Jak přepínat mezi Windows a OS X pomocí Boot Campu pro Mac

Edward C. Baig

Pokud vlastníte Macy s procesorem Intel, můžete spustit OS X a Windows na jednom počítači. Ve skutečnosti je možné na počítači Mac nějakou dobu provozovat Windows - s agonizujícími omezeními. Téměř vyhynulé modely Mac s emulačním softwarem Virtual PC zvládly i Windows, ale program byl bolestně pomalý. I když najdete starou kopii softwaru, nebude fungovat se žádným současným počítačem Mac.

[Kredit: © iStockphoto.com / BernardaSv]Kredit: © iStockphoto.com/BernardaSv

Software Boot Camp od společnosti Apple otřásl výpočetní veřejností při jeho apokalyptickém příchodu v dubnu 2006. Boot Camp s příchodem Leoparda absolvoval beta nebo téměř skončil. Software Boot Camp Assistant je uložen ve složce Utilities ve složce Applications.

je dan 5513 narkotik

Samotný Boot Camp je zdarma. Musíte si dodat vlastní verzi systému Windows s jedním diskem nebo ke stažení s plnou instalací; disk s upgradem jej nepřeruší.

Je také důležité si uvědomit, že můžete použít 64bitovou verzi systému Windows, Windows 7 (Home Premium, Professional nebo Ultimate), Windows 8 nebo Windows 8.1. Poradit se Podpora Apple zjistit, které modely Mac jsou kompatibilní s kterými verzemi Windows. Ve své současné inkarnaci není Boot Camp kompatibilní s 32bitovými verzemi Windows.

Následují další požadavky:

 • Intel Mac s OS X verze 10.6 nebo novější

 • Minimálně 2 GB RAM a 20 GB volného místa na úložné jednotce Mac, které chcete věnovat systému Windows

 • Prázdné CD nebo USB paměťové zařízení, které použijete pro softwarové ovladače Windows

Pokud nenarazíte na problémy, měla by celá instalace trvat asi hodinu.

Windows 8 a Windows 8.1 jsou optimalizovány pro prostředí dotykové obrazovky, lze jej však použít se standardní myší a klávesnicí. Počítače Mac prozatím nepodporují práci s dotykovou obrazovkou.

Chcete-li nainstalovat Windows 8 přes Boot Camp, musíte mít legitimní licenci Windows 8 od Microsoftu a instalační disk Win8 za předpokladu, že máte optickou jednotku. Pokud nemáte optickou jednotku, můžete vytvořit instalační program systému Windows ze souboru ISO staženého z Microsoftu na USB flash disku o velikosti 8 GB nebo větší.

Protože zádrhel jsou Pokud je to možné, zálohujte všechny důležité informace na spouštěcí disk Mac.

Základní trénink

Následují základní kroky, jak projít Boot Campem:

 1. Spusťte Boot Camp Assistant (ve složce Utilities ve složce Applications), abyste měli jistotu, že máte ve svém počítači nejnovější firmware, a nainstalujte potřebný podpůrný software od společnosti Apple.

  Všechny aktualizace najdete na Podpora Apple . Pokud používáte notebook, nezapomeňte připojit napájecí adaptér. Získáte také možnost vytvořit instalační disk systému Windows 7 (nebo novější verze), pro který budete potřebovat jednotku USB flash a obraz ISO stažený z Apple.

 2. Podle pokynů v Boot Camp Assistant vytvořte oddíl pro Windows.

  V podstatě vyřezáváte část pevného disku pro operační systém Windows. Tento oddíl musí mít alespoň 30 GB a může nabobtnat na celkové volné místo na disku po ruce minus 30 GB. Pokud ve Windows neplánujete toho moc dělat, udržujte oddíl malý.

  Přetažením děliče nastavíte oddíly pro OS X i Windows nebo kliknutím na Rozdělit stejně vytvoříte stejné oddíly. Po vytvoření nemůžete změnit velikost oddílu Windows, můžete jej však nahradit větším oddílem Windows.

  Pokud máte Mac Pro s více než jedním interním pevným diskem, můžete vybrat, který disk chcete rozdělit na oddíly. Pokud vás něco z toho znervózňuje, vězte, že můžete oddíl Windows později odebrat a vrátit se k počítači Mac s jedním oddílem.

  image1.jpg

 3. Vložte disk CD se systémem Windows nebo jednotku USB flash se souborem ISO systému Windows a poté klikněte na Spustit instalaci.

  Pokud jste před instalací systému Windows ukončili pomocníka Boot Camp, znovu jej otevřete, zvolte Spustit instalační program systému Windows a klikněte na Pokračovat.

 4. Když budete vyzváni k výběru oddílu Windows, vyberte oddíl s nápisem BOOTCAMP.

  Možná budete muset rolovat dolů, abyste to viděli.

  Nevymazávejte žádné oddíly, které vidíte, ani zde nevytvářejte nový oddíl. Nedodržení tohoto varování může vymazat celý spouštěcí disk systému Mac OS X.

 5. (Volitelné) Pokud se zobrazí výpis možností Disku, klikněte na něj; jinak přejděte na krok 6.

 6. Přeformátujte oddíl pomocí instalačního programu systému Windows: Klikněte na Formátovat.

  Používáte spolehlivý a bezpečný souborový systém NTFS, ale nebudete moci ukládat soubory do Windows z Mac OS X, alespoň ne bez technického řešení.

 7. Dokončete instalaci systému Windows podle pokynů na obrazovce.

  Boot Camp 5.1 obsahuje několik ovladačů pro Mac, takže Windows rozpoznají váš trackpad, Thunderbolt, USB 3.0, kameru iSight (nebo FaceTime), klávesu Eject na klávesnici Mac, síť, zvuk, grafiku atd.

  Přidá se ovládací panel Boot Camp pro Windows a položka panelu systému Apple Boot Camp.

Stejně jako u všech nových počítačů se systémem Windows vyžaduje společnost Microsoft aktivaci softwaru pro Windows do 30 dnů.

Přepínání operačních systémů

Na Macu můžete přecházet mezi OS X a Windows, ale pod Boot Campem nemůžete provozovat oba operační systémy současně. Místo toho musíte spustit jeden nebo druhý operační systém - tedy název Boot Camp.

Restartujte Mac a podržte klávesu Option, dokud se na obrazovce neobjeví ikony jednotlivých operačních systémů. Zvýrazněte Windows nebo Macintosh HD a kliknutím na šipku spusťte operační systém, který si vyberete pro tuto relaci.

Pokud chcete, aby se OS X nebo Windows spouštěly pokaždé, vyberte aplikaci → Předvolby systému, klikněte na spouštěcí disketu a vyberte OS, který chcete ve výchozím nastavení spustit.

Stejnou funkci můžete ve Windows provést kliknutím na ikonu na hlavním panelu Boot Camp a výběrem ovládacího panelu Boot Camp. V závislosti na preferencích spuštění klepněte na ikonu Macintosh HD nebo Windows.