Základy sítě: Síťová zařízení Macintosh

Každý Macintosh, který byl kdy postaven, dokonce i originální model z roku 1984, zahrnuje podporu sítí. Novější počítače Macintosh mají samozřejmě lepší integrované síťové funkce než starší počítače Macintosh. Nejnovější Macy obsahují gigabitové ethernetové adaptéry a sofistikovanou síťovou podporu zabudovanou do operačního systému - podobně jako síťové funkce dodávané s Windows. Protože je integrována síťová podpora, nemusíte si dělat starosti s instalací a konfigurací sítě.

Počítače Macintosh původně používaly sadu síťových protokolů souhrnně označovaných jako AppleTalk. V polovině 90. let byl AppleTalk nahrazen síťovým programem Open Transport.Současná generace počítačů Macintosh využívá průmyslové sítě TCP / IP. Jediným protokolem, který zbyl z dob AppleTalk, který je stále široce používán, je AFP, který se používá k povolení sdílení souborů.AFP je zkratka pro AppleTalk Filing Protocol. Je to část AppleTalk, která určuje způsob ukládání a přístupu k souborům v síti. AFP umožňuje sdílení souborů s počítači, které nejsou Macintosh. Macintosh můžete integrovat do libovolného síťového operačního systému, který rozpoznává AFP. NetWare a všechny verze Windows od Windows 95 používají AFP k podpoře Macintosh ve svých sítích.

Apple nabízí vyhrazený síťový operační systém známý jako Mac OS X Server (X se vyslovuje Ten, ne Ex), který je určen pro počítače PowerMac G3 nebo novější. Server Mac OS X je založen na unixovém jádře operačního systému známém jako Mach. Server Mac OS X zvládne mnoho úkolů síťového serveru stejně efektivně jako jakýkoli jiný síťový operační systém, včetně Windows 2000, NetWare a Unix.Mac OS X Server je serverová verze operačního systému Mac OS X, což je aktuální verze operačního systému pro klientské počítače Macintosh.

Server Mac OS X obsahuje následující funkce:

vedlejší účinky losartanu hctz
  • Webový server Apache, který také běží na systémech Windows a Linux  • NetBoot, funkce, která zjednodušuje úlohu správy klientských počítačů v síti

  • Souborové služby využívající AFP

  • WebObjects, špičkový nástroj pro vytváření webových stránek

  • Streamovací server QuickTime, který umožňuje serveru vysílat multimediální programy po síti