Cysty prsu

Cysty prsu

Lékařsky recenzováno Varixcare.cz. Naposledy aktualizováno 18. listopadu 2020.

kolik je bupropion 150mg bez pojištění

Přehled

Obsah z kliniky Mayo

Cysty na prsou jsou váčky naplněné tekutinou uvnitř prsou. Obvykle nejsou rakovinné (benigní). Můžete mít jednu nebo více cyst prsu. Cysta prsu se často cítí jako hroznový nebo vodou naplněný balón, ale někdy se cysta na hrudi cítí pevná.Cysty prsu nevyžadují léčbu, pokud není cysta velká a bolestivá nebo nepříjemná. V takovém případě může vypuštění tekutiny z cysty prsu zmírnit příznaky.Ačkoli cysty prsu lze nalézt u žen jakéhokoli věku, jsou častější u žen před menopauzou, typicky do věku 50 let, ale lze je nalézt u žen jakéhokoli věku. Cysty prsu se také běžně vyskytují u postmenopauzálních žen, které užívají hormonální terapii.

Cysta prsu

Cysta na prsou, oválný nebo kulatý vak naplněný tekutinou, se může při pohybu mírně pohybovat.Příznaky

Cysty prsu se mohou nacházet v jednom nebo obou prsou. Příznaky a příznaky cysty prsu zahrnují:

 • Hladká, snadno pohyblivá kulatá nebo oválná hrudka, která může mít hladké okraje - což obvykle, i když ne vždy, naznačuje, že je to neškodné
 • Výtok bradavky může být čirý, žlutý, slámově zbarvený nebo tmavě hnědý
 • Bolest nebo citlivost prsou v oblasti hrudníku
 • Zvětšení hrudní hrudky a citlivost prsou těsně před menstruací
 • Snížení velikosti hrudky hrudníku a vyřešení dalších příznaků po menstruaci

Prsní cysty nezvyšují riziko rakoviny prsu. Ale mít cysty může ztížit nalezení nových hrudek hrudníku nebo jiné změny, které by mohly vyžadovat hodnocení lékařem. Vaše prsa se mohou při menstruaci cítit hrudkovitě a bolestivě, takže je důležité znát, jak se vaše prsa cítí během celého menstruačního cyklu, abyste věděli, jestli se něco změní.

Kdy navštívit lékaře

Normální prsní tkáň se často cítí hrudkovitá nebo uzlovitá. Pokud ale pocítíte novou hrudku, která nezmizí, zvětší se nebo přetrvává po jednom nebo dvou menstruačních cyklech, navštivte ihned svého lékaře. Také navštivte svého lékaře, pokud máte nové kožní změny na jednom nebo obou prsou.Příčiny

Každé z vašich prsou obsahuje laloky žlázové tkáně uspořádané jako okvětní lístky sedmikrásky. Laloky jsou rozděleny na menší lalůčky, které produkují mléko během těhotenství a kojení. Nosná tkáň, která dává prsu tvar, se skládá z tukové tkáně a vazivové tkáně. Cysty prsu se vyvíjejí v důsledku akumulace tekutin uvnitř žláz v prsou.

Cysty prsu mohou být definovány jejich velikostí:

 • Mikrocysty mohou být viděny během zobrazovacích testů, jako je mamografie nebo ultrazvuk, ale jsou příliš malé na to, aby se cítily.
 • Makrocysty jsou dostatečně velké, aby se daly cítit, a mohou dorůst v průměru asi 1 až 2 palce (2,5 až 5 centimetrů).

Odborníci přesně nevědí, co způsobuje cysty prsu. Mohou se vyvinout v důsledku hormonálních změn z měsíční menstruace.

Diagnóza

Diagnóza cysty prsu obvykle zahrnuje vyšetření prsu; zobrazovací testy, jako je ultrazvuk prsu nebo mamograf; a případně aspirace jemnou jehlou nebo biopsie prsu.

Zkouška prsu

Po diskusi o vašich příznacích a zdravotní anamnéze váš lékař fyzicky vyšetří hrudku a zkontroluje další abnormality prsu. Protože váš lékař nemůže z klinického vyšetření prsu sám zjistit, zda je hrudka prsu cysta, budete potřebovat další test. Obvykle se jedná buď o zobrazovací test, nebo o aspiraci jemnou jehlou.

