Jak fungují dieselové motory?

Autor: Deanna Sclar

Základní rozdíl mezi vznětovým motorem a benzínovým motorem je v tom, že u vznětového motoru se palivo stříká do spalovacích komor tryskami vstřikovače paliva, když je vzduch v každé komoře vystaven tak velkému tlaku, že je dostatečně horký, aby se vznítil palivo spontánně.

clavamox bez předpisu veterináře Kanada

Následuje podrobný pohled na to, co se stane, když nastartujete vozidlo s naftovým pohonem. 1. Otočíte klíčem v zapalování.

  Poté počkejte, až motor ve válcích nahromadí dostatek tepla pro uspokojivé nastartování. (Většina vozidel má trochu světla, které říká „Počkejte, ale smyslný počítačový hlas může u některých vozidel dělat stejnou práci.) Otočením klíče začíná proces, při kterém se palivo vstřikuje do válců pod tak vysokým tlakem, že zahřívá vzduch válce úplně samo. Čas potřebný k zahřátí se dramaticky zkrátil - za mírného počasí pravděpodobně ne více než 1,5 sekundy.

  Nafta je méně těkavá než benzín a je snazší ji spustit, pokud je spalovací komora předehřátá, takže výrobci původně instalovali malé žhavicí svíčky, které odpalovaly baterii, aby předehřály vzduch ve válcích při prvním spuštění motoru. Lepší techniky řízení paliva a vyšší vstřikovací tlaky nyní vytvářejí dostatek tepla pro dotek paliva bez žhavicích svíček, ale svíčky jsou stále tam pro kontrolu emisí: Dodatečné teplo, které poskytují, pomáhá účinněji spalovat palivo. Některá vozidla tyto komory stále mají, jiná nikoli, ale výsledky jsou stále stejné.

  Žhavicí svíčky poskytují další teplo pro efektivnější spalování paliva.

  Žhavicí svíčky poskytují další teplo pro efektivnější spalování paliva.
 2. Rozsvítí se kontrolka Start.

  Když to uvidíte, sešlápnete plyn a otočíte klíčkem zapalování do polohy Start.

 3. Palivová čerpadla dodávají palivo z palivové nádrže do motoru.

  Na své cestě prochází palivo několika palivovými filtry, které jej čistí, než se dostane k tryskám vstřikovače paliva. Správná údržba filtru je u dieselových motorů obzvláště důležitá, protože znečištění paliva může ucpat malé otvory v tryskách vstřikovače.

  kulatá žlutá pilulka k7

  Naftový palivový filtr.

  Naftový palivový filtr
 4. Vstřikovací čerpadlo natlakuje palivo do výtlačné trubky.

  Tato dodávací trubice se nazývá a železnice a udržuje jej tam pod stálým vysokým tlakem 23 500 liber na čtvereční palec (psi) nebo dokonce vyšším, zatímco dodává palivo do každého válce ve správný čas. (Tlak vstřikování benzínu může být pouze 10 až 50 psi!) Vstřikovače paliva přivádějí palivo jako jemný sprej do spalovacích komor válců tryskami ovládanými řídicí jednotkou motoru (ECU), která určuje tlak, když nastane rozstřik paliva, jak dlouho vydrží a další funkce.

  Anatomie vstřikovače paliva.

  Anatomie vstřikovače paliva

  Jiné dieselové palivové systémy používají hydrauliku, krystalické destičky a další metody pro ovládání vstřikování paliva a další jsou vyvíjeny k výrobě dieselových motorů, které jsou ještě výkonnější a citlivější.

  Systém vstřikování paliva common rail.

  Systém vstřikování paliva common rail
 5. Palivo, vzduch a oheň se setkávají ve válcích.

  Zatímco předchozí kroky dostanou palivo tam, kam má jít, běží současně další proces, aby se vzduch dostal tam, kde je třeba pro finální ohnivou hru o moc.

  U konvenčních dieselových motorů vzduch prochází čističem vzduchu, který je velmi podobný jako u vozidel na plynový pohon. Moderní turbodmychadla však mohou do válců vrazit větší objemy vzduchu a za optimálních podmínek mohou zajistit vyšší výkon a úsporu paliva. Turbodmychadlo může zvýšit výkon vznětového vozidla o 50 procent a snížit spotřebu paliva o 20 až 25 procent.

 6. Spalování se šíří z menšího množství paliva, které je pod tlakem v předspalovací komoře, na palivo a vzduch ve spalovací komoře samotné.