DHEA

DHEA

Lékařsky recenzováno Varixcare.cz. Naposledy aktualizováno 12. února 2021.

oválná bílá pilulka ip 204

Přehled

Obsah z kliniky Mayo

Dehydroepiandrosteron (DHEA) je hormon, který vaše tělo přirozeně produkuje v nadledvinách. DHEA pomáhá produkovat další hormony, včetně testosteronu a estrogenu. Přirozené hladiny DHEA dosahují vrcholu v rané dospělosti a poté pomalu stárnou.Syntetická verze DHEA je k dispozici ve formě tablet, kapslí, prášku, topického krému a gelu.Lidé používají DHEA jako terapii proti stárnutí a ke zlepšení fyzického výkonu. DHEA se také používá k léčbě deprese a symptomů menopauzy.

Důkaz

Výzkum DHEA pro specifické podmínky zahrnuje: • Stárnutí. Teoreticky by užívání doplňků DHEA k udržení hladin DHEA mohlo zpomalit proces stárnutí, případně zlepšit pohodu, kognitivní funkce a složení těla. Ale zatím výzkum neprokázal, že by to byla pravda. K lepšímu pochopení, zda suplementace DHEA může působit proti některým účinkům stárnutí, je zapotřebí více studií. Malá studie naznačila, že užívání doplňků DHEA by mohlo zlepšit hydrataci a pevnost pokožky a omezit stárnutí u starších dospělých.
 • Deprese. DHEA může být při léčbě deprese účinnější než placebo, zvláště u lidí s nízkými hladinami DHEA.
 • Osteoporóza. Zjištění studie o účincích suplementace DHEA při léčbě osteoporózy jsou smíšená. Je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda užívání doplňků DHEA zlepšuje hustotu kostí u starších dospělých s nízkou hladinou DHEA.
 • Vaginální atrofie. Omezený výzkum naznačuje, že DHEA může zlepšit vaginální suchost u postmenopauzálních žen.

Výzkum účinků DHEA na svalovou sílu a fyzickou výkonnost měl smíšené výsledky, ale většina studií uvádí, že suplementace DHEA nemá žádný vliv na svalovou sílu u mladších nebo starších dospělých. Národní vysokoškolská atletická asociace zakázala používání DHEA mezi sportovci.

DHEA by se nakonec mohla ukázat jako prospěšná při léčbě lidí s diagnostikovanými určitými stavy, jako je nedostatečnost nadledvin a lupus. Jsou však zapotřebí další studie.

Studie ukázaly, že kontrola kvality tohoto doplňku je často nízká.Náš odběr

Vyhýbat se

Zatímco některé výzkumy naznačují, že DHEA může být mírně nápomocný při léčbě deprese a vaginální atrofie, existuje jen málo důkazů na podporu tvrzení proti stárnutí. Použití DHEA může také způsobit závažné vedlejší účinky. Vyhněte se používání tohoto doplňku.

Bezpečnost a vedlejší účinky

DHEA je hormon. Použití tohoto doplňku může zvýšit hladiny androgenu a mít steroidní účinek. DHEA může také zvýšit riziko rakoviny citlivé na hormony, včetně rakoviny prostaty, prsu a vaječníků. Pokud máte jakoukoli formu rakoviny nebo máte riziko rakoviny, nepoužívejte DHEA.

Nepoužívejte DHEA, pokud jste těhotná nebo kojíte.

Pokud máte vysoký cholesterol nebo stav, který ovlivňuje zásobování krve krví (ischemická choroba srdeční), zvažte vyvarování se používání DHEA. DHEA může snižovat lipoprotein s vysokou hustotou (HDL) nebo „dobrý“ cholesterol.

Použití DHEA může také zhoršit psychiatrické poruchy a zvýšit riziko mánie u lidí s poruchami nálady.

DHEA také může u žen způsobit mastnou pleť, akné a nežádoucí růst mužských vlasů (hirsutismus).

Interakce

Mezi možné interakce patří:

 • Antipsychotika. Účinnost léku může snížit použití DHEA s antipsychotiky, jako je klozapin (Clozaril, Versacloz, další).
 • Karbamazepin (Tegretol, Carbatrol, další). Použití DHEA s tímto lékem používaným k léčbě záchvatů, bolesti nervů a bipolární poruchy může snížit účinnost léku.
 • Estrogen. Nepoužívejte DHEA s estrogenem. Kombinace DHEA a estrogenu může způsobit příznaky nadbytku estrogenu, jako je nevolnost, bolesti hlavy a nespavost.
 • Lithium. Použití DHEA s lithiem může snížit účinnost léku.
 • Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu. Použití DHEA s tímto typem antidepresiva může způsobit manické příznaky.
 • Testosteron. Nepoužívejte DHEA s testosteronem. Kombinace DHEA a testosteronu může způsobit příznaky, jako je nízký počet spermií a zvětšená prsa u mužů (gynekomastie) a vývoj typicky mužských charakteristik u žen.
 • Triazolam (Halcion). Použití DHEA s tímto sedativem může zvýšit účinky tohoto léku, způsobit nadměrné zklidnění a ovlivnit vaše dýchání a srdeční frekvenci.
 • Kyselina valproová. Použití DHEA s tímto lékem používaným k léčbě záchvatů a bipolární poruchy může snížit účinnost léku.

© 1998-2019 Mayo Foundation for Medical Education and Research (MFMER). Všechna práva vyhrazena. Podmínky použití .

k čemu se používá clobetasol propionát