Major Arpeggio Pattern # 1 pro kytaru

Autor: Mark Phillips, Jon Chappell

Arpeggio je akord, jehož noty se hrají jeden po druhém místo současně. Je to jakýsi rozložený pohled na akord. Hraní hlavních arpeggií na kytaru vás připraví na hudbu s hlavními akordy - a samozřejmě na hudbu, která používá hlavní arpeggia. U arpeggia uvažujete akordy, ale noty hrajete zvlášť. Basoví hráči musí přemýšlet o akordech a jejich jednotlivých notách. Toto cvičení je dobré i pro kytaristy, protože na kytaru můžete hrát jednotlivé noty (melodická věc), ale pomocí akordů písně vám sdělit, jaké noty mají hrát (akord a doprovod).Když procházíte těmito arpeggiemi, nezapomeňte je nejdříve hrát pomalu, hlasitě a záměrně, od nízkých po vysoké, abyste zajistili, že noty můžete hrát čistě. Pak je hrajte rychleji a lehčeji, abyste vytvořili zvuk arpeggií, jak se objevují ve skutečné hudbě. Bez ohledu na to, jak je hrajete, nezapomeňte udržovat počáteční tempo a dynamickou úroveň (hlasitost) v každém arpeggiu.Následující obrázek ukazuje arpeggio A dur na 5. pozici jak ve schématu krku, tak ve formátu hudby a záložek. Všimněte si, že první nota v hudebním štábu má prstokladovou indikaci (malá 1 nalevo od hlavy noty). To vám řekne, abyste k hraní této noty použili první prst levé ruky.

Major arpeggio pattern # 1 obsahuje dvě noty mimo pozici (noty, které nespadají do rozpětí čtyř pražců definovaného pozicí a které ke hře vyžadují úseky od 1. nebo 4. prstu). Vyskytují se na 6. a 1. řetězci. Chcete-li přehrát tyto noty, roztáhněte svůj 4. prst nahoru (směrem k můstku) a zahrajte notu, která se objeví o jeden pražec výše, než byste normálně hráli.Protahování mezi prvním a čtvrtým prstem je dobré fyzické cvičení, protože zahrnuje (a proto rozšiřuje) mezilehlé prsty. Chcete-li uvolnit levou ruku, zkuste osmkrát pomalu zahrát jen první dvě noty arpeggia dopředu a dozadu, než přehrajete celý pattern.

image0.jpg

Kliknutím sem stáhnete a vytisknete tento arpeggio vzor.Následující obrázek poskytuje cvičení v rytmu s použitím hlavního arpeggio vzoru # 1. Tento vzor je v tónině F dur na 1. pozici ve vzestupné a sestupné osmé notě. Protože k dokončení vzoru není potřeba mnoho poznámek, projdete ho dvakrát. Vzor na tomto obrázku se vyskytuje v nejnižší poloze, kde jsou pražce nejširší, takže jej můžete také použít jako dobré protahovací cvičení.

image1.jpg