Jak vybrat objekty v mixéru

Jason van Gumster

Způsob výběru objektů je jedním z nejkontroverznějších návrhových rozhodnutí v rozhraní Blenderu: Téměř v každém jiném programu vybíráte věci - ať už jde o text, 3D objekty, soubory atd. - kliknutím na ně levým tlačítkem. To není případ Blenderu. Když kliknete levým tlačítkem v 3D zobrazení, zdá se, že se jen pohybuje kolem nějaké podivné věci. Ta věc je 3D kurzor Blenderu.Odpověď je jednoduchá: V Blenderu vyberete objekty kliknutím pravým tlačítkem. Shift + klepnutí pravým tlačítkem na ně vybere a zruší výběr několika objektů.Ačkoli se kliknutí pravým tlačítkem myši pro výběr určitě zdá divné, ve skutečnosti existuje důvod, proč to dělat tímto způsobem. Toto designové rozhodnutí nebylo učiněno náhodně, nebo jen proto, aby se lišilo kvůli odlišnosti. Existují vlastně dva důvody, proč to dělat tímto způsobem. Jeden je filozofický a druhý praktický.

  • Oddělení výběru od akce: V Blenderu je levé tlačítko myši určeno k provedení nebo potvrzení akce. Klepnete levým tlačítkem na tlačítka nebo nabídky a levým tlačítkem potvrdíte dokončení operace, jako je pohyb, otáčení nebo změna měřítka objektu, a použijete jej k umístění 3D kurzoru. Výběr objektu na něj ve skutečnosti nepůsobí ani jej nezmění.    Kliknutí pravým tlačítkem se tedy používá k výběru objektů i ke zrušení operace před jejím dokončením. Toto nastavení je trochu abstraktní, ale při práci tímto způsobem ve skutečnosti začíná dávat smysl. Funkčním příkladem by byla interakce s 3D manipulátorem. Pokud jsou akce a výběr na stejném tlačítku myši, je příliš snadné náhodně přesunout objekt pomocí 3D manipulátoru, když jste chtěli pouze vybrat, a naopak.

  • Prevence zranění opakovaným stresem (RSI): Umělci počítačové grafiky, jako jsou 3D modeláři a animátoři, jsou známí tím, že pracují na počítači šíleně dlouhé úseky času. Opakované stresové zranění neboli RSI je skutečným problémem. Čím více můžete rozložit práci do ruky, tím menší je šance na RSI. Díky tomu, že neděláte každou operaci levým tlačítkem myši, vám Blender v tomto ohledu pomáhá.

Sečteno a podtrženo, paradigma výběru kliknutím pravým tlačítkem je opravdu pěkný a efektivní způsob práce v 3D prostoru, jakmile si na něj zvyknete. Pokud to však zkusíte a stále se vám nelíbí, Blender vám nabízí možnost zaměnit použití levého a pravého tlačítka myši v části Vstup v Uživatelské předvolby. Nezapomeňte však, že tato kniha je psána s ohledem na výchozí chování pravého kliknutí, takže si pamatujte, že při čtení dalších kapitol.