Respirační onemocnění u kuřat

Autor: Julie Gauthier, Rob Ludlow

Mezi typické příznaky onemocnění dýchacích cest u kuřat patří kýchání, sípání, kašel a rýma a oči. Ubohý pacient také trpí únavou a nechutenstvím. S výjimkou několika kmenů ptačí chřipky nemůžete z kuřete nachladnout a naopak.Příčiny respiračních onemocnění u dospělých kuřat
Choroba Výskyt v hejnech dvorku Výrazné příznaky nemoci Průměrná úmrtnost
Mykoplazmóza Běžný Pěnivý výtok z očí, častější v zimě, obvykle kohouti
vykazovat závažnější příznaky
Obvykle žádný
Infekční coryza Běžný Oteklé obličeje nebo laloky, střelné oči, zápach, častější
léto a podzim
5–20 procent
Infekční bronchitida Běžný Snížená produkce vajec Obvykle žádný
Newcastleská choroba Mírné kmeny jsou běžné. Chybí vysoce smrtící kmeny
kuřata ve Spojených státech.
Může také způsobit průjem, ohromující, paralýzu, náhlou
smrt
5–99 procent
Cholera slepice (chronická forma) Není to tak běžné Oteklý obličej, výstřelné oči, chrastění nebo potíže s dýcháním,
častější na konci léta
0–20 procent
Infekční laryngotracheitida (ILT) Není to tak běžné Lapal po dechu, vykašlával krvavou sliznici, sušil krev kolem nosních dír
a spodní zobák
10–20 procent
Ptačí chřipka Vzácné (u kuřat ve Spojených státech chybí smrtící kmeny
Státy)
Ovisnutí ptáci, chrastící zvuky dýchání, průjem, náhlé
smrt
5–99 procent

Infekce kuřecího dýchacího ústrojí mohou být tak mírné, že jsou nepostřehnutelné nebo tak závažné, že většina stáda za krátkou dobu zemře. V závažných případech mohou postižená kuřata vydávat chvějící se dechové zvuky, lapat po vzduchu nebo píchat sliznice z úst při třesení hlav.Někdy kuřecí obličej nabobtná, zejména kolem očí, tváří nebo lalůčků. Hřeben může mít modravou barvu. Závažnost nemoci závisí na kmeni organismu a na celkovém zdravotním stavu stáda v době, kdy nemoc postihne.

Infekce kuřecího dýchacího ústrojí se obvykle šíří přímým kontaktem mezi infikovanými a neinfikovanými kuřaty, ale věci, na které infikovaná kuřata kýchala nebo na ně kašle, jako jsou transportní kurníci nebo oblečení, mohou také přenášet infekční organismy z místa na místo. Infikovaná slepice může přenášet mykoplazmózu skrz vajíčka na svá kuřata.Předcházení tomu, aby respirační onemocnění nenapadlo vaše stádo a nemělo zásadní dopad, je otázkou dobré biologické bezpečnosti a správy stáda. Pozornost k biologická bezpečnost (věci, které běžně děláte, abyste zabránili infekčním chorobám ve vašem stádu), vám mohou pomoci vyhnout se přenosu infekcí dýchacích cest na vaše kuřata. Pokud by došlo k infekci, která by prošla vaší obranou, je u čistého, pohodlného a dobře krmeného hejna méně pravděpodobné, že u vás dojde k vážnému onemocnění.

Diagnostikujte kuřecí respirační onemocnění

Můžete hádat, ale nebudete si jisti určit, jaké onemocnění způsobuje trápení vašich kuřat, pokud neprovedete laboratorní testy. Mohou vám pomoci veterinární diagnostické laboratoře a veterináři, kteří ošetřují drůbež.

Ačkoli diagnostické testy vás budou stát nějaké peníze, může se stát, že řešení problému bude stát za to, protože vám to diagnóza umožňuje • Zjistěte, zda je pravděpodobné, že vaše ptáci budou nakažliví, a šířit infekci na další ptáky. Tato obava je obzvláště důležitá, pokud chováte a prodáváte ptáky nebo berete ptáky na výstavy. Kuřata se mohou zotavit z infekcí a vypadat zdravě, ale přenášet a šířit nemoc na další kuřata, možná po zbytek svého života.

