Jak trendovat data pomocí sekundární osy ve zprávách aplikace Excel

Michael Alexander

Srovnávací trendy , běžně používané v řídicích panelech a sestavách aplikace Excel, je místo, kde mapujete dvě nebo více datových řad ve stejném grafu, aby bylo možné vizuálně porovnat trendy z těchto řad. V některých trendových komponentách máte řady, které trendují dvě velmi odlišné měrné jednotky. Například tabulka na tomto obrázku ukazuje trend počtu lidí a trend% nákladů práce.image0.jpgJedná se o dvě velmi odlišné měrné jednotky, které při mapování vytvářejí nevýrazný graf, který vidíte na tomto obrázku.

image1.jpgrůžová, např. 12 pilulek

Protože Excel vytváří svislou osu tak, aby pojala největší počet, procento trendů mzdových nákladů se ztratí v dolní části grafu. V tomto scénáři nepomůže ani logaritmická stupnice.

Protože výchozí svislá osa (nebo primární osa) nefunguje pro obě řady, řešením je vytvoření další osy, aby se přizpůsobila řadě, která se nevejde do primární osy. Tato druhá osa je sekundární osa.

Chcete-li umístit datovou řadu na sekundární osu, postupujte takto: 1. Klikněte pravým tlačítkem na datovou řadu a vyberte Formátovat datovou řadu.

  Zobrazí se dialogové okno Formátovat datovou řadu, jak je znázorněno na tomto obrázku.

  xanax a grapefruitový džus

  image2.jpg

 2. V dialogovém okně Formátovat datovou řadu rozbalte část Možnosti řady a poté klikněte na přepínač Sekundární osa.

  Tento obrázek ilustruje nově přidanou osu napravo od grafu. Jakákoli datová řada na sekundární ose má štítky svislé osy zobrazené vpravo.

  image3.jpg

Opět platí, že změna typu grafu kterékoli z datových řad může pomoci při srovnání těchto dvou trendů. Na tomto obrázku byl typ grafu pro trend Počet lidí změněn na sloupec. Nyní můžete snadno vidět, že ačkoliv počet lidí v listopadu a prosinci klesl, procento nákladů práce stále roste.

image4.jpg

Technicky nezáleží na tom, které datové řady umístíte na sekundární osu. Obecným pravidlem je umístit problémovou datovou řadu na sekundární osu.