Jak pořídit snímání obrazovky (fotografie a videa) na počítači Mac

Edward C. Baig

Pokud neplánujete napsat knihu, pravděpodobně vás zajímá, proč si sakra budete chtít pořídit snímek obrazovky počítače Mac. Zvažte několik možností. Možná budete chtít vyfotit obrazovku pro prezentaci v práci. Nebo možná chcete přesně ukázat, jak funky chyba vypadá pro osobu, která vám může pomoci problém vyřešit.Ať už je vaše motivace jakákoli, pokud chcete pořídit obrázek obrazovky Mac (nebo některého z jejích oken), může být čas otevřít nástroj Grab. Zvolte Aplikace → Obslužné programy a klikněte na Uchopit. V nabídce Grab's Capture můžete pořídit snímek celé obrazovky, okna nebo nabídky následujícím způsobem:  • Vyberte okno (nebo stiskněte Shift + ⌘ + W), klikněte na Vybrat okno a poté kliknutím na okno uchopte jeho obrázek.
  • Vyberte obrazovku (nebo stiskněte ⌘ + Z). Chcete-li zachytit celou obrazovku, klikněte kamkoli mimo zobrazené okno.
  • Vyberte Zachytit → Časovaná obrazovka (nebo stiskněte Shift + ⌘ + Z) a v zobrazeném okně klikněte na Spustit časovač. Grab zachycuje celou obrazovku o 10 sekund později. Toto časové zpoždění vám dává šanci připravit obrazovku podle vašich představ (možná aktivací nabídky) před pořízením snímku.
  • Vyberte výběr (nebo Shift + ⌘ + A). Poté pomocí myši přetáhněte část obrazovky, kterou chcete chytit.

Následují další univerzální systémové zkratky. Tyto klávesové zkratky nevyžadují otevření nástroje Grab.

  • Stisknutím ⌘ + Shift + 3 pořídíte snímek celé obrazovky.
  • Stiskněte ⌘ + Shift + 4 a tažením myši vyberte část obrazovky, kterou chcete chytit.
  • Stiskněte klávesy ⌘ + Shift + 4, stiskněte mezerník, posuňte ukazatel a zvýrazněte požadovanou oblast na obrázku a poté klikněte. Tato zkratka je užitečná pro pořízení snímku, například panelu nabídek. Pokud znovu stisknete mezerník, můžete oblast vybrat tažením myši. Stisknutím klávesy Escape akci zrušíte.

Snímky obrazovky pořízené v této věci se ukládají jako soubory na plochu. Pokud raději vložíte zachycený obrázek do dokumentu, stiskněte klávesu Ctrl, když stisknete další kombinace kláves, čímž umístíte obrázek do schránky. Odtud můžete obrázek vložit do vybraného dokumentu.Prostřednictvím přehrávače QuickTime Player můžete zaznamenat vše, co se objeví na obrazovce počítače, zálohované, pokud chcete, svým vyprávěním.

Při otevřeném QuickTime zvolte Soubor → Nový záznam obrazovky. Chcete-li být slyšeni, když osoba sledující video vidí dění na obrazovce, klikněte na tlačítko se šipkou a vyberte zvukový vstup z rozbalovací nabídky. Můžete se také rozhodnout, zda ve svém záznamu zobrazíte kliknutí myší.