Jak pomocí dSLR natáčet extrémní efekty

David D. Busch

Normálně chcete nastavit ovládací prvky fotoaparátu tak, abyste získali nejlépe exponovaný a nejrealističtější obraz. Někdy však možná budete chtít jít do baroka a pořídit si přímo ve fotoaparátu skutečně over-the-top obrázek. Jednoduše upravte svá nastavení a získejte výsledky mimo zeď.Samozřejmě, pokud pořizujete RAW, můžete se svými obrázky manipulovat, když je importujete do editoru obrázků, abyste získali téměř stejné efekty, ale nastavení ovládacích prvků fotoaparátu je rychlejší a opakovatelnější.Tady je několik technik, které můžete vyzkoušet:

  • Zvyšte sytost / změňte odstín. Nastavte ovládací prvky sytosti barev fotoaparátu na maximum a vytvářejte bohaté, nerealistické barvy. Filmoví fotografové upřednostňovali filmy Kodak Ektachrome právě z tohoto důvodu a digitální fotografové mohou dělat totéž elektronicky. Zvýšení sytosti může také zajistit dobrou barvu v matných, zatažených dnech. Nebo můžete jít přes palubu a skutečně načerpat bohatost barev při manipulaci s odstíny, abyste vytvořili efekt jiného světa.    image0.jpg

  • Zvyšte kontrast. Vaše dSLR má pravděpodobně ovládání kontrastu, které vám má poskytnout přijatelné snímky objektů s nízkým kontrastem. Tento ovládací prvek můžete podvrátit, abyste dosáhli vysoce kontrastních výsledků normálních předmětů. Ztrácíte detaily ve světlech a stínech, ale při použití tohoto efektu se rozhodnete.

  • Přidejte zrno. Vysoké hodnoty ISO mohou vašim snímkům přidat nežádoucí šum - kromě případů, kdy vy chci hluk kvůli kreativnímu rozhodnutí. Zvyšte citlivost fotoaparátu až na doraz a poté experimentujte.    V jasném světle musíte obecně používat vysoké rychlosti závěrky, malé clony nebo obojí, ale většina digitálních zrcadlovek dokáže pořizovat fotografie na pláži v pravé poledne při ISO 1600, i když to znamená použití 1 až 4 000 sekundy při f / 16 nebo filtry neutrální hustoty pro snížení množství světla dopadajícího na senzor.

Některé fotoaparáty mají zabudované motivové programy, které dokáží zachytit některé z těchto efektů a jiné. Podívejte se do příručky.