Bartholin Cyst

Bartholin Cyst

Lékařsky recenzováno Varixcare.cz. Naposledy aktualizováno 2. srpna 2021.

DPH 196 hodnota ulice

CO POTŘEBUJEŠ VĚDĚT:

Bartholinova cysta je bulka poblíž otvoru do pochvy. V této oblasti vás může při chůzi nebo sexu bolet. Bartholinova cysta je způsobena zablokováním vaší Bartholinské žlázy. Na každé straně pochvy máte bartholinskou žlázu. Žlázy produkují tekutinu, která zvlhčuje vaši vagínu. V průběhu času se tekutina může hromadit ve žláze a vytvářet cysty. Cysta se může nakazit. Pokud máte sexuálně přenosnou infekci, může vám hrozit Bartholinova cysta. Zranění nebo chirurgický zákrok v blízkosti pochvy může také zvýšit riziko.NÁVOD K VÝBĚRU:

Kontaktujte svého gynekologa nebo poskytovatele zdravotní péče, pokud:

 • Máte horečku.
 • Vaše cysta se zvětší nebo se stane bolestivější.
 • Vaše cysta se po léčbě vrátí.
 • Váš odtok vypadne.
 • Máte hnis, zarudnutí nebo otok v místě, kde byla cysta vypuštěna.
 • Máte dotazy nebo obavy týkající se vašeho stavu nebo péče.

Léky:

Vy smět potřebovat některý z následujících: • Antibiotika pomáhají předcházet nebo léčit bakteriální infekci.
 • NSAID , jako je ibuprofen, pomáhají snižovat otoky, bolest a horečku. NSAID mohou u některých lidí způsobit krvácení do žaludku nebo problémy s ledvinami. Pokud užíváte lék na ředění krve, vždy zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče, zda jsou pro vás NSAID bezpečné. Vždy si přečtěte etiketu léku a dodržujte pokyny.
 • Vezměte si lék podle pokynů. Kontaktujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud si myslíte, že váš lék nepomáhá nebo pokud máte nežádoucí účinky. Řekněte mu o ní, pokud jste alergičtí na jakýkoli lék. Udělejte si seznam léků, vitamínů a bylin, které užíváte. Zahrňte částky, kdy a proč je berete. Seznam nebo lahvičky s pilulkami přineste na následné návštěvy. Noste s sebou seznam léků v případě nouze.

Péče o sebe, pokud vaše cysta nebyla vyčerpána:

 • Dejte si sedací koupel 3 až 4krát denně nebo podle pokynů. Sedací koupel může pomoci zmírnit otoky a bolest. Pomůže také otevřít bartholinské žlázy, aby normálně odtekly. Na dno vany položte čistý ručník. Naplňte si vanu teplou vodou až po boky. Můžete si také koupit sedací vanu, která se vejde do vaší toalety. Sedět ve vodě 10 minut.
 • Použijte teplý obklad do vaší cysty. To může zmírnit otoky a bolest. Teplý obklad také pomůže otevřít vaše bartholinské žlázy, aby normálně odtékaly. Navlhčete žínku v teplé, ale ne horké vodě. Komprimujte 10 minut. Opakujte 4krát denně.
 • Udržujte oblast kolem pochvy čistou. Vždy otírejte zepředu dozadu. Sprcha jednou denně. Po sprchování oblast jemně osušte.

Péče o sebe po řezu a drenáži cysty:

 • Dejte si sedací koupel za 24 až 48 hodin nebo podle pokynů. Možná budete muset počkat, než si vezmete sedací lázeň, než bude váš obal odstraněn. Sedací koupel může pomoci zmírnit otoky a bolest. Vezměte si sedací koupel 3 až 4krát denně po dobu 3 dnů. Na dno vany položte čistý ručník. Naplňte si vanu teplou vodou až po boky. Můžete si také koupit sedací vanu, která se vejde do vaší toalety. Sedět ve vodě 10 minut.
 • Noste hygienickou vložku absorbovat drenáž z vaší rány. Po vyčerpání cysty můžete mít drenáž několik týdnů.
 • Zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče, zda je v pořádku mít sex. Sex může způsobit vypadnutí vašeho odtoku. Může také zvýšit riziko infekce.
 • Udržujte oblast kolem pochvy čistou. Vždy otírejte zepředu dozadu. Sprcha jednou denně. Po sprchování oblast jemně osušte.

Kontaktujte svého poskytovatele zdravotní péče podle pokynů:

Pokud byl do rány vložen obal, vraťte se do 24 až 48 hodin, aby byl odstraněn. Pokud byl umístěn odtok, budete se muset vrátit za 4 až 6 týdnů, aby byl odstraněn. Zapište si své otázky, abyste si je během svých návštěv pamatovali.

© Copyright IBM Corporation 2021 Informace jsou určeny pouze pro použití koncovým uživatelem a nesmí být prodávány, redistribuovány ani jinak používány pro komerční účely. Všechny ilustrace a obrázky obsažené v CareNotes® jsou chráněny autorskými právy společnosti A.D.A.M., Inc. nebo IBM Watson HealthVýše uvedené informace jsou pouze vzdělávací pomůckou. Není určen jako lékařská rada pro individuální podmínky nebo léčby. Poraďte se svým lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem dříve, než začnete dodržovat jakýkoli léčebný režim, abyste zjistili, zda je pro vás bezpečný a účinný.

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste se ujistili, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaše osobní poměry.

Lékařské prohlášení