Encefalitida

Encefalitida

Lékařsky recenzováno Varixcare.cz. Naposledy aktualizováno 12. října 2020.

Co je to encefalitida?

Harvard Health Publishing

Encefalitida znamená zánět mozku. Tento zánět je obvykle vyvolán virovou infekcí, ačkoli někdy může být způsoben bakteriální infekcí mozku, jako je Lyme nemoc. V některých případech jsou příznaky způsobeny přímou infekcí mozku. V ostatních případech je zánět mozku způsoben reakcí imunitního systému na infekci mozku. I když se útoku imunitního systému podaří infekci eliminovat, může při tom dojít k poranění mozku. Toto se nazývá postinfekční encefalitida.Viry, které způsobují encefalitidu, často také způsobují zánět jemných tkání, které pokrývají mozek a míchu, kterým se říká mozkové blány. Tento stav je meningitida. Když se encefalitida a meningitida vyskytují společně, nazývá se to meningoencefalitida.Z mnoha různých virů, které mohou způsobit meningoencefalitidu, jsou enteroviry (zejména coxsackievirus a echovirus) nejčastější příčinou ve Spojených státech, zejména pokud se onemocnění vyskytuje v létě nebo na podzim. Encefalitidu může také způsobit virus herpes simplex, který také způsobuje opary a genitální herpes. Tento typ encefalitidy je méně častý, ale bývá závažnější. Viry příušnic a spalniček mohou také způsobit encefalitidu, přičemž příušnice se vyskytují nejčastěji v zimě nebo na jaře.

jak funguje naltrexon

Mezi další viry, které mohou způsobit encefalitidu, patří několik příbuzných virů: virus varicella-zoster (původce planých neštovic a pásového oparu), cytomegalovirus, virus Epstein-Barrové (nejčastější příčina infekční mononukleózy) a lidský herpesvirus-6 (příčina přechodné encefalitidy) u velmi malých dětí). HIV také může způsobit encefalitidu, zejména v raných stádiích infekce.Jiné viry, které způsobují encefalitidu, se přenášejí přímo nebo nepřímo ze zvířat na člověka. Arboviry jsou nepřímo přenášeny ze zvířat a ptáků na člověka hmyzem, zejména komáry a klíšťaty.

Virus západního Nilu, jeden z arbovirů, je rozšířen v Africe, střední Evropě, na Středním východě a v Asii. Od roku 1999 je ve Spojených státech stále běžnější. Virus běžně infikuje ptáky. Viry mohou přenášet komáři, kteří kousnou infikovaného ptáka a poté kousnou člověka. Virus západního Nilu nezpůsobuje u většiny infikovaných lidí encefalitidu. Tento virus se nešíří přímo z člověka na člověka.

Arboviry, které mohou infikovat koně, se nazývají koňské viry, například východní koňská encefalitida (EEE nebo triple E). Komár, který kousne infikovaného koně, může virus přenést na člověka. Lidská infekce je naštěstí vzácná, protože na rozdíl od infekce virem západonilského člověka je trojitá infekce E často mnohem vážnější. Stejně jako Západní Nil se trojitý E nešíří přímým kontaktem s infikovaným člověkem.alka seltzer studená tableta

Virus lymfocytární choriomeningitidy (LCM) infikuje člověka jen zřídka. Když se tak stane, může k tomu dojít kontaktem s malými zvířaty.

Příznaky

Příznaky encefalitidy se pohybují od mírných po závažné a mohou být život ohrožující. Naštěstí většina případů není vážná. Možné příznaky, počínaje dvěma nejběžnějšími, zahrnují následující:

  • Náhlá horečka
  • Bolest hlavy
  • Zmatek, který může být zpočátku mírný
  • Zvracení
  • Tuhý krk a záda
  • Ospalost
  • Extrémní citlivost na světlo
  • Záchvaty

Mnoho z těchto příznaků se také vyskytuje v jiných podmínkách, které postihují mozek, včetně migrénových bolestí hlavy a život ohrožujících stavů, jako je krvácení do mozku. Když má člověk horečku spolu s dalšími příznaky, je nejpravděpodobnější nějaký druh infekce.

Diagnóza

Pokud má lékař podezření, že máte encefalitidu, objedná se na vyšetření, jako je počítačová tomografie (CT) nebo obraz magnetické rezonance (MRI) mozku. K odběru tekutiny z páteře a jejímu testování lze určit postup zvaný lumbální punkce nebo páteřní kohoutek, který určí, jaký virus způsobuje encefalitidu.

nejhorší nemoc v historii

Očekávané trvání

Encefalitida může trvat několik dní až několik měsíců, v závislosti na viru a závažnosti případu.

Prevence

Když dojde k vypuknutí encefalitidy přenášené hmyzem, lidé v postižených komunitách by měli odstranit kaluže stojaté vody, kde se mohou množit komáři, a měli by použít repelent proti hmyzu. Nejúčinnější repelenty proti hmyzu obsahují chemikálii zvanou DEET. Cestovatelům mohou být podány vakcíny proti jedné příčině, japonské B encefalitidě, která je běžná v Japonsku a dalších částech Asie.

Léčba

Antivirová léčiva, například intravenózní acyklovir , se často podávají při prvotní diagnostice encefalitidy, ještě předtím, než je známa příčina. Acyclovir je nejlepší léčba encefalitidy herpes simplex. Pokud lze lék zahájit brzy po nástupu příznaků, je šance na úplné uzdravení mnohem lepší. Bez léčby acyklovirem může herpes encefalitida způsobit závažné trvalé poškození mozku. Antivirová léčiva nemají velký účinek na ostatní virová agens, která způsobují encefalitidu.

Encefalitida způsobená boreliózou je léčena intravenózními antibiotiky, obvykle ceftriaxonem.

Jiné léčby jsou známé jako podpůrné terapie. Patří sem léky ke snížení horečky, zmírnění bolestí hlavy a léčba záchvatů, pokud se vyskytnou.

Kdy zavolat profesionála

Obraťte se na lékaře, pokud se někdo z vaší rodiny najednou stane zmateným, je velmi těžké ho vzbudit, zdá se, že ztratil vědomí nebo má silné bolesti hlavy. Ať už jsou tyto příznaky způsobeny encefalitidou nebo jiným stavem, vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. U kojenců je vyboulení v fontanele (měkké místo lebky) dalším důležitým varovným signálem.

adderall pro hubnutí

Prognóza

Encefalitida je nejnebezpečnější u kojenců a starších občanů, ale může být vážná a dokonce smrtelná u lidí všech věkových kategorií. V závažných případech je zotavení pomalé a může zahrnovat terapii k získání určitých dovedností. Vyhlídky na úplné uzdravení se liší v závislosti na typu příslušného viru.

Encefalitida z herpes viru může způsobit trvalé zranění. Východní koňská encefalitida je vzácná, ve Spojených státech se vyskytuje méně než 10 případů ročně. 50 až 60 procent případů je však smrtelných a většina přeživších má trvalé poškození mozku.

Externí zdroje

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)
Divize infekčních nemocí přenášených vektorem
http://www.cdc.gov/ncezid/dvbd/

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste se ujistili, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaše osobní poměry.

Lékařské prohlášení