Jak ukládat data a obrázky v SPSS

Autor: Keith McCormick, Jesus Salcedo, Aaron Poh

Zápis dat ze SPSS je snazší než čtení dat do SPSS. Vše, co musíte udělat, je vybrat Soubor → Uložit jako, vybrat typ souboru a poté zadat název souboru. Na výběr máte spoustu typů souborů. Data můžete psát nejen ve dvou formátech prostého textu, ale také ve formátu tabulkového procesoru Excel, třech formátech Lotus, třech formátech dBase, šesti formátech SAS a šesti formátech Stata.Pokud budete exportovat data ze SPSS do jiné aplikace, zjistěte, jaké druhy souborů může druhá aplikace číst, a pak pomocí SPSS zapište v jednom z těchto formátů.Druhou formou výstupu ze SPSS je obrázek. Pokud jste vygenerovali grafiku, kterou chcete vložit do textového editoru nebo na svůj web, je SPSS připravena vám s tím pomoci.

Prohlížeč statistik SPSS zobrazuje grafy na obrazovce.Prohlížeč statistik SPSS zobrazuje grafy na obrazovce.

V Prohlížeči statistik SPSS můžete exportovat obrázky (a také dělat nějaké další věci). Zde je postup: 1. Vytvořte graf nebo tabulku.

  K vytvoření grafického zobrazení můžete použít kterýkoli z příkladů v části IV. Otevře se okno Prohlížeč statistik SPSS a zobrazí se výstup.

 2. Vyberte Soubor → Exportovat.  Zobrazí se okno Exportovat výstup.

  Tyto výběry řídí, co se dostane na výstup a do jaké formátu.Tyto výběry řídí, co se dostane na výstup a do jaké formátu.
 3. V části Objekty k exportu vyberte položky, které chcete zahrnout do výstupu.

  Můžete se rozhodnout pro výstup všech objektů, výstup všech viditelných objektů nebo pouze ty, které jste vybrali. The viditelnost objektu odkazuje na to, zda se jeho název objeví v seznamu - pokud seznam sbalíte, takže konkrétní název nebude viditelný, položka nebude viditelná. Položky můžete vybrat kliknutím na samotné položky nebo výběrem jejich jmen v seznamu vlevo.

 4. V části Dokument vyberte z rozevíracího seznamu Typ výstupní formát.

  Vaše volby se liší podle toho, co jste se rozhodli odeslat, jak je uvedeno v horní části okna. Zde je seznam možných možností:

  • Excel 97–2004 (* .xls): Soubory aplikace Excel mohou obsahovat text, tabulky a grafiku s grafikou vloženou do sešitu 97–2004. Data mohou vytvořit nový soubor nebo je přidat do existujícího sešitu. Nejsou k dispozici žádné grafické možnosti.

  • Excel 2007 a vyšší (* .xlsx): Soubory aplikace Excel mohou obsahovat text, tabulky a grafiku, přičemž grafika je vložena do sešitu z roku 2007 a vyšších. Data mohou vytvořit nový soubor nebo je přidat do existujícího sešitu. Nejsou k dispozici žádné grafické možnosti.

  • Povoleno makro Excel 2007 a vyšší (* .xlsm): Soubory Excel mohou obsahovat text, tabulky a grafiku, přičemž grafika je vložena do sešitu s podporou maker v roce 2007 a vyšším. Data mohou vytvořit nový soubor nebo je přidat do existujícího sešitu. Nejsou k dispozici žádné grafické možnosti.

  • HTML (* .htm): Soubory HTML lze použít pro text s grafikou i bez grafiky. Pokud jsou zahrnuty grafiky, budou exportovány samostatně a budou zahrnuty jako odkazy HTML. Musí být také zvolen typ grafického souboru.

  • Webové zprávy (* .htm nebo * .mht): Vytvoří interaktivní dokument, který je kompatibilní s většinou prohlížečů, včetně Cognos Active Report.

  • Přenosný formát dokumentu (* .pdf): Exportované dokumenty PDF budou zahrnovat nejen text, ale také veškerou grafiku existující v originálu. K dispozici nejsou žádné grafické možnosti.

  • PowerPoint (* .ppt): Dokumenty PowerPoint lze psát jako text s grafikou vloženou do formátu TIFF. Nejsou k dispozici žádné grafické možnosti.

  • Prostý text (* .txt): Textové soubory lze odesílat s grafickými odkazy a grafiku zapisovat do samostatných souborů. Odkaz je název grafického souboru. Formát grafického souboru je určen výběrem možností ve spodní části tohoto okna.

  • Text-UTF8 (* .txt): UTF-8 je text Unicode kódovaný jako proud 8bitových znaků. S grafikou se zachází stejně jako s textovými soubory.

  • Text-UTF16 (* .txt): UTF-16 je text Unicode kódovaný jako proud 16bitových znaků. S grafikou se zachází stejně jako s textovými soubory.

  • Word / RTF (* .doc): Dokumenty Word jsou psány ve formátu RTF (RTF), který lze zkopírovat do dokumentu Word. Nejsou k dispozici žádné grafické možnosti.

  • Žádný: Je-li tato možnost vybrána, znamená to, že na výstupu není žádný text - pouze grafické obrázky. Formát grafického souboru je určen možnostmi ve spodní části tohoto okna.

 5. V části Grafika vyberte z rozevíracího seznamu Typ formát obrazového souboru, pokud je takový formát zapotřebí.

  dávkování metacam pro psa

  Můžete být vyzváni k výběru formátu pro vaše obrazové soubory. Můžete si vybrat z .png, .bmp, .emf, .eps, .jpg nebo .tif.

 6. Klikněte na tlačítko Procházet, vyberte adresář a kořenový název souboru a klikněte na Uložit.

  V závislosti na tom, co jste vybrali k výstupu, může být skutečným výstupem více souborů a všechny budou mít názvy odvozené od kořenového názvu, který zadáte. Tlačítko Uložit nezapíše soubory - vloží pouze vybrané jméno do okna Exportovat výstup.

 7. Klikněte na OK.

  Soubory se zapisují na disk - každý ve zvoleném formátu na zvoleném místě.