Anatomie ledvin

Autor: David Terfera, Shereen Jegtvig

Renální anatomie se týká anatomie ledvin. Obě ledviny filtrují krev a tvoří moč, která je močovodem transportována do močového měchýře. Každá ledvina je uzavřena suprarenální žlázou, která je významným hráčem v endokrinním systému.Obě ledviny leží za pobřišnicí na zadní břišní stěně poblíž 12. hrudního a prvních tří bederních obratlů. Pravá ledvina je o něco nižší než levá ledvina. Každá ledvina a suprarenální žláza jsou uzavřeny v tobolce perinefrického tuku, která je pokryta membránovou renální fascií. Paranefrický tuk leží mimo renální fascii.Každá ledvina má tvar ledviny (překvapený?) S předním a zadním povrchem. Renální hilum se nachází na středním okraji a umožňuje renální arterii vstoupit do ledviny a renální žíla opustit. Umožňuje také močovodu opustit ledvinu. Vnitřní část ledviny zahrnuje část, která se nazývá dřeň obklopená obalem zvaným kůra. Dřeň obsahuje menší kalichy, které se slučují a tvoří hlavní kalichy. Nejvnitřnější ledvinná pánvička je tvořena sloučením hlavních kalichů.

image0.jpgNervový přísun do ledvin pochází z renálního plexu. Ledvinové tepny opouštějí břišní aortu kolem úrovně 1. nebo 2. bederního obratle. Každá renální tepna cestuje do ledviny, kde se větví do segmentových tepen, které zásobují segmenty ledvin. Ledvinové žíly se vracejí z ledvin a vyprázdňují se do dolní duté žíly. Lymfa opouští ledviny lymfatickými cévami, které odtékají do bederních lymfatických uzlin.

Močovody jsou dlouhé, úzké, svalové trubice, které opouštějí ledvinnou pánev a opouštějí ledvinu. Běží podél zadní břišní stěny vedle příčných výběžků bederních obratlů. Procházejí vnějšími iliakálními tepnami a vstupují do pánve a pokračují do močového měchýře.

Nervový přísun močovodů pochází z plexu renálního nervu. Tepny močovodů odbočují z renálních, testikulárních a / nebo ovariálních tepen a břišní aorty. Žíly močovodů odtékají do ledvin, varlat a / nebo vaječníků. Lymfa odtéká z močovodů do iliakálních lymfatických uzlin.Ledvinové kameny, lépe známé jako ledvinové kameny, se tvoří z krystalů v moči. Ledvinové kameny jsou poměrně časté a mohou být docela bolestivé, když se pohybují dolů po močovodech. Bolest je obvykle pociťována v břiše nebo na boku a často se pohybuje do oblasti rozkroku. Mezi další příznaky patří krev v moči, zimnice, horečka, nevolnost a zvracení. Renální kameny jsou detekovány krevními testy, testy moči a zobrazovacími technikami, jako je ultrazvuk nebo rentgenové záření. Ošetření závisí na velikosti kamenů. Močovými cestami procházejí malé kamínky. Léčba bolesti a voda navíc mohou pomoci. Velké kameny uložené v ledvinách mohou vyžadovat chirurgický zákrok nebo litotrypsii, což je postup, při kterém se k rozbití kamenů používají zvukové vlny.

Suprarenální žlázy (nebo nadledviny) jsou umístěny mezi horní částí ledvin a bránicí. Jsou obaleny v perinefrickém tuku, ale jsou od ledvin odděleny vláknitou pojivovou tkání. Pravá suprarenální žláza má tvar více pyramidy, zatímco levá má tvar půlměsíce.

Každá suprarenální žláza je složena ze dvou částí: kůry a míchy. Kůra produkuje kortikosteroidy (které ovlivňují imunitní systém, zánět, metabolismus a hladinu elektrolytů) a androgenní hormony a dřeň produkuje epinefrin a norepinefrin (což jsou hormony, které ovlivňují srdeční frekvenci a krevní tlak).

Zásoba nervů pochází z celiakálního plexu a abdominopelvických splanchnických nervů. Několik suprarenálních tepen přivádí krev do suprarenálních žláz:

  • Nadřazené suprarenální tepny: Šest nebo osm se rozvětvuje v dolní bránicové tepně.

  • Střední suprarenální tepny: Jedna nebo více odboček z břišní aorty.

  • Dolní nadledviny: Jedna nebo více větví ledvinové tepny.

Venózní drenáž je zajištěna suprarenálními žilami. Pravá suprarenální žíla stéká do dolní duté žíly a levá suprarenální žíla stéká do levé renální žíly. Lymfa je odváděna do bederních lymfatických uzlin.