Různé typy ethereových peněženek

Autor: Michael G. Solomon

Vše uložené v Ethereum block has an address so that that owner can find and access their data in blocks. Data uložená v blocích Ethereum mohou být krypto-aktiva, jako jsou etherové nebo jiné tokeny, chytré smlouvy nebo jakákoli jiná data. Adresa dat identifikuje vlastníka těchto dat. A pokud jde o krypto-aktiva, k těmto datům má přístup pouze vlastník. K šifrovaným datům měl přístup kdokoli, ale pouze vlastník může data dešifrovat a aktivum spotřebovat.Osoba, která ovládá soukromý klíč používaný k šifrování dat na blockchainu, ovládá data. Jediným způsobem, jak si můžete nárokovat jakékoli kryptoměny, je prokázat, že ovládáte soukromý klíč spojený s adresou kryptoměny.Adresy v Ethereu jsou posledních (zcela vpravo) 20 bajtů hash veřejného klíče vlastníka. Chcete-li vypočítat adresu, stačí vypočítat hash Keccak-256 veřejného klíče a poté zkopírovat 20 bajtů nejvíce vpravo. Výsledná hodnota je adresa veřejného klíče daného účtu. Kód pro výpočet adresy z veřejného klíče vypadá takto:

addr = right(keccak256(pubkey),20)Jediným způsobem, jak chránit vaše kryptoměny, je chránit vaše soukromé klíče. Potřebujete nějaký mechanismus pro uložení svého soukromého klíče, abyste se k němu mohli dostat, ale nikdo jiný ne. Primární funkcí peněženky je jako místo pro uložení jednoho nebo více soukromých klíčů používaných pro přístup k datům blockchainu.

The perfektní peněženka Ethereum usnadňuje vám získání klíčů a znemožňuje přístup k vašim klíčům komukoli jinému. Všechny peněženky vyvažují tyto dva cíle a vytvářejí kompromis mezi užitečností (jak snadný je přístup ke klíčům) a zabezpečením (jak bezpečné jsou vaše klíče před útokem).

Druhy peněženek Ethereum

Soukromé klíče lze uložit několika způsoby, od velmi bezpečných po velmi snadno přístupné. Měli byste zvážit, jak důležité jsou vaše soukromé klíče, a vybrat typ peněženky, který vám vyhovuje. Následují hlavní kategorie peněženek:  • Softwarové peněženky ukládat soukromé klíče do datových souborů, kde k nim mají uživatelé snadný přístup.
  • Hardwarová peněženka ukládat soukromé klíče na fyzický čip uložený uvnitř zařízení, například Ledger Nano S.
  • Papírové peněženky jsou kousky papíru s vytištěnými klíči.

Softwarové ethereové peněženky

Softwarové peněženky jsou programy, které ukládají soukromé klíče a uživatelům usnadňují získávání a používání těchto klíčů. Po nastavení peněženky můžete přistupovat ke svým klíčům zadáním uživatelského jména a hesla nebo šifrovaného souboru, který máte pouze vy. Softwarové peněženky lze dále rozdělit do dvou hlavních kategorií: teplé peněženky a studené peněženky.

Ethereum hot peněženka

NA horká peněženka je ten, který ukládá vaše klíče online. Ke svým klíčům a svým aktivům Etherea můžete snadno přistupovat odkudkoli na světě. Vše, co potřebujete, je připojení k internetu a přístupové údaje. Ačkoli jsou horké peněženky pohodlné, toto pohodlí je za cenu. Pokud někdo ukradne vaše přístupové údaje, může ukrást vaše aktiva Ethereum.

Také musíte důvěřovat organizaci peněženky, která ukládá vaše klíče. Pokud je vaše organizace peněženky Ethereum hacknuta nebo dojde k ukončení činnosti, můžete přijít o všechno. Pokud je tato organizace terčem vyšetřování, mohly by být vaše informace prozrazeny nebo vaše aktiva Ethereum mohla být zmrazena. Vzdáte se kontroly, abyste získali pohodlí.

Ethereum studená peněženka

NA studená peněženka je klíč, do kterého ukládáte klíče offline. Klíče musíte poskytnout pouze v případě, že chcete získat přístup ke svým aktivům Etherea. Klíče můžete ukládat offline několika způsoby, ale tento přístup vyžaduje několik dalších kroků, pokud chcete koupit nebo prodat kryptoměny nebo komunikovat s inteligentními smlouvami.

Ačkoli jsou studené peněženky o něco méně pohodlné, mohou být bezpečnější. S tímto typem peněženky Ethereum máte kontrolu nad svými klíči a můžete přijmout veškerá opatření, která považujete za nezbytná k ochraně svých klíčů. Použití studené peněženky vám poskytne alternativu a zmírní hrozbu napadení útočníkem do vaší online peněženky a získávání spousty klíčů.

Se studenou peněženkou jste zodpovědní za ochranu svých klíčů. Musíte se ujistit, že každé místo, kde máte uloženy klíče, je co nejbezpečnější. Pokud máte v blockchainu Ethereum uloženou velkou hodnotu, ujistěte se, že vaše klíčová úložiště jsou maximálně zabezpečená a není k nim přístup nikdo kromě vás.

