Jak hrát jazz na klavír

Hal Leonard Corp., Adam Perlmutter

Pokud existuje jeden konkrétní hudební styl, který zahrnuje vše, co klavír dokáže, je to tak jazz. Jazz, který je oslavován jako největší americká umělecká forma, je králem, pokud jde o zajímavé harmonie akordů, měnící se rytmy a improvizace. Legendární jazzoví pianisté jako Thelonious Monk, Bill Evans, Art Tatum, Bud Powell a mnoho dalších vzali tyto prvky a přidali je ke klasickým písním, aby byli jazzovější.Jazz to

Skvělí jazzoví pianisté k osvěžení používají osvědčené hudební triky. Tyto triky si vypůjčte sami:jak posílit koleno po podvrtnutí
 • Substituce akordů

 • Swing rytmus • Synkopa

 • Znalost stupnic

 • Znalost akordů • Přezdívka jako Duke, Bird nebo Dizzy

Je to na tobě

Je čas být kreativní. Improvizace je možná nejdůležitějším prvkem jazzové hudby. To může být doslovná improvizace, kde (umělec) vytváříte své vlastní rytmy a riffy, nebo implikovaná improvizace, kde je hudba původně napsána tak, aby to znělo, jako by byla složena spontánně.

Nejjednodušší způsob, jak improvizovat, je změna rytmu melodie. Vezměte si například jednoduchou melodii Yankee Doodle se čtvrttónovými notami a přeměňte ji na swingovou jazzovou melodii přidáním swingových osmých not, synkopací a vhodně umístěným odpočinkem, abyste udrželi věci v pohodě.

image0.jpg

kdy užívat prednison

Podívejte se na představení Yankee Doodle jako jazzovou melodii.

Nahrazování akordů

Několik jazzových skladeb používá standardní durové a mollové akordy. Ve skutečnosti jen málo jazzových pianistů hraje původní akordy napsané v písni. Místo toho porušují pravidla a nahrazují nové akordy, aby oživili jinak jednoduché melodie.

Tady je známá dětská píseň Merrily We Roll Along. Při hraní si všimněte jednoduchého postupu akordů C-G7-C.

image1.jpg

Dokonce i Merrily We Roll Along může při použití znít ne tak dětinsky substituce akordů. Cílem je najít zajímavější postup akordů od I po V7 po I. Vyzkoušejte následující možnosti:

 • Pro akordové kořeny použijte hlavní tóny stupnice. Posuňte stupnici od C do G7 a vytvořte triády na každé následující notě stupnice.

  image2.jpg

 • Pro nové kořeny akordů použijte černobílé klávesy. Posuňte se o půl kroku nahoru a vytvořte akordy na každé nové kořenové notě.

  image3.jpg

 • Posuňte se o čtvrtiny nahoru. Zahrajte akordový vzor v míře 2 hraním Em7, poté se posuňte o čtvrtý nahoru a vytvořte sedmý akord na každé nové kořenové notě.

  image4.jpg