Jak používat hodiny a záložní baterie v reálném čase ve vašem notebooku

Většina notebooků má kromě hlavní baterie také dvě další mnohem menší baterie zakopané hluboko v krabici: baterii hodin v reálném čase a záložní baterii.

Hodiny reálného času

The hodiny reálného času, nebo RTC , udržuje vnitřní hodiny… v reálném čase. Takto notebook zná čas i datum, kdykoli jej zapnete. Má také další účel: poskytnout pramínek energie informacím o nastavení počítače, které jsou zaznamenány ve speciální formě paměti zvané CMOS (energeticky nezávislá) paměť. Malá baterie RTC se dobíjí z hlavní baterie a měla by vydržet čas a držet energii alespoň měsíc úplně sama (bez napájení ze síťového adaptéru nebo z hlavní baterie).Pokud váš notebook bude několik měsíců nebo déle nevyužit, měli byste přibližně každý měsíc dobít hlavní baterii. Nebo můžete nechat notebook zapojený do zdroje střídavého proudu.Baterie RTC by měla vydržet tři až pět let nebo více; na téměř každém moderním notebooku však RTC není něco, co by uživatel mohl nahradit. Pokud baterie selže (při spuštění se může zobrazit chybová zpráva nebo zjistíte, že hodiny nebo konfigurace nastavení jsou šupinaté, poškozené nebo jinak zvláštní), musíte zajistit servisní zásah.

Záložní baterie

Tato dobíjecí baterie, běžná u mnoha designů notebooků, poskytuje dostatek energie k udržení živé paměti (RAM) počítače v pohotovostním režimu.Záložní baterie, která je také nabíjena hlavní baterií nebo síťovým adaptérem, obvykle uchovává data a nastavení v paměti počítače několik dní po úplném vybití hlavní baterie. Stejně jako baterie RTC by měla být záložní baterie dobrá po dobu tří až pěti let nebo déle a notebook musí v případě selhání jít do opravny.