macOS Catalina pro figurky Cheat Sheet

Bob LeVitus

Ať už jste si koupili nový Mac s předinstalovaným macOS Catalina nebo jste upgradovali z předchozí verze macOS, zjistíte, že Catalina usnadňuje používání vašeho Macu a nabízí nesčetná vylepšení, díky nimž budete produktivnější. Získejte další informace o věcech, které byste ve svém počítači Mac nikdy neměli dělat; souhrn užitečných a časově úsporných klávesových zkratek; diskuse o tom, kdy jsou složky příliš plné a kdy (a kdy ne) k vytvoření podsložek; doporučení pro zálohování dat; a krátká diskuse o iDevices a Continuity.Co nedělat s Mac spuštěným Catalinou

Zacházejte s Macem a macOS Catalina opatrně. Aby byla vaše práce a projekty pro volný čas v bezpečí, nikdy na svém počítači Mac nedělejte nic z těchto: • Nikdy nevypínejte Mac taháním za zástrčku. Vždy použijte příkaz Vypnout z nabídky Apple v Catalině (nebo stiskněte tlačítko napájení a poté klikněte na tlačítko Vypnout).

Pokud používáte přenosný počítač, obvykle se můžete vyhnout vytažením zástrčky za běhu, protože se baterie automaticky spustí. Jedinou výhradou je, že pokud je vaše baterie zcela vybitá, poškozená nebo zcela chybí, můžete utrpět poškození adresáře. nebo ztráta dat vytažením za zástrčku. Stačí použít příkaz Vypnout a budete dobře spát.

 • Během běhu Cataliny nikdy nenarážejte, neházejte, netřeste, nekývejte, nekapejte, nekopejte ani nehrajte úlovek na pevném disku. Nezapomeňte: Váš stolní počítač Mac má uvnitř také pevný disk nebo jednotku SSD.
 • Nikdy ze svého Macu nevstávejte, aniž byste ukládali práci. Těsně předtím, než zadek opustí židli, by vaše prsty měly stisknout Command + S (klávesová zkratka v systému macOS, která šetří vaši práci). Udělejte z toho zvyk.
 • Nikdy si nenechávejte pouze jednu kopii důležitých dokumentů. Vytvořte alespoň dvě záložní kopie a jednu z nich uložte na jiné fyzické místo. Doba.
 • Monitor nikdy nečistěte čisticím prostředkem na sklo, například Windex (nebo jiným výrobkem, který není určen k použití na displeji). A také nix papírové ručníky nebo ubrousky. Abyste zabránili poškrábání displeje, použijte měkký hadřík (nejlepší je mikrovlákno).
 • Nikdy nedávejte pozor na nikoho, kdo říká, že Windows je stejný jako Mac. Jo, správně. A Kia je jako Porsche.

