Kojení a ucpaná potrubí

Kojení a ucpaná potrubí

Lékařsky recenzováno Varixcare.cz. Naposledy aktualizováno 2. srpna 2021.

CO POTŘEBUJEŠ VĚDĚT:

Když se mléčný kanál v prsu zablokuje, je známý jako ucpaný kanál. Mlékovody vedou mateřské mléko ze žláz (malých váčků), kde se vyrábí, do bradavky. Když je potrubí ucpané, tok mléka z potrubí do bradavky se může snížit nebo zastavit. Mléko se může shromažďovat a způsobit, že se v prsou vytvoří křehká hrudka.NÁVOD K NEMOCNICKÉMU VÝPORU:

Kontaktujte svého lékaře, pokud:

 • Máte horečku se zimnicí nebo bolestmi těla.
 • Vaše prsa jsou červená, oteklá nebo tvrdá, bolestivá a cítí se teplá nebo horká.
 • Máte novou nabídkovou bulku ve stejné oblasti, kde jste ji dříve měli.
 • Hnis nebo krev odtéká z jedné nebo obou bradavek nebo se mísí s mlékem.
 • Vaše příznaky se do 24 hodin nezlepší.
 • Máte dotazy nebo obavy týkající se vašeho stavu nebo péče.

Léky:

 • Acetaminofen zmírňuje bolest a snižuje horečku. Je k dispozici bez lékařského předpisu. Zeptejte se, kolik a jak často je brát. Postupujte podle pokynů. Přečtěte si štítky všech ostatních léků, které používáte, abyste zjistili, zda také obsahují acetaminofen, nebo se zeptejte svého lékaře nebo lékárníka. Acetaminofen může způsobit poškození jater, pokud není podáván správně. Nepoužívejte více než 4 gramy (4000 miligramů) acetaminofenu za jeden den.
 • NSAID, jako ibuprofen pomáhají snižovat zánět, bolest a horečku. NSAID mohou u některých lidí způsobit krvácení do žaludku nebo problémy s ledvinami. Pokud užíváte lék na ředění krve, navždy zeptejte se svého lékaře, zda jsou pro vás NSAID bezpečné. Vždy si přečtěte štítek tohoto léku a dodržujte pokyny.
 • Užívejte léky podle pokynů. Poraďte se se svým lékařem, pokud si myslíte, že vám váš lék nepomáhá, nebo pokud máte nežádoucí účinky. Řekněte mu, jestli jste alergičtí na nějaký lék. Udržujte si aktuální seznam léků, vitamínů a rostlinných produktů, které užíváte. Zahrňte následující informace o lécích: množství, četnost a důvod podání. Seznam nebo lahvičky s pilulkami si vezměte s sebou na další schůzky. Seznam léků si vezměte s sebou pro případ nouze.

Zkontrolujte, zda nejsou ucpaná potrubí:

 • Kojte každé 2 hodiny na prsou se zablokovaným kanálkem. To pomůže uvolnit ucpané potrubí a rozproudit mléko. Krmit dítě na straně s ucpaným kanálem jako první. Časté kojení může odstranit ucpání mlékovodu.
 • Umístěte dítě tak, aby vám pomohlo vyprázdnit mléko z ucpaného potrubí. Držte dítě tak, aby brada směřovala k oblasti prsu s ucpaným kanálkem. To pomáhá vypustit mateřské mléko z ucpaného potrubí.
 • Prsa masírujte před kojením a během kojení. Můžete to také udělat při koupání nebo sprchování v horké vodě. Masírujte prsa pevným tlakem z oblasti těsně za bulkou nebo bradavkou.
 • Po kojení odsajte mléko. Poté, co vaše dítě dojídá, použijte k vypuštění přebytečného mléka ruční odsávačku mléka. Mléko můžete také odsát, pokud jsou vaše prsa příliš plná, aby se vaše dítě mohlo přisát.
 • Před kojením naneste na svá prsa teplo. Na prsa si položte teplou, vlhkou žínku nebo si dejte vlažnou sprchu nebo koupel. Můžete se také naklonit nad umyvadlo nebo umyvadlo s teplou vodou a vložit prsa dovnitř. To by mohlo pomoci odstranit ucpání a zvýšit tok mléka.

Vyhněte se ucpání potrubí:

 • Pomozte svému dítěti dobře uchopit bradavku. Držte zátylek na hlavě, abyste se mohli přitlačit na hrudník. Dotkněte se bradavkou jejího rtu a počkejte, až otevře pusu. Dolní ret a brada vašeho dítěte by se nejprve měly dotýkat dvorce (tmavé oblasti kolem bradavky). Pomozte svému dítěti vložit do úst co největší část dvorce. Měli byste mít pocit, že dítě nelze snadno oddělit od vašeho prsu. Jemně uvolněte sání a přemístěte své dítě, pokud kojí pouze na bradavce. Pokud potřebujete pomoc s kojením dítěte, promluvte si s odborníkem na laktaci.
  Pravá západka pro kojení
 • Úplně vyprázdněte prsa. Kojte své dítě 8 až 12krát denně nebo kdykoli vykazuje známky hladu. Pokud vaše dítě nemůže vyprázdnit prsa, použijte odsávačku. Mezi kojením nespěchejte. Udělejte si čas při kojení, aby vaše dítě mohlo vyprázdnit vaše prsa. Snažte se neměnit prsa příliš brzy.
 • Snižte tlak na prsa. Nenoste přiléhavou podprsenku s kosticemi nebo oblečení, které vyvíjí tlak na vaše prsa. Snažte se nespát na břiše. Tlak může stlačit vaše mlékovody a způsobit ucpání potrubí.

Přejděte na následnou návštěvu svého lékaře podle pokynů:

Zapište si své otázky, abyste si je během svých návštěv pamatovali.Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste se ujistili, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaše osobní poměry.

Lékařské prohlášení