kolem základny a po stranách prostaty.

Tekutiny produkované žlázami mají zásadité pH, což pomáhá neutralizovat kyselost ženské pochvy.

Bulbourethrální žlázy jsou dvě malé žlázy umístěné ve vnějším svěrači uretry. Během sexuálního vzrušení vylučují do močové trubice tekutinu podobnou hlenu.