Jak si vybrat počítač

Na trhu najdete několik stylů počítačů a možná vás zajímá, jak si kdy vyberete, který z nich si koupíte. Některé počítače, například notebooky, jsou malé a přenosné. Jiné počítače používají různé operační systémy, například Windows a Macintosh, aby vše fungovalo. Počítače mohou vynikat v určitých funkcích, jako je práce s grafikou nebo hraní her.

Při výběru typu počítače, který byste si měli koupit, zvažte následující funkce:Jakému operačnímu systému počítače dáváte přednost?

Windows je pravděpodobně nejběžnějším operačním systémem počítače. Populární jsou však také počítače Macintosh od společnosti Apple. Počítače Macintosh používají software specifický pro Apple. Mnoho softwarových aplikací napsaných pro Windows je však k dispozici také pro Macintosh a můžete také nastavit Mac tak, aby běžel operační systém Windows, který vám poskytne to nejlepší z obou světů.Některé počítače běží na volně dostupném operačním systému Linux, který má podobné funkce jako Windows.

Chcete notebook nebo PC?

Dva typy počítačů, které si můžete koupit, jsou notebook a stolní počítač. Rozdíl je zde:  • Notebook je přenosný a váží kdekoli od dvou do osmi liber (nejnižší hmotnosti se říká netbooky). Monitor, klávesnice a myš jsou součástí notebooku. (Upozorňujeme, že pokud je monitor poškozen, musíte za jeho opravu nebo za připojení k externímu monitoru zaplatit docela dost.) Pokud chcete počítač používat hlavně mimo doma, nebo máte doma málo místa pro větší počítač.

    image0.jpg

  • Desktopové modely mají obvykle velkou věž, která obsahuje centrální procesorovou jednotku počítače (tzv. CPU). Klávesnice, myš a monitor jsou oddělené. Stolní počítače zabírají více místa než notebooky a nejsou přenosné, ale obvykle jsou levnější.    image1.jpg

A co obrázky a zvuk v počítači?

Pokud pracujete s mnoha vizuálními prvky (například fotografie, domácí filmy nebo počítačové hry), zvažte počítač, který má lepší grafickou kartu. Hry často zahrnují zvuk, takže může být užitečná také špičková zvuková karta.

Počítače s propracovanějšími schopnostmi zvuku a obrazu se často označují jako herní nebo multimediální modely a ke zpracování těchto funkcí obvykle vyžadují větší pevný disk. Protože se možnosti těchto karet neustále mění, zeptejte se osoby, kterou kupujete, na počítač, zda systém dokáže zpracovat propracovaný zvuk a grafiku.