Jak odebrat programy na ploše Windows 10

Peter Weverka

Na rozdíl od aplikací pro Windows 10 z Microsoft Store se desktopové programy instalují a odinstalují přímo přes samotnou plochu. Chcete-li zjistit, které programy pro stolní počítače jsou nainstalovány, otevřete Ovládací panely. Typ kontrolní panel do pole Hledat (nachází se na levé straně hlavního panelu) a na panelu Hledat vyberte Ovládací panely.Ovládací panel obsahuje mnoho funkcí pro vylepšení nastavení počítače. Rychlý způsob přístupu k ovládacímu panelu je kliknout pravým tlačítkem na tlačítko Start a v rozevírací nabídce zvolit Ovládací panely. 1. V okně Ovládací panely v části Programy vyberte možnost Odinstalovat program. (Nemusíte nic odinstalovat; můžete jednoduše zjistit, co tato možnost nabízí.) Zobrazí se okno Programy.
 2. Kliknutím na odkaz Odinstalovat program otevřete okno Programy a funkce.

  win10sr-cntrl-panel
  V okně Programy a funkce jsou uvedeny programy pro stolní počítače, nikoli aplikace pro Windows 10. Zpočátku jsou tyto programy seřazeny podle názvu. Možná budete chtít vidět datum, kdy jste naposledy použili každý program, protože program, který jste nepoužívali ve věku, může být bezpečně odstranitelný. K zobrazení posledního použitého data použijte jednu z následujících technik:

  • Myš: Přesuňte ukazatel myši nad záhlaví sloupce, například Název. Klikněte pravým tlačítkem myši.
  • Dotyková obrazovka: Klepněte a podržte na záhlaví kteréhokoli sloupce, například Název. Když se kolem prstu objeví rámeček, zvedněte prst.
 3. V zobrazené místní nabídce vyberte Další.
 4. V okně Vybrat podrobnosti vyberte Poslední použité zapnuto a poté stiskněte tlačítko OK. Vpravo od všech ostatních sloupců se zobrazí sloupec Poslední použité.

  win10sr-vybrat-podrobnosti 5. Chcete-li program změnit, vyberte jej. V tomto příkladu vyberte Windows Essentials, jak je znázorněno.

  win10sr-windows-essentials

 6. Vyberte tlačítko Odinstalovat / Změnit (nachází se nad seznamem názvů programů). Obrazovka Windows Essentials nabízí možnosti Odebrat jeden nebo více nebo Opravit vše. Některé programy nabízejí možnost Změnit také pro změnu programu. Oprava nebo změna může být užitečná pro desktopový program, který si chcete ponechat, ale nefunguje podle očekávání.
 7. Vyberte Odebrat jeden nebo více základních programů Windows nebo Zrušit. Pokud vyberete Odebrat, vyberte na další obrazovce Photo Gallery a Movie Maker a poté vyberte Odinstalovat. (Vaše fotografie nebudou odstraněny.)
 8. Pokud jste odinstalovali program Photo Gallery nebo jiný program, již se nezobrazí v okně Programy a funkce ani na úvodní obrazovce.

To, že můžete program odinstalovat, ještě neznamená, že byste měli. Programy, které nepoužíváte, můžete jednoduše ignorovat. Podívejte se na název programu, vydavatele a datum instalace, abyste zjistili, zda program skutečně používáte. Program, který jste nainstalovali nedávno, poznáte na rozdíl od programu nainstalovaného před zakoupením počítače. Pokud zjistíte, že je produktivnější odstraňovat velké programy než malé, opakujte kroky 3 a 4 a seskupte je podle velikosti.

Než odinstalujete program, který budete chtít později znovu nainstalovat, ujistěte se, že máte jeho kopii na disku CD nebo DVD (nebo že víte, kde jej znovu stáhnout z webu). Při odinstalování programu nemáte možnost vrátit zpět.hydrokodon acetaminofen 5 325 español