Plané neštovice

Plané neštovice

Lékařsky recenzováno Varixcare.cz. Naposledy aktualizováno 2. srpna 2021.

CO POTŘEBUJEŠ VĚDĚT:

Co je plané neštovice?

Plané neštovice jsou onemocnění způsobené virem plané neštovice. Šíří se, když nakažený člověk kašle nebo kýchá. Šíří se také, když se člověk dotkne tekutiny, která vychází z puchýřů s neštovicemi.Plané neštovice

Jaké jsou příznaky a příznaky plané neštovice?

Vyrážka se obvykle nejprve objeví na hrudi, zádech nebo pokožce hlavy vašeho dítěte. Vyrážka se pak rozšíří do paží a nohou. Začíná to červenými, svědivými vyrážkami. Vyrážky tvoří puchýře, které se plní tekutinou. Poté se puchýře rozlomí a ztuhnou. Nové puchýře se mohou objevit do 4 dnů. Stroupky opadají asi 2 týdny. Vaše dítě může mít také následující:bílá pilulka mc 15
 • Horečka
 • Bolest hlavy
 • Únava
 • Canker vředy v ústech

Jak se diagnostikuje a léčí plané neštovice?

Lékař vašeho dítěte obvykle diagnostikuje plané neštovice na základě symptomů vašeho dítěte a fyzického vyšetření. Cílem léčby je snížit příznaky. Vaše dítě může potřebovat některou z následujících věcí:

 • Acetaminofen zmírňuje bolest a snižuje horečku. Je k dispozici bez lékařského předpisu. Zeptejte se, kolik dát svému dítěti a jak často. Postupujte podle pokynů. Přečtěte si štítky všech ostatních léků, které vaše dítě užívá, abyste zjistili, zda také obsahují acetaminofen, nebo se zeptejte svého lékaře nebo lékárníka. Acetaminofen může způsobit poškození jater, pokud není podáván správně.
 • Antihistaminika pomáhají omezit svědění. Jsou k dispozici bez lékařského předpisu. Postupujte podle pokynů. Tyto léky mohou způsobit ospalost vašeho dítěte.

Jak mohu zvládnout příznaky svého dítěte?

 • Pomozte zmírnit svědění vašeho dítěte. Pokud vaše dítě poškrábe oblast vyrážky, může se vyvinout bakteriální infekce kůže nebo jizvy. Následující příznaky mohou pomoci zmírnit svědění vašeho dítěte:
  • Na vyrážku vašeho dítěte naneste kalaminový krém. Postupujte podle pokynů na štítku. Ne použijte toto mléko na vředy v ústech vašeho dítěte.
  • Koupejte své dítě v teplé vodě. Přidejte ½ šálku tepelně neupravené jedlé sody nebo ovesných vloček. Nechte své dítě koupat asi 30 minut. To by mělo být provedeno několikrát denně.
  • Zastřihněte nehty svého dítěte. Zejména na noc jí navlékněte rukavice nebo ponožky. Umyjte si ruce mýdlem zabíjejícím zárodky, abyste zabránili bakteriální infekci.
  • Udržujte své dítě v pohodě. Svědění může být horší, pokud se vaše dítě potí.
 • Pomozte zmírnit bolestivé vředy v ústech. Pravděpodobně dostanete lék, který se aplikuje na vředy v ústech vašeho dítěte. Tyto léky mohou zahrnovat znecitlivující gel nebo antacidový roztok. Použijte tyto léky dříve, než vaše dítě cokoli jí nebo pije. Vyvarujte se silně kořeněných, slaných, kořeněných nebo kyselých jídel.
 • Dejte dítěti tekutiny podle pokynů. Kapaliny pomáhají předcházet dehydrataci. Zeptejte se, kolik tekutin by mělo vaše dítě denně vypít a jaké tekutiny doporučuje. Mezi vhodné tekutiny k pití patří voda, džus nebo vývar. Vaše dítě možná bude muset užít perorální rehydratační roztok (ORS). ORS má správné množství vody, solí a cukrů potřebné k nahrazení tělních tekutin.
 • Pomozte svému dítěti odpočívat. Měli byste si co nejvíce odpočinout a dostatečně se vyspat.

