Jak používat defragmentaci disků Windows 8

Mark L. Chambers

Program, ke kterému se můžete dostat z dialogového okna Vlastnosti libovolného pevného disku, je Defragmentace disku systému Windows 8. Vrácení fragmentů souborů na správná místa může výrazně zvýšit výkon vašeho pevného disku. (Technonerds tomu říká defragmentace. Velmi blbeček.)

Co to sakra jsou roztříštěné soubory? Tady je tenká věc: Pokaždé, když odstraníte nebo přesunete soubory z jednoho místa v počítači na druhé, otevřete části svého pevného disku, abyste tam mohli ukládat nové soubory.Když jste připraveni soubor uložit, nemusí se vejde do žádné otevřené oblasti na pevném disku, takže Windows 8 soubor uloží po částech, nebo segmenty, přes několik otevřených sekcí.

Předpokládejme, že stahujete ukázku hry 300 MB, ale váš pevný disk nemá po ruce 300 MB souvislého otevřeného prostoru. Windows 8 se rozhodne uložit 50 MB na jednom místě, 120 MB na jiném místě a zbytek na třetím otevřeném prostoru. Když se rozhodnete nainstalovat ukázku a spustit soubor, Windows 8 automaticky vytáhne správná data z těchto různých míst na pevném disku a znovu sestaví jednotlivé části do původního souboru.

Tento proces sestavení samozřejmě trvá déle, pokud byl soubor rozdělen na více částí. A když je váš disk extrémně roztříštěný s malými segmenty tisíců souborů, které musí Windows 8 sledovat, výkon vašeho pevného disku skutečně začne trpět. Fragmentace vše zpomaluje a Windows 8 musí pracovat tvrději při každém otevření nebo uložení souboru.

Defragmentace disku systému Windows 8 obnovuje soubory na vašem disku, aby bylo zajištěno plynulé a nepřerušené úložiště dat. (Přemýšlejte o Bonanza šíření, ale spíše s jednotkami a nulami než s dobytkem.) Obrázek na obrázku ilustruje váš disk před spuštěním programu Defragmentace disku a druhý obrázek ukazuje váš disk později. Program čte fragmentované soubory, kombinuje tyto nomádské segmenty a poté uloží defragmentovaný soubor zpět na disk. Vynikající!

image0.jpg
image1.jpg

Společnost Microsoft to doporučuje ne defragmentujte disky SSD (SSD). (An SSD je superrychlý pevný disk, který ve skutečnosti nemá žádné pohyblivé části a používá paměťové čipy, podobně jako USB flash disk.) Defragmentací pevného disku nezískáte žádný znatelný nárůst výkonu - proces defragmentace může ve skutečnosti zkrátit provozní životnost vašeho SSD.

Přestože Windows 8 automaticky defragmentuje váš disk, ručně defragmentujte pevné disky jednou za tři měsíce - manuální defragmentace je efektivnější a komplexnější než automatické defragmentace, kterou Windows 8 provádí.

Pokud defragmentujete disk ručně, proveďte to, když svůj počítač nepoužíváte (protože dokončení tohoto procesu trvá mnohem méně času). Většina majitelů počítačů defragmentuje v noci nebo o víkendech. Než spustíte defragmentaci, nezapomeňte zavřít všechny ostatní spuštěné programy nebo aplikace.

Defragmentaci disku můžete spustit z dialogového okna Vlastnosti pevného disku.

  1. Kliknutím na tlačítko Optimalizovat otevřete okno Optimalizovat disky.

    image2.jpg

  2. (Volitelné) Chcete-li naplánovat automatické spuštění nástroje Defragmentace disku, klepněte na tlačítko Změnit nastavení a poté zaškrtněte políčko Spustit podle plánu (doporučeno).

    Kliknutím na rozevírací seznamy nastavíte plán a kliknutím na tlačítko OK plán uložíte.

  3. Chcete-li defragmentaci spustit ručně, klikněte v seznamu na jednotku, kterou chcete defragmentovat, a poté klikněte na Optimalizovat.

    Defragmentace pevného disku vyžaduje čas a čím větší disk, tím déle bude proces trvat - typická 1TB jednotka vyžaduje k dokončení relace defragmentace alespoň dvě až tři hodiny a možná i déle, v závislosti na tom, jak špatně je disk fragmentován.