Užitečné klávesové zkratky pro macOS Catalina

Zrychlete svou práci s těmito klávesovými zkratkami pro macOS Catalina. Vytiskněte si tento graf a odkazujte na něj při používání macOS Catalina.Příkaz Klávesová zkratka
Přidat vybranou položku do doku Command + Control + Shift + T
Přidat vybranou položku do postranního panelu Command + Control + T
Zavřete všechna okna Command + Option + W
Zavřít okno Příkaz + W
kopírovat Příkaz + C
Střih Příkaz + X
Duplikát Příkaz + D
Vysunout disk Příkaz + E
Prázdný koš Command + Shift + Delete
Nalézt Příkaz + F
Získat informace (o vybrané položce nebo položkách) Příkaz + I
Získejte informační inspektor (u více vybraných položek) Command + Option + I
Přejít na Recents Command + Shift + F
Přejděte do složky Aplikace Command + Shift + A
Přejděte na plochu Command + Shift + D
Přejděte do složky Dokumenty Command + Shift + O
Přejděte do domovské složky Command + Shift + H
Pomoc Command + Shift +?
Skrýt aktuální aplikaci Příkaz + H
Skrýt další aplikace Command + Option + H
Odhlášení aktuálního uživatele Command + Shift + Q
Vytvořit Alias Příkaz + L
Minimalizovat okno Command + M
Mission Control: All Windows Control + šipka nahoru (F3 na klávesnicích Apple)
Mission Control: Application Windows Control + šipka dolů (Control + F3 na klávesnicích Apple)
Ovládání mise: Zobrazit plochu F11 (fn + F11 na laptopech) (Command + F3 na klávesnicích Apple)
Přesunout do koše Command + Delete
Nové okno vyhledávače Příkaz + N
Nová složka Command + Shift + N
Nová inteligentní složka Command + Option + N
Další okno Příkaz + `
Otevřeno Příkaz + O
Vložit Příkaz + V
Rychlý pohled (na vybranou položku) Command + Y nebo mezerník
Připraven Command + Shift + Z
Vybrat vše Příkaz + A
Zobrazit originál (vybraného aliasu) Command + R
Zobrazit možnosti zobrazení Příkaz + J
Zobrazit / skrýt dok Command + Option + D
Zobrazit / skrýt pruh cesty Command + Option + P
Zobrazit / skrýt postranní panel Command + Option + S
Zobrazit / skrýt stavový řádek Příkaz + /
Zobrazit / skrýt panel karet Command + Shift + T
Zobrazit / skrýt panel nástrojů Command + Option + T
Zapnutí / vypnutí VoiceOveru Command + F5 (fn + F5 u notebooků)
vrátit Příkaz + Z
Zobrazit okno jako sloupce Příkaz + 3
Zobrazit okno jako galerii Příkaz + 4
Zobrazit okno jako ikony Příkaz + 1
Zobrazit okno jako seznam Příkaz + 2

Tabulátory kolem Catalina's Save and Save As Sheets

V rozbaleném zobrazení macOS Catalina Uložit nebo Uložit jako listy, pokud stisknete klávesu Tab, zatímco je aktivní pole Uložit jako, stane se neaktivní a vyhledávací pole se stane aktivním. Stiskněte znovu Tab a boční panel se aktivuje. Stiskněte klávesu Tab ještě jednou a pole se seznamem souborů (přesněji známé jako podokno podrobností - část s tlačítky zobrazení Ikona, Seznam, Sloupec nebo Cover Flow) se aktivuje.

Je to proto, že seznam souborů, vyhledávací pole, postranní panel a pole Uložit jako se vzájemně vylučují a kdykoli může být aktivní pouze jeden. Podle tenkého modrého nebo šedého okraje kolem něj můžete vždy zjistit, která položka je aktivní.

Chcete-li přepnout do jiné složky a uložit soubor, klepněte na složku v postranním panelu nebo klepnutím kdekoli v poli se seznamem souborů aktivujte seznam souborů. Následující triky vám pomohou získat kontrolu nad celou touto aktivní / neaktivní hloupostí: • Pokud píšete, zatímco je seznam souborů aktivní, v seznamu se vybere složka, která nejvíce odpovídá písmům, která zadáte. Je to trochu divné, protože neuvidíte, co píšete: Budete psát takřka slepě.
 • Když je seznam souborů aktivní, zadaná písmena se nezobrazí v poli Uložit jako. Chcete-li zadat název souboru, musíte před jeho zadáním znovu aktivovat pole Uložit jako (kliknutím do něj nebo pomocí klávesy Tab).
 • Pokud píšete, zatímco je postranní panel aktivní, nic se neděje. V postranním panelu se však můžete pohybovat pomocí kláves se šipkami nahoru a dolů.
 • Stisknutím klávesy Shift obrátíte pořadí sekvence. Pokud stisknete Shift + Tab, aktivní položka se přesune z pole Uložit jako do pole se seznamem souborů na postranní panel do pole Hledat a zpět do pole Uložit jako znovu.

Vytváření podsložek v macOS Catalina. . . nebo ne

Jak plná je příliš plná? Kdy byste měli začít vytvářet podsložky v Catalině? To je nemožné říci, přinejmenším univerzálním způsobem, ale mít příliš mnoho položek ve složce může být noční můra - stejně jako mít příliš mnoho podsložek s pouze jedním nebo dvěma soubory v každém z nich.

