Průjem u dospělých kuřat

Autor: Julie Gauthier, Rob Ludlow

Některé volné výkaly jsou u kuřat normální. Několikrát denně kuře projde lepkavými, páchnoucími hnědými slepičími hovězími křečemi, které si můžete pomýlit s průjmem. Výkaly, které vypadají jako slepé střevo, by neměly tvořit více než jednu třetinu trusu, který ráno vidíte v kohoutku pod bidly.Chovatelé stád obvykle rozpoznají průjem u hejna kuřat, když vidí slepice se špinavými otvory nebo obarvenými vejci. Kuřata s průjmem mají obvykle kolem průduchu matné peří, což je užitečný ukazatel pro to, který pták má problém.Normální slepice tam není dokonale čistá, ale u slepice s problémem je peří a oblast průduchů silně přilepená uschlým nažloutlým hovínkem a oblast průduchů může být červená a bolestivá.

SlepiceKredit: Fotografie s laskavým svolením Centra nemocí zvířat Plum Island

Co vám barva nebo konzistence trusu říká o zdraví kuřete? Nic konkrétního. Můžete vidět obrovskou škálu barev a konzistence u normálního a abnormálního trusu kuřete.

Mnoho lidí může způsobit průjem dospělých ptáků a zde jsou uvedení někteří z nejslavnějších pachatelů. Chovatelé stád často považují střevní červy za hlavní podezřelé a střevní paraziti způsobují u mladých ptáků velké potíže, ale u dospělých kuřat jsou přeceňováni jako příčiny průjmu.

Některé příčiny průjmu u dospělých kuřat
Typ nemoci Běžné příčiny Ne tak běžné příčiny Vzácné příčiny
Nehody správy stád Tepelný stres
Odvzdušněte výhřez
Přebytek soli ve stravě
Hardwarová nemoc
Plísňové toxiny v krmivech
Syrové sójové jídlo
Toxické rostliny
Bakterie nebo viry Kolibacilóza
Lymfoidní leukóza
Marekova nemoc
Ptačí intestinální spirochetóza
Ptačí tuberkulóza
Drůbeží cholera
Infekční coryza
Ptačí chřipka
Newcastleská choroba
Paraziti Kokcidióza Těžké infekce červy Uher

Diagnostikujte průjem u dospělých kuřat

Dokonce i veterináři drůbeže a diagnostické laboratoře jsou o příčině kuřecího průjmu ohromeni. Fekální zkoušky pravděpodobně ukážou několik vajíček červů a kokcidií, ale u dospělých kuřat ve volném výběhu je to normální.Rentgenové záření může vykazovat problémy v břiše, jako je např hardwarová nemoc nebo vaječná peritonitida , nemoci, které mají mizerně nízké šance na uzdravení. Tvrdou pravdou je, že nejužitečnějším testem na hejnový průjem je posmrtné vyšetření postižených ptáků veterinárním patologem.

U střevních problémů může nejužitečnější informace poskytnout velmi čerstvý mrtvý pták. Ve skutečnosti může být nejlepší nechat usmrtit nemocné ptáky v laboratoři a okamžitě je vyšetřit. Předem zavolejte do laboratoře a domluvte se.

z balení 5 dní

Poskytněte podpůrnou péči dospělému kuře s průjmem

Níže jsou uvedeny tipy, jak se vypořádat s dospělými kuřecími průjmy, zatímco čekáte na diagnózu (nebo pokud ji nemůžete získat). Pokud se vaše úsilí vyplácí, budete vědět do týdne. Pokud pták i přes vaši péči nadále klesá, děje se něco zlověstného; zvažte eutanazii a posmrtný život.

  • Pokud je postižena malá část stáda, izolujte nemocné ptáky v nemocničním kotci a poskytněte dobrou ošetřovatelskou péči. Ptáky se špinavými ventilačními otvory bude možná nutné umístit jednotlivě do samostatných klecí, protože ostatní ptáci rádi klovali v surové oblasti. Pokud je ovlivněna většina stáda, nechte stádo tam, kde je, a ošetřete celé stádo.

  • Zkontrolujte prostředí stáda. Je to čisté a pohodlné? Podnikněte kroky k ochlazení tepelně namáhaných ptáků nebo vysušte mokré pero. Vyčistěte napáječky a zajistěte čerstvou, čistou vodu. Prozkoumejte stravu. Krmili jste něco nového? Zkontrolujte, zda není plesnivé nebo zkažené krmivo. Pokud máte nějaké podezření na krmivo, změňte jej, nejlépe na čerstvou dávku známé značky komerčního krmiva pro vrstvy.

  • Dávejte pozor na prolaps větrání. Pokud vidíte růžovou tkáň vyčnívající z průduchu, přečtěte si další informace o prasknutí, které mohou být příčinou nebo následkem průjmu / špinavých průduchů.

  • Přidejte dva lžíce octa do každého litru pitné vody. Ocet je proč ne? lék. Některé důkazy naznačují, že organické kyseliny, jako je ocet, mohou zlepšit zdraví střev u drůbeže a ocet neublíží, pokud jej podáte v doporučené dávce. Bude stačit jakýkoli druh octa, i když pravděpodobně nebudete chtít použít láhev 50 $ řemeslného balzamiku. Zdá se, že kuřata si to při této doporučené dávce nevšimnou.

  • Použijte probiotické léky nebo nabídněte jogurt. Většina obchodů s krmivy prodává probiotika, která můžete přidat do krmiva nebo do vody. Organismy v jogurtu a probiotikách soutěží se špatnými chybami a někdy dobré chyby vyhrávají.

Tetracyklinové léky (jako je oxytetracyklin, chlortetracyklin) se běžně používají v pitné vodě nebo krmivech k úspěšné léčbě průjmů u hospodářských zvířat, včetně kuřat. V důsledku tohoto běžného používání tetracyklinové léky stejně často neléčí průjem, protože bakterie jsou nyní na tuto drogu často rezistentní.

Pokud jste chovatelem amerických hejn a chcete u nosnic použít antibiotikum, musíte si od veterináře vyžádat recept a čas na vyřazení vajec, pokud chcete zůstat na správné straně zákona. An doba vyřazení vajec je počet dní, které potřebujete k vyhození potenciálně kontaminovaných vajec poté, co vyléčíte slepici.