Zobrazovací testy

Potřebné testy mohou zahrnovat:

 • Mamografie. Velké cysty a shluky malých cyst lze obvykle pozorovat pomocí mamografie. Ale mikrocysty mohou být na mamografu obtížné nebo nemožné.
 • Ultrazvuk prsou. Tento test může lékaři pomoci určit, zda je hrudka prsu naplněna tekutinou nebo je pevná. Oblast naplněná tekutinou obvykle naznačuje cystu prsu. Pevně ​​vypadající hmota je s největší pravděpodobností nerakovinová hrudka, jako je fibroadenom, ale pevné hrudky mohou být také rakovinou prsu.

Váš lékař může doporučit biopsii k dalšímu vyhodnocení hmoty, která se jeví jako pevná. Pokud váš lékař může snadno nahmatat hrudku, může přeskočit zobrazovací testy a provést aspiraci jemnou jehlou k vypuštění tekutiny a zhroucení cysty.

Sání jemnou jehlou

Během aspirace s jemnou jehlou lékař vloží tenkou jehlu do hrudky a pokusí se odsát (odsát) tekutinu. Přesné nasazení jehly se často provádí pomocí aspirace s jemnou jehlou. Pokud vytéká tekutina a hrudka hrudníku zmizí, může lékař okamžitě provést diagnostiku cysty prsu.

 • Pokud tekutina není krvavá a má slámový vzhled a hrudka hrudníku zmizí, nepotřebujete žádné další testování ani léčbu.
 • Pokud tekutina vypadá krvavě nebo hrudka hrudníku nezmizí, Váš lékař může poslat vzorek tekutiny k laboratornímu testování a odkázat vás na chirurgii prsu nebo na radiologa-lékaře vyškoleného k provádění zobrazovacích vyšetření a postupů-k následnému sledování.
 • Pokud není odebrána žádná kapalina, Váš lékař pravděpodobně doporučí zobrazovací test, jako je diagnostický mamograf nebo ultrazvuk. Nedostatek tekutiny nebo hrudka hrudníku, která po aspiraci nezmizí, naznačuje, že hrudka hrudníku - nebo alespoň její část - je pevná. Může být odebrán vzorek tkáně ke kontrole rakoviny.
Sání jemnou jehlou

Během aspirace jemnou jehlou se speciální jehla vloží do hrudky hrudníku a odstraní se (odsaje) veškerá tekutina. K umístění jehly může být použit ultrazvuk - postup, který využívá zvukové vlny k vytváření obrazů vašeho prsu na monitoru.

Léčba

Pro jednoduché cysty prsu-ty, které jsou naplněné tekutinou a nezpůsobují žádné příznaky-které jsou potvrzeny na ultrazvuku prsu nebo po aspiraci jemnou jehlou, není nutná žádná léčba. Mnoho cyst zmizí bez léčby. Pokud cysta přetrvává, je pevnější nebo si všimnete kožních změn na kůži nad cystou, poraďte se se svým lékařem.

Sání jemnou jehlou

K diagnostice a léčbě cysty prsu lze použít aspiraci s jemnou jehlou, pokud lze během postupu z cysty odstranit veškerou tekutinu a poté hrudka prsu zmizí a vaše příznaky odezní.

U některých cyst prsu však může být nutné vypustit tekutinu více než jednou. Opakující se nebo nové cysty jsou běžné. Pokud cysta prsu přetrvává dva až tři menstruační cykly a zvětšuje se, navštivte svého lékaře k dalšímu vyšetření.

Užívání hormonů

Používání antikoncepčních pilulek (perorálních kontraceptiv) k regulaci menstruačního cyklu může pomoci omezit opakování cyst prsu. Ale kvůli možným významným vedlejším účinkům se antikoncepční pilulky nebo jiná hormonální terapie, jako je tamoxifen, obvykle doporučují pouze ženám s vážnými příznaky. Přerušení hormonální terapie po menopauze může také pomoci předcházet cystám prsu.

Chirurgická operace

Operace k odstranění cysty prsu je nutná pouze za neobvyklých okolností. Chirurgii lze zvážit, pokud se nepříjemná cysta prsu opakuje měsíc po měsíci nebo pokud cysta prsu obsahuje tekutinu zabarvenou krví nebo vykazuje jiné znepokojující příznaky.