Horká peněženka vs studená peněženka pro Ethereum

Jak se rozhodnete, zda pro Ethereum použijete horkou peněženku nebo studenou peněženku? Pokud chcete více pohodlí a důvěřujete zabezpečení online prodejce peněženek, horká peněženka může být tou nejlepší volbou. Pokud také neplánujete ukládat nic hodnotného pomocí konkrétního účtu Ethereum, je nejjednodušší horká peněženka, která pro tento účet může mít největší smysl.

Na druhou stranu, pokud nedůvěřujete online prodejcům a pohodlně přebíráte odpovědnost za zabezpečení úložiště klíčů, chladná peněženka vám poskytne větší kontrolu. Nebo pokud plánujete ukládat aktiva s podstatnou hodnotou, měli byste převzít odpovědnost za ochranu svých věcí. Budete muset obětovat určité pohodlí, ale ztráta celé vaší kryptoměny je sama o sobě nepohodlná.

Typy klientského softwaru peněženky pro Ethererum

Poté, co se rozhodnete uložit klíče do horké nebo studené peněženky, je vaší další volbou typ (typy) klientského softwaru peněženky. Pokud si pro uložení klíčů zvolíte softwarovou peněženku Ethereum, musíte tento software někde spustit. Máte několik možností:

  • Webové peněženky: Software peněženky, ke kterému přistupujete pomocí webového prohlížeče.
  • Stolní peněženky: Software běžící na stolním nebo přenosném počítači. Ve většině případů fungují peněženky pro stolní počítače na počítačích se systémem Microsoft Windows, macOS nebo Linux.
  • Mobilní peněženky: Ethereum peněženky pro mobilní zařízení. Nejběžnější software peněženky běží na operačních systémech iOS a Android pro smartphony a tablety.

Nemusíte si vybrat jen jeden typ peněženky Ethereum. V závislosti na vašich potřebách můžete použít více peněženek. Klíče pro kryptoměny s vysokou hodnotou je třeba chránit opatrněji, zatímco klíče pro kryptoměny s nízkou hodnotou lze pro snadnější přístup ukládat online.

Hardwarové ethereové peněženky

Možnost peněženky Ethereum, která je bezpečnější než většina softwarových peněženek, je hardwarová peněženka. A hardwarová peněženka ukládá soukromé klíče na fyzický čip. Zařízení s čipem můžete připojit k mnoha různým typům počítačů a mobilních zařízení, čímž získáte několik způsobů přístupu k klíčům. Většina hardwarových peněženek také poskytuje fyzická tlačítka pro správu přístupu k vašim klíčům.

Výhodou fyzické peněženky je zvýšené zabezpečení. Zařízení připojíte k počítači pouze v případě, že chcete získat přístup k aktivům blockchainu. Pokud zařízení není připojeno, jsou vaše klíče v bezpečí uvnitř fyzického zařízení. Útočník by musel fyzicky ukrást vaše peněženkové zařízení a znát vaše přístupové údaje, aby se dostal ke klíčům.

adderall a antikoncepce

Nevýhodou fyzické peněženky je ztráta pohodlí a nadbytečnosti. Fyzickou peněženku musíte připojit k počítači nebo zařízení pokaždé, když chcete získat přístup k aktivům blockchainu. Pokud často přistupujete k aktivům, tento proces by se mohl stát otravným.

Také pokud ztratíte své fyzické zařízení, možná nebudete moci obnovit přístup ke svým blockchainovým aktivům. Z tohoto důvodu mnoho uživatelů fyzické peněženky vytvoří alespoň jednu záložní kopii svých klíčů a věnuje zvláštní pozornost tomu, aby byly kopie uloženy na bezpečném místě.

Papírové ethereové peněženky

Poslední typ peněženky Ethereum může být nejbezpečnější. Jak název napovídá, a papírová peněženka je doslova jen kousek papíru. Po vytvoření účtu Ethereum a vygenerování klíčů je jedním ze způsobů uložení těchto klíčů jejich jednoduchý tisk na papír. Většina možností generování klíčů vám dává na výběr tisk klíčů. Pokud zvolíte tuto možnost, získáte tištěnou kopii soukromého a veřejného klíče spolu s QR kódem každého klíče.

papírová peněženka Ethereum

Papírová peněženka Ethereum.

Kdykoli chcete získat přístup ke svým blockchainovým aktivům, například koupit nebo prodat Ether, můžete zadat svůj soukromý klíč nebo naskenovat QR kód. Software, který používáte pro přístup k Ethereum, musí samozřejmě podporovat skenování QR.

Papírové peněženky jsou zabezpečené, pouze pokud svůj papír udržíte v tajnosti. Ten kousek papíru si pečlivě strážte. Kdokoli, kdo si popadne papír nebo ho dokonce vyfotí, může ukrást veškerý váš majetek Ethereum. A stejně jako u hardwarových peněženek Ethereum je dobré vytvořit záložní kopii a uložit ji na bezpečném místě.

Bez ohledu na to, jaký typ peněženky Ethereum si vyberete, ujistěte se, že přijmete preventivní opatření, aby byl váš majetek v bezpečí.