Kojení a bolest bradavek

Kojení a bolest bradavek

Lékařsky recenzováno Varixcare.cz. Naposledy aktualizováno 2. srpna 2021.

CO POTŘEBUJEŠ VĚDĚT:

Když začnete kojit, můžete mít bolavé nebo citlivé bradavky. Bolest bradavek je obvykle způsobena nesprávnou západkou a umístěním. Poté, co najdete polohu, která funguje a vaše dítě má dobrou západku, by mělo být kojení pohodlné. Při kojení byste neměli mít bolest, puchýře ani modřiny. Vaše bradavky by neměly praskat, strupovat se ani krvácet. Engorgement může také způsobit bolest bradavek.NÁVOD K VÝBĚRU:

Okamžitě vyhledejte péči, pokud:

 • Jedno nebo obě prsa jsou zarudlá, oteklá nebo tvrdá, bolestivá a cítí se teplá nebo horká.
 • Z bradavky vychází hnis.

Kontaktujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud:

 • Máte horečku.
 • Vaše bradavka je červená, suchá, popraskaná, krvácí nebo na ní jsou strupy.
 • Vidíte nebo cítíte něžnou bulku v prsou.
 • Máte dotazy nebo obavy týkající se vašeho stavu nebo péče.

Spravovat bolest bradavek:

 • Naneste pár kapek mateřského mléka na bradavky. Mateřské mléko je přirozeně uklidňující. Nenoste podprsenky nebo oblečení, které jsou těsné a tlačte na bradavky.
 • Umyjte si bradavky pouze teplou vodou. Nepoužívejte mýdla, která obsahují alkohol nebo jiné chemikálie. Ty mohou vaše bradavky vysušovat a dráždit. Nepoužívejte kojící vložky vyložené plastem. Po koupání nebo kojení nechte bradavky uschnout na vzduchu. Noste volné, měkké bavlněné košile.
 • Zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče na nejlepší krém nebo mast pro vás. Kojící vložky často měňte, aby se vlhkost nedostala do bradavek. Zeptejte se na léky, které pomáhají snižovat bolest a otoky.

Zabraňte bolestivosti bradavek:

 • Pomozte svému dítěti získat dobrou západku. Pokud vaše dítě saje pouze bradavku, jemně přerušte odsávání a přemístění. Pokud potřebujete pomoc se západkou vašeho dítěte, promluvte si s laktační poradkyní. Nejprve nabídněte svému dítěti bradavku, která ho méně bolí. Sání vašeho dítěte je obvykle těžší, když poprvé začne kojit. Kojte 8 až 12krát denně. Časté kojení může pomoci snížit bolest bradavek a zabránit překrvení.
  Správné kojení
 • Kojte nebo pumpujte každé 2 nebo 3 hodiny. Časté kojení pomáhá snižovat bolestivost bradavek způsobenou překrvením. Před kojením odsajte nebo odsajte mléko z prsou. To pomůže změkčit vaše prsa a bradavku a umožní vašemu dítěti lépe se přichytit.
 • Při každém kojení měňte polohy. To může pomoci udržet tlak na bolavých oblastech.
 • Pokud je kojení příliš bolestivé, použijte odsávačku dokud se vaše bradavky nezahojí.

Následujte svého lékaře podle pokynů:

Zapište si své otázky, abyste si je během svých návštěv pamatovali.Pro více informací:

 • Americká pediatrická akademie
  345 Park Boulevard
  Itasca, IL 60143
  Telefon: 1-800- 433-9016
  Webová adresa: http://www.aap.org
 • La Leche League International
  957 North Plum Grove Road
  Schaumburg, IL 60173
  Telefon: 1- 847- 519-7730
  Telefon: 1-800- 525-3243
  Webová adresa: http://www.lalecheleague.org

© Copyright IBM Corporation 2021 Informace jsou určeny pouze pro použití koncovým uživatelem a nesmí být prodávány, redistribuovány ani jinak používány pro komerční účely. Všechny ilustrace a obrázky obsažené v CareNotes® jsou chráněny autorskými právy společnosti A.D.A.M., Inc. nebo IBM Watson Health

Výše uvedené informace jsou pouze vzdělávací pomůckou. Není určen jako lékařská rada pro individuální podmínky nebo léčby. Poraďte se svým lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem dříve, než začnete dodržovat jakýkoli léčebný režim, abyste zjistili, zda je pro vás bezpečný a účinný.Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste se ujistili, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaše osobní poměry.

Lékařské prohlášení