 • Vyberte lék, který pravděpodobně bude fungovat. Antibiotika pomáhají kontrolovat příznaky některých infekcí, ale jiných ne. Některá antibiotika zabíjejí určité organismy, ale na ostatní nemají žádný účinek. Pokud dostanete diagnózu, budete moci použít příslušnou drogu; pokud ne, možná budete muset hrát antibiotickou ruletu a doufat, že jste si vybrali tu pravou - nebo točit znovu.

 • Zjistěte, zda vám vakcína může pomoci tento problém zvládnout. K dispozici jsou vakcíny, které pomáhají kontrolovat několik respiračních infekcí, včetně infekční korýzy, mykoplazmózy a infekční laryngotracheitidy.

Stanovení diagnózy může vašemu stádu přinést více pozornosti, než jste čekali. Ve Spojených státech jsou některá nebo všechna onemocnění uvedená v předchozí tabulce podléhá hlášení ve většině států, což znamená, že laboratoře a veterináři jsou ze zákona povinni hlásit přítomnost nemoci ve vašem stádu státnímu veterinárnímu úřadu.

To, co úředníci se zprávou dělají, se liší stát od státu. Na některých místech může být vaše stádo umístěno do karantény a budete muset prokázat, že infekce byla vyčištěna, než ptáci opustí vaše místo naživu.

srovnání cen estrace krému

Poskytněte podpůrnou péči o respirační onemocnění kuřete

Čtyři možné výsledky respiračních onemocnění kuřat jsou následující:

 • Úplné uzdravení, obvykle do dvou až čtyř týdnů

 • Kuře se zotaví, ale stane se dlouhodobým nositelem infekce

 • Chronické (dlouhodobé) onemocnění

 • Smrt

Kuřecí rýma, která nikdy nezmizí (nebo se znovu a znovu vrací) je pravděpodobně chronické respirační onemocnění (CRD), způsobené mykoplazmózou.

Kuřecí respirační onemocnění jsou vysoce nakažlivá. Z infikovaných hejn rok co rok způsobují mnoho potíží, což představuje neustálou hrozbu pro neinfikovaná hejna. Bez testování nemůžete zjistit, které obnovené ptáky jsou nositeli infekce. Antibiotika způsobují, že se postižená kuřata cítí lépe a mohou zachránit několik, která by bez léčby zemřela, ale antibiotika neléčí infekci u nosných ptáků ani nevylučují nemoc z hejna.

Pokud ve svém stádu objevíte onemocnění dýchacích cest, budete muset čelit velmi obtížnému rozhodnutí: utracení , vylidňování, nebo ovládání. Vaše tři možnosti nejsou snadné:

 • Cull (další slovo pro euthanizaci) zasáhlo ptáky, aby se zabránilo šíření choroby v hejnu.

 • Vylidněte stádo (euthanizujte všechny ptáky), abyste infekci odstranili. Poté vyčistěte a začněte znovu.

 • Žijte s infekcí pomocí očkování nebo léků k léčbě nemoci.

Pokud se rozhodnete s tímto problémem žít, zde jsou kutilské kroky k léčbě mírných respiračních onemocnění postihujících malou část stáda:

 1. Vložte do svého stáda karanténu.

  Nehýbejte ptáky dovnitř ani ven.

 2. Izolujte postižené ptáky v nemocničním kotci a poskytněte TLC.

  Udržujte nemocniční pero super čisté. Vyvarujte se prachu a špinavého ložního prádla, které dráždí bolavé plíce a dutiny.

 3. Používejte antibiotikum, které je označeno pro respirační onemocnění kuřat podle pokynů na štítku.

  Výrobky s erythromycinem, tetracyklinem nebo tylosinem jsou dobrou volbou antibiotik první linie, které jsou k dispozici v mnoha obchodech s krmivy.

Pokud chcete ošetřit nosnice, poraďte se se svým veterinářem, protože držitelům amerických hejn pro nosnice není schváleno žádné antibiotikum.