Jak baterie fungují v elektronických obvodech

Doug Lowe

Nejjednodušší způsob, jak zajistit zdroj napětí pro elektronický obvod, je zahrnout baterii. Existuje spousta dalších způsobů, jak zajistit napětí, včetně AC adaptérů (které můžete zapojit do zdi) a solárních článků (které přeměňují sluneční světlo na napětí). Baterie však zůstávají nejpraktičtějším zdrojem šťávy pro většinu elektronických obvodů.glipizid 5 mg tableta

NA baterie je zařízení, které přeměňuje chemickou energii na elektrickou ve formě napětí, což může způsobit tok proudu.Baterie funguje ponořením dvou desek z různých kovů do speciálního chemického roztoku zvaného an elektrolyt . Kovy reagují s elektrolytem a vytvářejí tok nábojů, které se hromadí na negativní desce, tzv anoda . Kladná deska, nazývaná katoda , je nasáván bez nábojů. Ve výsledku se mezi dvěma deskami vytvoří napětí.

Tyto desky jsou připojeny k externím svorkám, ke kterým můžete připojit obvod, který způsobí protékání proudu.image0.jpg

Baterie přicházejí v mnoha různých tvarech a velikostech, ale pro projekty elektroniky , potřebujete se starat pouze o několik standardních typů baterií, které jsou k dispozici v jakýchkoli potravinách, drogách nebo obchodních domech.

image1.jpgVálcové baterie se dodávají ve čtyřech standardních velikostech: AAA, AA, C a D. Bez ohledu na velikost poskytují tyto baterie 1,5 V; jediný rozdíl mezi menší a větší velikostí spočívá v tom, že větší baterie mohou poskytnout více proudu.

Katoda nebo kladný pól ve válcové baterii je konec s kovovým nárazem. Plochým kovovým koncem je anoda nebo záporný pól.

Obdélníková baterie je 9V baterie. Ta malá obdélníková krabička ve skutečnosti obsahuje šest malých buněk, z nichž každá má přibližně poloviční velikost buňky AAA. Kombinace 1,5 voltu produkovaného každou z těchto malých buněk vytváří celkem 9 voltů.

Zde je několik dalších věcí, které byste měli o bateriích vědět:

  • Kromě baterií AAA, AA, C, D a 9 V je k dispozici mnoho dalších velikostí baterií. Většina z těchto baterií je určena pro speciální aplikace, jako jsou digitální fotoaparáty, sluchadla, přenosné počítače atd.

  • Všechny baterie obsahují chemikálie, které jsou toxické pro vás a pro životní prostředí. Zacházejte s nimi opatrně a řádně je zlikvidujte v souladu s místními zákony. Nevyhazujte je jen do koše.

  • Svůj multimetr můžete (a měli byste) použít k měření napětí vytvářeného vašimi bateriemi. Nastavte multimetr na vhodný rozsah stejnosměrného napětí (například 20 V). Poté se dotkněte červeného testovacího kabelu kladným pólem baterie a černého testovacího kabelu záporným pólem.

    Multimetr vám řekne rozdíl napětí mezi zápornou a kladnou svorkou. U válcových baterií (AAA, AA, C nebo D) by to mělo být asi 1,5 V. U 9 V baterií by to mělo být asi 9 V.

  • Dobíjecí baterie stojí více než nenabíjecí baterie, ale vydrží déle, protože je můžete dobít, když vybijí.

  • Nejjednodušší způsob, jak používat baterie v elektronickém obvodu, je použít držák baterií, což je malá plastová pomůcka určená k pojmutí jedné nebo více baterií.

  • Zajímalo by vás, proč prodávají AAA, AA, C a D buňky, ale ne A nebo B? Ve skutečnosti existují baterie typu A a B. Tyto velikosti se však nikdy opravdu neuchytily.

Podívejte se, jaké nástroje budete potřebovat pro elektronické projekty.

cosamin ds vedlejší účinky