Pokud najdete více než 15 nebo 20 souborů v jedné složce, začněte přemýšlet o způsobech jejího rozdělení. Na druhou stranu, některé z vašich největších podsložek mohou obsahovat věci, ke kterým často nemáte přístup, například složku Korespondence 2001. Protože jej nepoužíváte často, jeho přeplněný stav vás nemusí obtěžovat.

Tady je několik tipů, které vám pomohou rozhodnout se, zda použít podsložky, nebo nechat jen tak dobře:

 • Nevytvářejte podsložky, dokud je nepotřebujete. Tímto způsobem se vyhnete otevření prázdné složky, když hledáte něco jiného - úplnou ztrátu času.
 • Nechte svůj pracovní styl rozhodnout o struktuře souborů. Když poprvé začnete pracovat s Macem, možná budete chtít na chvíli všechno uložit do složky Dokumenty. Když se ve složce Dokumenty nashromáždila skupina dokumentů slušné velikosti, zvažte jejich prohlédnutí a vytvoření logických podsložek pro ně.

Doporučení Dr. Mac pro zálohování pro macOS Catalina

Při práci v macOS Catalina byste chtěli zajistit, abyste neztratili více než malou práci bez ohledu na to, co se stane - i když vaše kancelář hoří, povodně, je zničena tornádem, hurikánem nebo zemětřesením nebo okradena? Pokud ano, možná budete chtít postupovat podle zde popsaného nastavení.

Neustále testuji nová řešení zálohování, takže software, který používám, se může z měsíce na měsíc měnit. Zkoušel jsem většinu populárních řešení zálohování a mnoho z těch nejasnějších, ale než řeknu cokoli o mém aktuálním nastavení, tady je to, co se snažím dosáhnout (minimálně): Chci alespoň tři (rozumně ) aktuální zálohovací sady s kopiemi všech mých souborů.

Každý den aktualizuji dva z nich a třetí nechávám někde mimo pracoviště, například v bezpečnostní schránce v bance. Každý měsíc nebo dva vyměním zálohu mimo pracoviště za nejnovější zálohu z domova - a poté znovu použiji starší záložní disk.

Všimněte si, že poté, co jsem nastavil následující programy, běží automaticky na pozadí bez další akce z mé strany. Přemýšlejte o tom jako o funkci zapomenutí.

 • Moje první obranná linie je vynikající Time Machine pro MacOS. Neexistuje žádná omluva, že ji nepoužíváme. Ale i když Time Machine udržuje více kopií souborů, všechny jsou uloženy na stejném disku. Pokud něco stojí za zálohování na jedno místo, stojí za to zálohovat třikrát.

Pokud chcete, můžete do Time Machine přidat druhý nebo třetí záložní disk (nebo více). Stačí kliknout na Vybrat disk v podokně Předvolby systému Time Machine, vybrat disk a v dialogovém okně, které se zobrazí tak, aby se Time Machine otáčel mezi disky, vyberte možnost Použít oba (nebo Vše). Bohužel, i když máte dva nebo více záložních disků Time Machine, všechny jsou stále uloženy ve stejné místnosti.

 • A tak kromě Time Machine používám i vynikající Backblaze (6 $ měsíčně za neomezené cloudové úložiště). Mohu jej použít k zálohování složky Dokumenty čtyřikrát denně na dva různé pevné disky. Rovněž nepřetržitě zálohuje mou domovskou složku na další pevný disk, takže při každé změně dokumentu se záložní kopie aktualizuje v reálném čase. Nakonec zálohuje mou domovskou složku přes internet na cloudové servery CrashPlan. Nejlepší ze všeho je, že to všechno dělá za pouhých 6 $ měsíčně.
 • Každou noc o půlnoci Carbon Copy Cloner (39,99 $) klony (duplikuje) můj spouštěcí disk na jiný pevný disk, což mi poskytuje zaváděcí zálohu, kterou mohu použít téměř s jakýmkoli jiným Macem.
 • Nakonec používám Dropbox k synchronizaci aktuálních projektů mezi několika počítači Mac a mými zařízeními iPhone a iPad, což mi poskytuje další záložní kopie důležitých souborů a zajišťuje, že nejnovější verze souboru je k dispozici ze všech mých zařízení.

