Základy struktury složek OS X

Bob LeVitus

Podívejte se na strukturu složek typické instalace OS X. Otevřete okno Finder a v postranním panelu klikněte na ikonu pevného disku (obvykle se nazývá Macintosh HD). Měli byste vidět alespoň čtyři složky: Aplikace, Knihovna, Systém a Uživatelé. Ve složce Users má každý uživatel svou vlastní sadu složek obsahujících dokumenty, předvolby a další informace, které patří danému uživateli a účtu.

image0.jpgShora: Složka Počítač

Složka Počítač zobrazuje všechna úložná zařízení, která jsou aktuálně připojena k počítači Mac. Následující kroky ukazují, jak můžete začít ve složce Počítač a procházet strukturou složek:

 1. Chcete-li vyhledat složku Počítač, zvolte Přejít → Počítač nebo stiskněte Shift + Command + C.

  Složka Počítač v tomto příkladu se nazývá Bob L's MacBook Pro a obsahuje ikonu pevného disku (Mavericks HD) a ikonu Síť, pomocí které můžete přistupovat k serverům nebo jiným počítačům v místní síti.

 2. Poklepejte na ikonu, která obsahuje vaše OS X věci.

  rychle se láme žvýkačka

  Technicky se tato jednotka nazývá spouštěcí jednotka. Pokud jste jej nezměnili, pravděpodobně se jmenuje Macintosh HD.

 3. Podívejte se na složky, které tam najdete.

  Měli byste vidět alespoň čtyři složky (pokud jste nějaké nepřidali; pokud jste nainstalovali například programovací nástroje Xcode, máte jich více).

Složka Aplikace

Do složky Aplikace umístěné na kořenové úrovni spouštěcí jednotky můžete přejít kliknutím na ikonu Aplikace na postranním panelu, výběrem v nabídce Přejít nebo stisknutím kláves Shift + Command + A. V této složce najdete aplikace a nástroje, které Apple obsahuje s OS X.

Písma (a další) ve veřejné složce Knihovna

Složka Knihovna na kořenové úrovni pevného disku OS X je jako veřejná knihovna; ukládá položky dostupné pro každého, kdo se přihlásí k jakémukoli účtu na tomto počítači Mac.

Opustit / Systém / Knihovna složka sama. Nehýbejte, neodstraňujte ani nepřejmenovávejte jej, ani v něm nic nedělejte. Je to nervové centrum vašeho počítače Mac. Jinými slovy byste se nikdy neměli dotýkat této třetí složky Knihovna.

jak udělat cookies minecraft

Nejčastěji používanou podsložkou veřejné knihovny je složka Fonts, ve které je umístěno mnoho písem nainstalovaných na počítačích Mac.

Nakonec Knihovna ve složce Uživatelé je místo, kde OS X ukládá soubory konfigurace a předvoleb sdílené všemi uživateli.

image1.jpg

Pokud je váš Mac nastaven pro více uživatelů, mohou je do veřejné složky (na úrovni root) v knihovně vkládat pouze uživatelé s oprávněními správce (administrátora).

Složka System

Složka System obsahuje soubory, které OS X potřebuje ke spuštění a pokračování v práci.

Složku System nechte na pokoji . Nehýbejte, neodstraňujte ani nepřejmenovávejte jej ani nic v něm. Je součástí nervového centra vašeho počítače Mac.

Použitelnost složky Users

Když otevřete složku Uživatelé, zobrazí se složka pro každou osobu, která má uživatelský účet v systému Mac, a také složku Sdílená.

jak zjistit okamžitou rychlost

Sdílená složka, kterou vidíte ve složce Users, umožňuje každému, kdo používá Mac, používat všechny soubory, které jsou v ní uloženy. Pokud chcete, aby k souboru nebo složce měli přístup další lidé, kteří používají váš počítač Mac, je vhodným místem pro jejich uložení sdílená složka.

Neexistuje místo jako Home

Ve složce Uživatelé můžete přejít k domovské složce a zjistit, co je uvnitř. Když se uživatel přihlásí k tomuto počítači Mac, jeho domovská složka se zobrazí pokaždé, když klikne na ikonu Domů v postranním panelu, zvolí Přejít → Domů nebo použije klávesovou zkratku Shift + Command + H.

Vaše domovská složka je pro vás jako uživatele nejdůležitější složkou - nebo alespoň složkou, do které ukládáte většinu svých souborů. Důrazně doporučujeme ukládat všechny soubory, které vytvoříte, do podsložek ve složce Home - nejlépe do podsložek ve složce Home / Documents.

Když otevřete domovskou složku, uvidíte v záhlaví okno Finderu s ikonou domku a krátkým uživatelským jménem. Když uvidíte své krátké uživatelské jméno v záhlaví, budete informováni, že jste přihlášeni vaše Domovská složka. Každý uživatel má domovskou složku pojmenovanou podle svého krátkého uživatelského jména.

image2.jpg

Pokud má váš Mac více než jednoho uživatele, můžete ve složce Users vidět domovské složky ostatních uživatelů, ale OS X vám brání v otevírání souborů nebo v jejich ukládání.

Ve výchozím nastavení má vaše domovská složka několik složek vytvořených v OS X. Následující čtyři jsou nejdůležitější:

kolik bodů je bezpečnost
 • Plocha počítače: Pokud vložíte položky (soubory, složky, aplikace nebo aliasy) na plochu, budou skutečně uloženy ve složce na ploše.

 • Dokumenty: Na toto místo můžete vložit všechny dokumenty (dopisy, tabulky, recepty a romány), které vytvoříte.

 • Knihovna: Tato složka Knihovna je v Mavericks neviditelná. Můžete si být jisti, že i když je skrytá, je to stále jedna z nejdůležitějších složek ve vaší domovské složce, která obsahuje Předvolby, písma dostupná pouze pro vás a další věci, které očekáváte.

 • Veřejnost: Pokud ostatní v místní síti používají pro připojení k počítači Mac sdílení souborů, nemohou vidět ani používat soubory nebo složky ve vaší domovské složce, ale mohou sdílet soubory, které jste uložili ve veřejné složce domovské složky.

Pokud chcete, můžete vytvořit více složek. Ve skutečnosti každá složka, kterou máte vůbec vytvořit (alespoň každý, který vytvoříte na tomto konkrétním pevném disku nebo svazku) by měl být ve své domovské složce.