Co mohu udělat, abych zabránil šíření plané neštovice?


 • Udržujte své dítě mimo jiné. Dítě bude muset zůstat doma ze školy nebo z jeslí, dokud nebudou všechny puchýře zaprášeny. To obvykle trvá asi 1 týden.
 • Zeptejte se svého dětského lékaře na vakcínu proti planým neštovicím. Vaše dítě bude potřebovat 2 dávky vakcíny. Pokud vaše dítě vynechá dávku, zeptejte se svého lékaře, kdy má dostat dávku, aby ji dohnal.

 • Naučte své dítě, aby si často mylo ruce. Měl by se umýt po použití koupelny a před přípravou nebo konzumací jídla. Dejte mu pokyn, aby použil mýdlo a vodu. Ukažte mu, jak si tře mýdlové ruce, propletené prsty. Umyjte si přední a zadní část rukou a mezi prsty. Prsty jedné ruky se mohou třít pod nehty druhé ruky. Naučte své dítě prát alespoň 20 sekund. Použijte časovač nebo zazpívejte skladbu, která trvá alespoň 20 sekund. Například píseň k narozeninám v angličtině 2krát. Nechte své dítě několik sekund opláchnout pod horkou tekoucí vodou. Poté osušte čistým ručníkem nebo papírovým ručníkem. Vaše starší dítě může použít dezinfekci rukou, která obsahuje alkohol, pokud není k dispozici mýdlo a voda.
  Mytí rukou
 • Připomínejte svému dítěti, aby se při kašlání nebo kýchání přikrývalo. Ukažte svému dítěti, jak pomocí tkáně zakrýt ústa a nos. Nechte ho vyhodit tkáň hned do koše. Poté by si vaše dítě mělo dobře umýt ruce nebo použít dezinfekci na ruce. Ukažte svému dítěti, jak používat úhel lokte, pokud nemáte k dispozici tkáň.
 • Čistěte povrchy často. Vyčistěte kliky, kuchyňské skříňky, mobilní telefony a další povrchy, kterých se lidé často dotýkají. Použijte dezinfekční ubrousek, houbu na jedno použití nebo žínku, kterou můžete umýt a znovu použít. Pokud nemáte ubrousky, použijte čisticí prostředky. Dezinfekční čistič můžete také vyrobit smícháním 1 dílu bělidla s 10 díly vody.

Volejte na místní tísňové číslo (911 v USA), pokud:

 • Vaše dítě má potíže s dýcháním nebo dýchá rychleji než obvykle.
 • Vaše dítě má záchvat.

Kdy bych měl dostat okamžitou pozornost?

 • Vaše dítě je zmatené nebo nemotornější než obvykle.
 • Vyrážka se rozšíří do jednoho nebo obou očí vašeho dítěte.

Kdy mám zavolat dětského lékaře?

 • Puchýře zčervenají, jsou teplé, jemné nebo z nich uniká žlutá nebo bílá tekutina.
 • Máte dotazy nebo obavy ohledně stavu nebo péče o vaše dítě.

DOHODY O VAŠI PÉČI:

Máte právo podílet se na plánování péče o vaše dítě. Přečtěte si o zdravotním stavu vašeho dítěte a o tom, jak jej lze léčit. Diskutujte o možnostech léčby s lékaři svého dítěte a rozhodněte se, jakou péči o něj chcete. Tyto informace jsou pouze pro vzdělávací účely. Účelem není poskytnout vám lékařskou pomoc ohledně nemoci nebo léčby. Poraďte se se svým lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem dříve, než budete dodržovat jakýkoli léčebný režim, abyste zjistili, zda je pro vás bezpečný a účinný.

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste se ujistili, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaše osobní poměry.obnov optive mega 3

Lékařské prohlášení