Jak přejít na digitální vysílání s rádiem Ham: PSK, Radioteletype, PACTOR, WINMOR a Packet

Autor: H. Ward Silver

Provoz prostřednictvím digitálních režimů je dnes nejrychleji rostoucím segmentem šunkového rádia. Použití síly digitálního zpracování signálu (DSP) umožňuje hamsům komunikovat klávesnici s klávesnicí pomocí výstupního výkonu jen pár wattů a skromného vybavení.Na vysokofrekvenčních pásmech musí digitální režimy překonat nepřátelský účinek ionosféry a atmosférického šumu na jemné kousky a bajty. Režimy jako PSK31, PACTOR a Throb provádějí krátké přenosy s robustními mechanismy detekce a opravy chyb. Omezení šířky pásma přenosu udržují rychlost přenosu dat na méně než 10 kb / s, ale tato omezení stimulovala šunky k vytváření zajímavých protokolů.Režimy PSK

Nejčastěji používaným digitálním režimem v pásmech VF je PSK31. Peter Martinez (G3PLX) to vynalezl - skvělý příklad inovace šunky - a na jeho podporu vyvinul kompletní balíček softwaru založeného na Windows. Velkoryse umístil svůj výtvor do veřejného rozhlasu šunky a šunky ho přijaly jako požár. Také Klub PODXS Ø7Ř se specializuje na tento populární režim.

bílá pilulka t 259
Zdroj Popis
DigiPan Svobodný software pro provoz PSK31 a PSK63
FLDIGI Svobodný software, který podporuje velké množství digitálních
režimy
PSK31 Nejnovější aktualizace režimu a softwaru a e-mail
reflektor pro diskusi o PSK31

prostitutka znamená klíčování fázovým posuvem, a 31 představuje 31,25 baudovou rychlost signálu - o normální rychlosti psaní. Používá také nový systém kódování znaků, tzv Varicode, který má odlišný počet bitů pro různé znaky, na rozdíl od Morseovy abecedy.Místo zapnutí a vypnutí nosné pro přenos kódu označuje nepřetržitý tón bity kódu posunutím jeho časovacího vztahu (známého jako fáze) s referenčním signálem. Přijímač se synchronizuje s vysílačem a dekóduje i velmi hlučné signály, protože přijímač ví, kdy má hledat fázové změny.

PSK31 je velmi tolerantní k šumu a dalším poruchám na vysokofrekvenčních pásmech. Ve skutečnosti můžete získat téměř pevnou kopii se signály sotva silnějšími než samotný šum. Světlejší pruhy představují signály a každá vodorovná čára představuje nové vzorkování výstupu přijímače. Nové signály se objevují nahoře a pomalu klesají dolů na displeji vodopádu.

seznam léků na cukrovku 2018

image0.jpgProtože šířka pásma PSK31 je tak úzká, hledání dalších stanic PSK31 ve vzduchu vyžaduje docela dobrou představu o tom, kde jsou. Nejběžnější frekvence jsou 3580,150, 7035,0, 10142,150, 14070,150, 18100,150 a 21080,150 MHz.

Od zavedení PSK31 bylo v původním protokolu provedeno několik vylepšení, včetně varianty zvané PSK63, která přidává některé funkce a vylepšení kvality na úkor šířky pásma.

Typ radiotelety

Morseova abeceda byla prvním skutečným digitálním režimem, ale prvním plně automatizovaným protokolem pro přenos dat byl radioteletyp (RTTY). Komerční v 30. letech, RTTY (vyslovováno ritty hams) používá 5bitový kód známý jako Baudot - původ slova baud.

Baudotův kód odesílá znaky prostého textu jako 5bitové kódy, které používají střídavé vzory dvou zvukových frekvencí známých jako označit a prostor, vytvoření typu modulace s názvem klíčování kmitočtovým posunem (FSK).

Tóny 2125 Hz (značka) a 2295 Hz (mezera) zapadají do šířky pásma normálního hlasu, takže signál RTTY lze místo hlasového signálu přenášet běžným transceiverem SSB.

Na přijímacím konci přijímač / přijímač SSB přijímá přenos jako zvukový signál. Textové znaky lze obnovit z dvojice značkových a mezerových tónů externím dekodérem nebo počítačem a zvukovou kartou se spuštěným softwarem, jako je MMTTY.

Zdroj Popis
RTTY AA5AU
strana
Informace o výukovém programu, odkazy na programy RTTY, řešení problémů,
a RTTY soutěže
MMTTY
software
Nejoblíbenější software RTTY pro počítače
RTTY
e-mail reflektoru
E-mailová skupina pro mezinárodní členství

PACTOR a WINMOR

Uživatel RTTY rychle zjistí, že blednutí a zkreslení běžné na HF může vážně poškodit postavy odeslané prostřednictvím kódu Baudot. Teleprinting over Radio (TOR) umožňuje rádiovým systémům odesílat textové znaky. Systémy TOR zahrnují organizaci dat a mechanismy opravy chyb k překonání omezení RTTY.

vedlejší účinky chloridu sodného

PACTOR jde o krok dále přidáním paketů pro kontrolu chyb do režimu. PACTOR II a III přidávají opravu chyb. PACTOR také upravuje svoji rychlost podle podmínek. PACTOR III je nejnovější vydání této technologie dostupné šunkám. PACTOR III a následující verze jsou k dispozici pouze ve výbavě dostupné od SCS .

WINMOR dosahuje téměř stejných datových rychlostí jako pokročilé režimy PACTOR a lze jej použít s počítačem a zvukovou kartou; není vyžadován žádný externí ovladač. WINMOR se běžně používá v e-mailovém systému Winlink.

Podobné datové režimy zahrnují patentovanou rodinu režimů CLOVER. Tyto režimy používají přenášené tvary křivek a frekvence, které jsou pečlivě spravovány, aby udržovaly signál v šířce pásma 500 Hz a snižovaly chyby způsobené šířením HF.

Balíček

Balíček je zkratka pro paketové rádio, rádiový síťový systém založený na komerčním protokolu přenosu dat X.25. Paket vyvinutý skupinou Tucson Amateur Packet Radio (TAPR) může odesílat data opravená po chybách přes VHF odkazy, což vedlo k vytvoření nových datových systémů pro šunky.

vedlejší účinky masti takrolimus

S paketem přenášejí běžné vysílače VHF / UHF FM data jako zvukové tóny. Rozhraní mezi rádiem a počítačem nebo terminálem poskytuje externí modem zvaný řadič terminálového uzlu (TNC). Data jsou odesílána v rychlosti 1200 nebo 9600 baudů jako pakety proměnné délky až do přibližně 1 000 bajtů.

Protokol, který řídí konstrukci paketů, řízení přenosu a opravu chyb, se nazývá AX.25 (pro Amateur X.25). Některé paketové systémy mohou také používat internetový protokol TCP / IP.

Stejně jako kabelové sítě jsou paketové systémy propojeny mnoha způsoby. Řadič paketů se nazývá a uzel. Spojení mezi uzly je a odkaz. Volá se připojení ke vzdálenému uzlu pomocí zprostředkujícího uzlu k přenosu paketů digipeatování. Uzel, který nedělá nic jiného než přenosové pakety, je digipeater. Uzel, který vytváří spojení mezi dvěma paketovými sítěmi nebo mezi paketovou sítí a internetem, se nazývá a brána .