Ještě jedna věc: Pravidelně testuji integritu každé zálohy, a tak byste měli i vy. Potvrzuje, že soubory, o kterých si myslím, že tam jsou, ve skutečnosti tam jsou, a ujišťuje mě, že soubory v této zálohovací sadě nejsou poškozené nebo poškozené a lze je úspěšně obnovit.

iDevices a Continuity v macOS Catalina

Kontinuita je obecný termín pro sadu funkcí v macOS Yosemite nebo novějších a iOS 8 nebo novějších, které vám umožní bezproblémový pohyb mezi vaším iPhone, iPadem a Macem.

V současné době poskytují kontinuitu čtyři funkce:

 • Ruce pryč: Začněte pracovat na e-mailu nebo dokumentu na jednom zařízení (například Mac) a pokračujte tam, kde jste přestali, na jiném zařízení Apple, jako je iPhone, iPad nebo iPod touch.
 • Okamžitý hotspot: K připojení počítače Mac k internetu použijte mobilní připojení k internetu iDevice.
 • Telefonní hovory: Použijte svůj Mac, iPad nebo iPod touch k uskutečňování a přijímání telefonních hovorů pomocí vašeho iPhone.
 • SMS: Pomocí počítače Mac, iPad nebo iPod touch můžete odesílat a přijímat zprávy SMS a MMS (textové zprávy) pomocí počítače Mac, iPad nebo iPod touch.

Jsou to užitečné malé kvarteto, ale fungují pouze s novějšími zařízeními Apple. Než se tedy nadchnete, prostudujte si systémové požadavky jednotlivých funkcí.

Úvod a systémové požadavky

Handoff a Instant Hotspot jsou podporovány následujícími modely Mac a vyžadují Yosemite nebo novější:

 • MacBook (2015)
 • MacBook Air (polovina roku 2012 a novější)
 • MacBook Pro (polovina roku 2012 a novější)
 • Mac (konec roku 2012 a novější)
 • Mac mini (konec roku 2012 a novější)
 • Mac Pro (konec roku 2013)

Okamžitý hotspot vyžaduje jedno z těchto iDevices s celulárním připojením a službou Personal Hotspot prostřednictvím vašeho bezdrátového operátora:

 • iPhone 5 nebo novější
 • iPhone 4s (pouze sdílení hovorů z iPhone)
 • iPad (4. generace), iPad Air, iPad Air 2, iPad Pro
 • iPad mini, iPad mini s displejem Retina, iPad mini 3, iPad mini 4
 • iPod touch (5. generace a novější)

Telefonní volání vyžaduje iPhone s alespoň iOS 8 a aktivovaným tarifem operátora a funguje s jakýmkoli zařízením iOS, které podporuje iOS 8 a jakýmkoli Macem, který podporuje macOS Sierra nebo novější.

SMS vyžaduje iPhone s alespoň iOS 8.1 a aktivovaným tarifem operátora a funguje s jakýmkoli zařízením iOS s iOS 8.1 a jakýmkoli Macem, který podporuje macOS Sierra nebo novější.

Pokud vaše zařízení není uvedeno, Continuity pro vás nebude fungovat. Takže za předpokladu, že máte alespoň dvě nebo více zařízení, která splňují tyto požadavky, je zde popsáno, jak tyto užitečné funkce použít pro vás.

můžete užívat meloxikam s ibuprofenem?

Jak používat Handoff

Předání vám umožní zahájit dokument, e-mail nebo zprávu na jednom zařízení Apple a pokračovat tam, kde jste přestali, na jiném zařízení Apple. Funguje s aplikacemi Apple včetně Mail, Safari, Mapy, Zprávy, Připomenutí, Kalendář, Kontakty, Stránky, Čísla a Keynote a také s některými aplikacemi třetích stran.