Životní styl a domácí opravné prostředky

Chcete -li minimalizovat nepohodlí spojené s cystami prsu, můžete vyzkoušet tato opatření:

 • Noste podpůrnou podprsenku. Podepření prsou podprsenkou, která dobře sedí, vám může pomoci zmírnit určité nepohodlí.
 • Použijte kompresi. K úlevě od bolesti může pomoci buď teplý obklad nebo ledový obklad.
 • Vyhněte se kofeinu. Studie neprokázaly souvislost mezi kofeinem a cystami prsu. Některé ženy však po odstranění kofeinu ze své stravy nacházejí úlevu od symptomů. Zvažte snížení nebo vyloučení kofeinu - v nápojích, stejně jako v potravinách, jako je čokoláda -, abyste zjistili, zda se vaše příznaky zlepšily.
 • Pokud vám to lékař doporučí, zvažte vyzkoušení volně prodejných léků proti bolesti. Některé typy bolesti prsou lze zmírnit použitím acetaminofenu (Tylenol, další) nebo nesteroidních protizánětlivých léků, jako je ibuprofen (Advil, Motrin IB, další) nebo sodná sůl naproxenu (Aleve, další).

Alternativní medicína

Promluvte si se svým lékařem o jakýchkoli vitaminech, bylinkách nebo jiných doplňcích stravy, které užíváte nebo o kterých uvažujete. Neexistuje žádný důkaz, že by některý z těchto produktů pomohl symptomům cysty prsu, a mohou způsobit vedlejší účinky.

Příprava na schůzku

Pravděpodobně uvidíte svého poskytovatele primární péče, aby vyhodnotil nové hrudky nebo změny ve vašich prsou. Na základě klinického vyšetření prsu nebo nálezů na zobrazovacím testu můžete být odesláni ke specialistovi na zdraví prsou.

Co můžeš udělat

První hodnocení se zaměřuje na vaši anamnézu. Budete diskutovat o svých příznacích, jejich vztahu k menstruačnímu cyklu a dalších relevantních informacích. Chcete -li se připravit na tuto diskusi, vytvořte si seznamy, které obsahují:

 • Všechny vaše příznaky, i když se zdá, že nesouvisejí s důvodem, proč jste si schůzku naplánovali
 • Klíčové osobní údaje, včetně velkých stresů nebo nedávných životních změn
 • Všechny léky, vitamíny, bylinné přípravky a doplňky, které pravidelně užíváte
 • Otázky, které byste měli položit svému lékaři, od nejdůležitějších po nejméně důležité, abyste si byli jisti, že pokryjete body, které vás nejvíce znepokojují

Mezi základní otázky, které byste se měli zeptat svého lékaře, patří:

 • Co může být příčinou mých příznaků?
 • Zvyšuje cysty riziko rakoviny prsu?
 • Jaké druhy testů potřebuji?
 • Budu potřebovat léčbu? Pokud ano, jaké způsoby léčby jsou k dispozici?
 • Existují nějaká omezení, která budu muset dodržovat?
 • Existují nějaké tištěné materiály, které si mohu vzít domů? Jaké webové stránky doporučujete?

Pokud něčemu nerozumíte, neváhejte se zeptat.

Co můžete očekávat od svého lékaře

Buďte připraveni odpovědět na otázky, které vám lékař může položit, například:

 • Kdy jste si poprvé všimli prsní cysty nebo bulky?
 • Zaznamenali jste změnu velikosti prsní cysty nebo bulky?
 • Jaké příznaky jste zažili a jak dlouho je máte?
 • Vyskytují se vaše příznaky u jednoho nebo obou prsou?
 • Změnily se časem nějaké příznaky?
 • Máte bolesti prsou? Pokud ano, jak závažné to je?
 • Máte výtok z bradavek? Pokud ano, vyskytuje se v jednom nebo obou prsou?
 • Jak váš menstruační cyklus ovlivňuje cystu nebo bulku na prsou?
 • Kdy byl váš poslední mamograf?
 • Máte v rodinné anamnéze cysty nebo hrudky prsu?
 • Už jste někdy měli cystu nebo bulku v prsu, biopsii prsu nebo rakovinu prsu?

© 1998-2019 Mayo Foundation for Medical Education and Research (MFMER). Všechna práva vyhrazena. Podmínky použití .