Základy sítě: Servery

Počítače na serveru jsou mízou každé sítě. Servery poskytují sdílené prostředky, po kterých uživatelé v síti touží, například úložiště souborů, databáze, e-mail, webové služby atd. Výběr vybavení, které používáte pro servery vaší sítě, je jedním z klíčových rozhodnutí, která učiníte při zřizování sítě.

Při výběru serverového počítače pro vaši síť je třeba mít na paměti několik obecných věcí:  • Škálovatelnost: Škálovatelnost označuje schopnost zvýšit velikost a kapacitu serveru bez zbytečných potíží. Je velkou chybou koupit serverový počítač, který přesně odpovídá vašim aktuálním potřebám, protože, můžete si být jisti, že vaše potřeby se během roku zdvojnásobí. Pokud je to možné, vybavte servery mnohem větším diskovým prostorem, RAM a výkonem procesoru, než aktuálně potřebujete.  • Spolehlivost: Staré pořekadlo, za které zaplatíte, platí zvláště dobře pro počítače na serveru. Proč utrácet 10 000 $ na serverovém počítači, když si můžete koupit počítač se zdánlivě podobnými specifikacemi v obchodě s elektronikou se slevou za 2 000 $?

    Jedním z důvodů je spolehlivost. Když klientský počítač selže, bude ovlivněna pouze osoba, která tento počítač používá. Když však server selže, bude to mít vliv na všechny uživatele v síti. Levnější počítač je pravděpodobně vyroben z podřadných komponent, u nichž je větší pravděpodobnost selhání.  • Dostupnost: Tento koncept dostupnosti úzce souvisí se spolehlivostí. Když počítač serveru selže, jak dlouho trvá odstranění problému a opětovné spuštění serveru?

    Počítače serveru jsou navrženy tak, aby jejich součásti mohly být snadno diagnostikovány a nahrazovány, což minimalizuje prostoje, které vznikají při selhání součásti. Na některých serverech jsou komponenty vyměnitelné za provozu, což znamená, že některé komponenty lze vyměnit bez nutnosti vypnutí serveru. Některé servery jsou navrženy tak, aby byly odolné vůči chybám, takže mohou pokračovat v provozu, i když dojde k selhání hlavní součásti.

  • Servis a podpora: Servis a podpora jsou faktory, které se při výběru počítačů často přehlížejí. Pokud některá součást v počítači serveru selže, máte na místě někoho, kdo je oprávněn opravit poškozený počítač? Pokud ne, měli byste získat smlouvu o údržbě počítače na místě.    Neuspokojte se se smlouvou o údržbě, která vyžaduje, abyste počítač odnesli do opravny nebo v horším případě jej poslali do opravny. Nemůžete si dovolit být tak dlouho bez svého serveru.

Pouze nejmenší sítě se obejdou bez alespoň jednoho počítače s dedikovaným serverem. Pro domácí síť nebo malou kancelářskou síť s pouze několika počítači se můžete dostat pryč s pravdou síť peer-to-peer. To je místo, kde každý klientský počítač sdílí své zdroje, jako je úložiště souborů nebo tiskárny, a dedikovaný serverový počítač není potřeba