Chcete-li použít předání, proveďte následující:

 1. Přihlaste se ke stejnému účtu iCloud na všech svých zařízeních.
 2. Zapněte Bluetooth na všech zařízeních, která chcete používat. Ujistěte se, že jsou vaše zařízení blízko sebe.
  V tomto případě, u prostředek, ve stejné místnosti, nejlépe do několika stop od sebe.
 3. Připojte všechna svá zařízení ke stejné síti Wi-Fi.
 4. Použijte některou z výše uvedených aplikací na jednom ze svých zařízení.
  V tomto příkladu spusťte novou prezentaci v Keynote na Macu. Když je Keynote otevřený na vašem Macu, uvidíte malou ikonu Keynote na obrazovce uzamčení iDevice.

10 oblíbených webových stránek pro uživatele macOS Catalina

Chcete-li se dozvědět vše o počítačích Macintosh a macOS Mojave, přejděte na web, podívejte se na tyto weby a naplňte svůj mozek informacemi pro Mac:

 • Mac Observer nabízí kromě obvyklých novinek a recenzí produktů Apple také názorné kousky. Kvalita a hloubka psaní na Mac Observer je lepší než většina ostatních webů pokrývajících rytmus Apple.

Zveřejnění: Jsem hrdý na to, že jsem publicista Mac Observer, a ještě pyšnější, že to dělá už téměř dvě desetiletí.

 • The Stránka podpory Apple a Komunita podpory Apple jsou poklady technických poznámek, informace o aktualizaci softwaru, tipy pro odstraňování problémů a dokumentace pro většinu produktů Apple.
 • s , místo dříve známé jako VersionTracker, je místo, kde můžete najít freeware, shareware a aktualizace softwaru pro macOS. Pokud tento web nemá, pravděpodobně neexistuje.
 • Macworld sama sebe popisuje jako svůj nejlepší zdroj pro všechny věci Apple a není daleko od pravdy. Macworld je obzvláště silný pro srovnávací recenze produktů Mac a iPhone / iPad. Pokud chcete zjistit, která inkoustová tiskárna nebo digitální fotoaparát je nejlepší ve své cenové třídě, pravděpodobně má Macworld.com grafy porovnání funkcí a výsledky testů v reálném světě.
 • TidBITS účtuje se jako promyšlené, podrobné pokrytí všeho, co Apple 28 let, ale je toho mnohem víc TidBITS než jen zprávy. Můžete také najít promyšlený komentář, hloubkovou analýzu a podrobné recenze produktů, napsané a upravené profesionály, kteří skutečně znají ekosystém Apple.
 • Šest barev je časopis Jasona Snella na webu. Bývalý redaktor pro Macworld Více než deset let časopis a on a jeho tým poskytují denní zpravodajství o Apple, dalších technologických společnostech a průsečíku technologií a kultury. Šest barev je tu už několik let a psaní se stává stále silnějším, názornějším a ještě zábavnějším ke čtení.
 • Štípačky je to místo, kam se podívám, co odborníci považují za nejlepší periferní zařízení, technické nástroje a hračky. Teď a New York Times Společnost Wirecutter má zdroje na objektivní vyhodnocení mnoha produktů v kategorii a prohlášení jednoho z nich za nejlepší.
 • Jiné světové výpočty je můj oblíbený výrobce příslušenství a periferií pro Mac. Mají širokou škálu sad pro upgrade úložiště a upgrady paměti, které jsou zaručené na celý život, stejně jako skvělou dokumentaci a instruktážní videa.
 • DealMac je místo, kde můžete nakupovat nabídky pro Mac. S mottem typu Jak jít na mizinu šetřit peníze je tento web často první, kdo zjistí prodejní ceny, slevy a další výhodné příležitosti pro upgrady, software, periferní zařízení a další.
 • Chytřejší práce pro uživatele počítačů Mac je tady, upřímně řečeno, protože k vytvoření desítky bylo zapotřebí ještě jednoho webu. Navštivte tedy domov mého blogu zaměřeného na produktivitu a Informační bulletin zasvěcených osob a objevte moji vizi, jak používat Mac k chytřejší práci, abyste mohli dělat více práce za kratší dobu a mít více času na věci, které máte rádi.