Jak zvolit správný motorový olej

Autor: Deanna Sclar

Různé typy motorových olejů na trhu jsou určeny pro různé účely. Chcete-li zvolit správný typ oleje pro vaše vozidlo, musíte pochopit význam přísad do oleje, viskozitní klasifikace a klasifikační kódy.mohu užívat meloxikam a tylenol?
 • Olejové přísady: Aby olej pomohl udržet váš motor v chladu, čistotě a bez koroze, rafinerie obsahují různé přísady, které mohou představovat až 25 procent nákladů na olej. • Hodnocení viskozity: Olej je klasifikován a identifikován podle jeho viskozity, která určuje jeho schopnost tečení.

  Na trhu jsou dva typy olejů: olej s jednou viskozitou a olej s vysokou viskozitou. Téměř každé vozidlo je zkonstruováno pro provoz na víceviskózním oleji. Čím nižší číslo, tím tenčí olej a tím snadněji vytéká. Například v oleji 10W-40 znamenají tato dvě čísla, že jde o olej s vysokou viskozitou. 10 W je index, který odkazuje na to, jak olej teče při nízkých teplotách (v zimě); 40 odkazuje na to, jak proudí při vysokých teplotách.  Chcete-li zjistit, jakou viskozitu zvolit pro své vozidlo, vyhledejte ve své uživatelské příručce tabulku viskozity oleje.

  vedlejší účinky ortho tricyklenu lo
 • Kódy klasifikace oleje: Symbol hvězdice na štítku olejové nádrže znamená, že olej splňuje aktuální standard ochrany motoru a požadavky na spotřebu paliva Mezinárodního výboru pro standardizaci a schvalování maziv (ILSAC), což je společné úsilí amerických a japonských výrobců automobilů.

  (a) API starburst symbol, (b) API donut symbol pro benzínový motorový olej, a (c) API donut symbol pro fo  (a) Symbol starburst API, (b) Symbol API donut pro benzínový motorový olej, a (c) Symbol API donut pro motorový olej pro naftu.
 • Syntetický olej: Někteří tvrdí, že syntetické oleje umožňují delší intervaly mezi výměnami oleje, mají za následek menší opotřebení částí motoru a pracují při vyšších teplotách motoru. Žádost o delší interval se ještě musí prokázat.

Při výběru správného oleje pro vaše vozidlo si položte následující otázky:

percocet 10/325
 • Jaký druh oleje jste používali? Pokud vaše vozidlo běží dobře, není důvod měnit značky.

 • Jaký druh oleje doporučuje váš návod k použití? Pokud je vaše vozidlo stále v záruce, může použití jiného než doporučeného oleje zneplatnit záruku na nové vozidlo.

 • Žijete ve velmi chladném nebo velmi horkém podnebí? Je to horské? Existují prudké změny teploty tam, kde žijete? Víceúčelové oleje pokrývají různé teploty. Čím nižší je číslo před W, tím lépe pracuje olej v chladném počasí.

 • Kolik je vaše vozidlo? Pokud máte staré vozidlo, které je po většinu svého života provozováno na jednohmotovém oleji, vytvořilo se v něm docela dost kalu, protože některé jednohmotové oleje neobsahují čisticí prostředek.

  léky proti kašli s dextrometorfanem

  Pokud najednou přejdete na olej s více viskozitami, čisticí prostředek v něm uvolní veškerou špínu ve vašem motoru a špička ve skutečnosti způsobí znečištění.

 • Jak opotřebovaný je motor vašeho vozidla? Pokud vaše vozidlo během několika let najelo mnoho kilometrů a běží na oleji o hmotnosti 30 nebo 40 olejů s jednou hmotností, není olej s více vahami dostatečně hustý na to, aby promazal opotřebované části motoru, které se při opotřebení zmenšily. , přičemž mezi nimi zůstaly širší mezery. Aby byl olej dostatečně silný, aby zaplnil tyto mezery, přepněte na těžší jednodílný olej, jak vaše vozidlo stárne a začne běžet hruběji nebo rychleji spaluje olej. Pokud jste běželi na 30-ti hmotnostním oleji, přepněte na 40-váhovou minimálně během léta, kdy má olej tendenci se ředit.