Vztah kalorií k živinám v jídle, které jíte

Jane Kirby, Americká dietetická asociace (ADA)

Kalorie jsou jednoduše způsob, jak měřit energii v potravinách a energii uvolněnou v těle. Ačkoli technicky správný název je kilokalorie , každý, včetně dietetiků, používá kratší kalorie.Jedna kalorie je množství energie potřebné ke zvýšení teploty 1 gramu vody o 1 stupeň Celsia. Sedíte uvolněně asi 1 kalorií za minutu. To je přibližně stejné množství tepla uvolněného svíčkou nebo 75-wattovou žárovkou.Kalorie jsou na etiketách potravin zaokrouhleny, takže když vynásobíte gramy bílkovin, sacharidů nebo tuků, můžete přijít s jinou hodnotou, než je uvedena na etiketě. Potraviny, které obsahují 50 kalorií nebo méně, jsou zaokrouhleny na nejbližší přírůstek 5 kalorií; potraviny s více než 50 kalorií se zaokrouhlují na nejbližší přírůstek 10 kalorií.

Potraviny, které mají méně než 5 kalorií, mohou být uvedeny jako potraviny s 0 kalorií. I když si možná myslíte, že toto zaokrouhlování se zdá zavádějící nebo nepřesné, mějte na paměti, že 10kalorický rozdíl je ve velkém schématu věcí ve skutečnosti zanedbatelný.Kalorie není živina, ale určité živiny poskytují kalorie. Kalorický obsah různých potravin tvoří bílkoviny, sacharidy a tuky. I když to není považováno za živinu, alkohol také poskytuje kalorie. Ve skutečnosti jeden gram

  • Protein obsahuje 4 kalorie

  • Uhlohydrát obsahuje 4 kalorie  • Tlustý obsahuje 9 kalorií

  • Alkohol obsahuje 7 kalorií

Zbývající živiny - voda, minerály a vitamíny - neposkytují kalorie, stejně jako vláknina nebo cholesterol.

Několik potravin a nápojů tvoří 100 procent jakékoli živiny. Většina potravin a nápojů je kombinací bílkovin, tuků a sacharidů (a někdy i alkoholu), takže počet kalorií v potravinách je součtem kalorií poskytovaných každou živinou. Koukej jak to funguje:

Mísa kuřecí nudlové polévky obsahuje 3 gramy bílkovin, 7 gramů sacharidů a 2 gramy tuku, což je celkem 58 kalorií:

3 gramy bílkovin x 4 kalorie / gram = 12 kalorií

7 gramů sacharidů x 4 kalorie / gram = 28 kalorií

2 gramy tuku x 9 kalorií / gram = 18 kalorií

Celkový = 58 kalorií

I když je většina potravin složena ze dvou nebo více živin, potraviny jsou kategorizovány podle jejich převažující živiny. Například bagel a mísa s cereáliemi jsou považovány za sacharidové potraviny, i když také obsahují bílkoviny a někdy i tuky. I když je kuřecí prsa považována za bílkovinnou potravinu, ne všechny její kalorie pocházejí z bílkovin. Kuře také obsahuje tuk, který přispívá kalorií.

Ne všechny kalorie jsou vytvářeny stejně. Potraviny, které jsou považovány za prázdné kalorické potraviny opravdu nemají v sobě nic, pokud jde o výživu, kromě kalorií. Sladké potraviny, jako jsou cukrovinky, jsou vynikajícími příklady. Když omezujete kalorie, můžete si vytvořit prostor pro kalorické potraviny, ale nevyvíjejte na nich svoji stravu. Pokud tak učiníte, přijdete o cenné minerály, vlákninu a vitamíny.

Opakem kalorických potravin jsou potraviny bohaté na živiny. Kalorie pro kalorie zabalí solidní výživovou dávku tím, že poskytují dobré množství vitamínů, minerálů a / nebo vlákniny ve srovnání s počtem kalorií, které poskytují. Jinými slovy, získáte velkou výživovou dávku za svůj kalorický dolar.

Příkladem jídla bohatého na živiny je pomeranč. Za pouhých 60 kalorií získáte asi 3 gramy vlákniny, 100 procent své denní potřeby vitamínu C a dobré množství kyseliny listové plus spektrum dalších mikroživin a fytochemikálií, jako jsou antioxidanty.