Jak definovat funkce tlačítka napájení na notebooku se systémem Windows 10

Autor: Nancy C. Muir

Váš notebook s Windows 10 vám umožní ovládat téměř všechno, dokonce i tlačítko Napájení. Můžete ovládat, co se stane, když stisknete tlačítko napájení, zavřete víko počítače nebo stisknete tlačítko spánku (pokud váš notebook takové nabízí). 1. V nabídce Start klikněte na Nastavení → Systém → Napájení a spánek → Další nastavení napájení. Zobrazí se dialogové okno Možnosti napájení.
 2. V dialogovém okně Možnosti napájení klikněte na odkaz Vybrat, co tlačítka napájení dělají.
 3. V zobrazeném dialogovém okně Nastavení systému klikněte na rozevírací seznamy Když stisknu tlačítko napájení nebo Když zavřu víko ve sloupci Na baterii.

  Možnosti, které se zobrazí, zahrnují  • Nedělat nic: Nic nedělá. Uhodli jste správně, že?
  • Spát: V zásadě pozastaví počítač a ponechá otevřené programy a dokumenty neporušené, uložené v paměti počítače. Když počítač probudíte, vrátí se téměř okamžitě a připraven k práci. Spánek čerpá malé množství energie.
  • Přezimovat: Uloží otevřené programy a dokumenty na pevný disk počítače a poté počítač vypne, abyste nepoužívali napájení. Pokud jste na chvíli mimo počítač a chcete se rychle vrátit k dříve otevřeným položkám, je Hibernate dobrou volbou. Hibernace je obvykle výchozí akce, když zavřete víko notebooku. Režim hibernace vyžaduje, abyste se při oživování počítače znovu přihlásili stisknutím klávesy Enter, kliknutím na tlačítko napájení nebo pomocí myši.
  • Vypnout: Zavře všechny otevřené programy a vypne počítač. Chcete-li použít napájení, musíte jej znovu zapnout - po opětovném zapnutí notebooku nejsou otevřeny žádné programy ani dokumenty.
  • Vypnout obrazovku: U nastavení tlačítka napájení se tím vypne displej, zatímco jsou spuštěny všechny programy a dokumenty otevřené. Vzhledem k tomu, že váš displej je jedním z hlavních uživatelů energie ve vašem notebooku, může to být dobrá volba, pokud váš notebook zpracovává úkol, například stahování velkého souboru, který od vás nevyžaduje vstup.

Můžete také použít okno Nastavení systému k definování funkcí tlačítka napájení, které se použijí, když máte notebook připojený ke zdroji napájení. Ty jsou uvedeny ve sloupci vpravo od nastavení napájení z baterie.