Jak přednést efektivní prezentaci nebo řeč

Efektivní a sebevědomý projev na veřejnosti by měl vypadat bez námahy. Ve skutečnosti většina lidí potřebuje značný čas a praxi, než bude moci sebevědomě mluvit před publikem. K překonání trémy můžete použít řadu technik, sebevědomě se prezentovat a udržet publikum zaujaté.

Publikum je na vaší straně. Lidé chtějí, abyste uspěli; nechtějí ztrácet čas posloucháním nudné prezentace. Jste v pozici moci: máte znalosti, které chce každý získat.Během řeči se vyhýbejte známkám nervů

Představte si sebe jako někoho, kdo sdílí cenné informace s ochotnými posluchači. Nedělejte si tolik práce s tím, jak narazíte ve svém nervovém stavu: Diváci jen zřídka detekují úzkost u mluvčího, který tvrdí, že je velmi nervózní. Zdá se vám to mnohem horší než vašim posluchačům.Dokud vypadáte klidně, nezáleží na tom, že jste nervózní. Vyvarujte se těchto zjevných známek obav:

wellbutrin a přírůstek hmotnosti
  • Vrtění: Nedotýkejte se obličeje ani si nehrajte se šperky. Držte ruce před sebou. Pokud používáte pult, položte ruce na obě jeho strany.  • Tempo: Spíše než náhodným, panickým způsobem tempo, pohybujte se strategicky. Udělejte několik kroků a poté zastavte. To vám pomůže udržet publikum v záběru a můžete ho použít ke zdůraznění sdělení, které komunikujete.

  • Potřesení rukou: Pro poznámky používejte spíše karty než listy papíru. Díky tomu bude vaše otřesy mnohem méně patrné.

    zyrtec a benadryl společně dítě

Rozvíjejte dobrou řeč těla

Nejdůležitějším výrazem obličeje je úsměv. Tím se vytvoří okamžitý vztah a vaše publikum vás zahřeje. Pomozte vyjádřit klíčové body pomocí výrazů obličeje: Díky tomu bude vaše řeč působit přesvědčivěji.Postoj je zásadní: Postavte se rovně, chodidla lehce od sebe a paže uvolněné. Při mluvení si nedávejte ruce na boky a nehýbejte se. Při pohledu na kořeny budete vypadat sebevědoměji a věrohodněji. Mezi uzavřená gesta, kterým je třeba se vyhnout, patří zkřížené ruce nebo nohy a stojící s rukama za zády. To vytváří mentální bariéru mezi vámi a vaším publikem.

Gestikulujte pro úspěch

Pomocí rukou a paží pomozte publiku sledovat vaši řeč. Efektivní a sebevědomá gesta přitahují pozornost posluchačů. Když vaše tělo a slova spolupracují, vytvářejí silné poselství. Ujistěte se, že měníte gesta, abyste nevypadali jako robot.

Upravte řeč těla tak, aby odpovídala velikosti prostoru, se kterým pracujete, abyste účinně zdůrazňovali body. Při proslovu používejte odvážná gesta! Nezávazné, polovičaté činy mohou způsobit, že budete vypadat nejistě a nepřesvědčivě.

Vytvořte oční kontakt, abyste zaujali lidi

Zapojte své publikum (a vypadejte, jako by vás zajímalo) navázáním očního kontaktu s co největším počtem lidí. Neupravujte jen na jedné přátelské tváři. Měli byste se ujistit, že zapojujete všechny části publika, takže skenujte boky a záda i lidi vpředu. Věnujte více času pohledu na publikum než svým poznámkám. Poznámky by měly být výzvou, nikoli něčím, z čeho čtete.