Jak hrát melodii ve výškách na klasické kytaru

Autori: Hal Leonard Corporation, Jon Chappell, Mark Phillips, Desi Serna

Melodie v basu je o něco snazší kombinovat s arpeggiemi na kytaru než melodie ve výškách. Avšak arpeggio skladby s melodií ve výškách jsou ve skutečnosti častější než ty s melodiemi v basech a zde se podíváte na techniku, kterou používáte k hraní takových skladeb.necitlivé prsty na nohou

Hraní arpeggií s melodií ve výškách spíše než s basy může být trochu složitější z několika důvodů, jak vysvětluje následující seznam: • Otázka prstokladu: Technicky lze danou melodickou notu pořídit libovolným dostupným prstem - já, m, nebo na - a často je na vás, abyste se rozhodli, kterou použít. (Podívejte se na postranní panel v okolí, kde najdete doplněk k p-i-m-a Systém.)

 • Použití prstence: Protože i a m prsty obvykle hrají doprovodné poznámky na vnitřních strunách, na prst bere mnoho melodických not. Problém je v tom, že melodie musí být zdůrazněny, ale prsten je nejslabší. • Otázka techniky pravé ruky: Máte více než jeden způsob, jak vyvést výškovou melodii z arpeggia, a je jen na vás, kterou techniku ​​použijete.

 • Použití klidových tahů: Zatímco hrajete arpeggia s melodií v basu pouze s volnými tahy, obecně kombinujete odpočinkové tahy a volné tahy, když hrajete arpeggia s melodií ve výškách.

 • Složitost zápisu: Standardní hudební notace pro arpeggio skladby s melodií ve výškách často vyžaduje označení tří samostatných částí, nebo hlasy - po jednom pro melodii, doprovod (obvykle doplňkové poznámky na vnitřních strunách) a basu. Normálně vám směr stopky říká, které noty patří ke které části (například noty se stopkami nahoru jsou melodie a noty se stopkami dolů jsou basy).  V závislosti na hudebním kontextu (nebo někdy jednoduše na velikosti dostupného prostoru) mohou být doprovodné noty zastaveny buď dolů (někdy je obtížné odlišit od basových tónů), nebo nahoru (někdy je obtížně odlišit od melodických tónů).

  Někdy se podle nálady skladatele nebo aranžéra melodie a doprovodné noty spojí do jednoho hlasu (například jako nepřetržitý tok upstemovaných osmých not) a je jen na vás, abyste pomocí ucha objevili skutečné melodie.

Ačkoli vám výše uvedené potenciální komplikace mohou způsobovat obavy, pamatujte, že většina arpeggiovaných skladeb - dokonce i těch, které mají melodii ve výškách - není těžké hrát. Je to proto, že, jak již bylo řečeno, v takových skladbách levá ruka obecně drží akord a samotné melodické noty jsou často obsaženy v tomto akordu.

Chcete-li rozeznat melodii ve výškách, musíte ji nastavit buď hlasitěji, nebo odlišně tónem od ostatních tónů. Můžete to udělat jednoduše

 • Díky tomu, že noty melodie zní silněji než ostatní, hrají je klidovými tahy (a doprovodnými tóny volnými tahy). Můžete také vyzkoušet techniky v následujících odrážkách, ale tato technika - použití klidových úderů pro melodické noty - je obecně používána klasickými kytaristy a je to ta, kterou byste se měli snažit zdokonalit.

  pepto bismol a antibiotika
 • Úder na noty melodie je silnější než ostatní (jako když vyvedete basovou melodii palcem).

 • Vytvoření not melodie jasněji znějící než ostatní pomocí více hřebíků, když do nich udeříte (to znamená, že pokud hrajete s kombinací masa a hřebíku, použijte na noty melodie více hřebíku než masa a více masa než hřebíku na doprovodné poznámky).

Přehrávání výškových melodií v arpeggiu

Zde je cvičení, které vám umožní kombinovat výškovou melodii s řadou arpeggií. Pamatujte, že melodii hrajete ve čtvrťových notách (označených stopkami čtvrttónových not), že basové noty jsou celé noty (a proto musí zazvonit v průběhu každého taktu) a že doprovodné noty jsou trojice osmé noty, které však jsou psány jako krátké poznámky, měly by také zvonit.

Procvičujte to pomocí klidových tahů na všech notách melodie. Začněte hrát pomalu (ale rovnoměrně), poté postupně zvyšujte rychlost. Postupujte podle prstů levé ruky, abyste zajistili, že můžete každý akord držet levou rukou co nejdéle. V případě potřeby si poslechněte stopu 107 a poslechněte si, jak skladba pracuje rytmicky a jak jednotlivé hlasy interagují.

image0.jpg

Cvičení, jak vyniknout výškovou melodii

Tento příklad pochází ze studie španělského kytarového virtuosa koncem 19. století Francisco Tárrega. Využívá konzistentní pravostranný vzor v celém rozsahu: p-i-m, a-m-i, a-m-i, a-m-i. Přehrajte všechny melodické noty jako odpočinkové tahy prstencem.

Všimněte si, že basové noty se udržují v každém arpeggiu, ale v opatření 3 vás požadavky na prstování nutí zastavit basy, aby vyzváněly o jeden úder dříve (protože prst, který hraje na basovou notu, první prst, je najednou potřeba na 1. struně, aby přehrát poslední melodii noty taktu).

image1.jpg