Projekty elektroniky: Jak stavět sériové a paralelní spínané obvody

Doug Lowe

Stejně jako lampy mohou být zapojeny do série nebo paralelně v elektronickém obvodu, mohou být spínače zapojeny také do série nebo paralelně. Například dva obvody, z nichž každý používá dvojici přepínačů SPST k zapnutí nebo vypnutí lampy. V prvním obvodu jsou spínače zapojeny do série. Ve druhém jsou přepínače zapojeny paralelně.Zajímavostí, kterou je třeba poznamenat o zapojení spínačů do série je, že oba spínače musí být sepnuty, aby se dokončil obvod. Skvělým příkladem sériově zapojených spínačů je typický film o jaderné válce, kde musí dva lidé přepnout vypínač, aby mohli vystřelit rakety. Přepínače zapojené do série znamenají, že Denzel Washington a Gene Hackman musí souhlasit se spuštěním raket.Pokud jsou spínače zapojeny paralelně, uzavřením kteréhokoli z nich se obvod dokončí. Paralelní přepínače se tedy často používají, když chcete pohodlí ovládání obvodu ze dvou různých míst. Pokud by byly přepínače jaderných střel zapojeny paralelně, buď Denzel Washington nebo Gene Hackman mohl vystřelit rakety.

image0.jpgJak vytvořit obvod sériového spínače

Tento projekt elektroniky představuje jednoduchý projekt, který používá dva spínače k ​​otevření nebo uzavření obvodu, který rozsvítí lampu. Spínače jsou zapojeny do série, takže oba spínače musí být sepnuty, aby se rozsvítila lampa.

image1.jpg image2.jpg image3.jpg

Jak vytvořit obvod paralelního spínače

V tomto elektronickém projektu vytvoříte jednoduchý obvod, který používá dva spínače zapojené paralelně k ovládání lampy. Protože jsou spínače zapojeny paralelně, lampa se rozsvítí, pokud je některý ze spínačů sepnut.image4.jpg image5.jpg image6.jpg