Ischias

Ischias

Lékařsky recenzováno Varixcare.cz. Naposledy aktualizováno 6. dubna 2020.

Co je ischias?

Harvard Health Publishing

Ischias popisuje trvalou bolest pociťovanou podél sedacího nervu. Tento nerv probíhá od dolní části zad, dolů přes hýždě a do bérce. Je to nejdelší nerv v těle. Bolest vzniká, když je tento nerv stlačen nebo zraněn. Nejčastěji to vyplývá ze zánětu, kostního zvětšení v důsledku artritidy nebo posunutého (herniovaného) disku v dolní části páteře.IschiasPříznaky

Ischias způsobuje bolest, která začíná v dolní části zad a šíří se hýždí, nohou, lýtkem a příležitostně i chodidlem. Bolest se obecně bude cítit tupá, bolestivá nebo pálivá. Někdy to začíná postupně, v noci se to zhoršuje a je to zhoršeno pohybem. Ischias může také způsobit brnění, necitlivost nebo svalovou slabost v postižené noze.

Diagnóza

Váš lékař zkontroluje vaše příznaky a vaši anamnézu. Bude chtít vědět, zda máte bolesti dolní části zad, které se šíří do nohy, a zda máte svalovou slabost v noze nebo chodidle. Váš lékař také položí otázky, které by mohly naznačovat vážný stav, jako je zlomenina kosti nebo infekce. Bude chtít vědět, jestli jste měli: • jakékoli zranění
 • horečka
 • problémy s ovládáním střev nebo močového měchýře,
 • historie rakoviny
 • nedávné hubnutí.

Váš lékař vás vyšetří, zvláštní pozornost bude věnovat vaší páteři a nohám. Chcete -li hledat problémy s páteří a souvisejícími nervy, může vás lékař požádat, abyste provedli sérii testů, které zkontrolují vaši svalovou sílu, reflexy a flexibilitu.

Váš lékař vás může poslat na rentgenové záření, vyšetření počítačovou tomografií (CT) nebo vyšetření magnetickou rezonancí (MRI). Tyto testy kontrolují problémy s páteřními obratli (páteří) nebo ploténkami, které mohou dráždit nebo stlačovat váš sedací nerv. Tyto testy jsou nejužitečnější k vyloučení jiných příčin symptomů nebo pokud lze zvážit chirurgické možnosti. Diagnóza je založena především na vašich příznacích. Fyzické vyšetření je důležité k vyhledání abnormalit v neurologickém vyšetření, jako je slabost, abnormální reflexy nebo ztráta citlivosti v noze. Zkouška může naznačovat další vysvětlení příznaků. U lidí s ischiasem je však běžné fyzické vyšetření běžné. Přestože testování může být v některých případech důležité, diagnostiku lze provést, i když jsou všechny výsledky testů normální.

Očekávané trvání

Ischias obvykle zmizí sám po době odpočinku a omezených aktivit. Většina lidí s ischiasem se cítí lépe do 6 týdnů. Bolest, která trvá déle než 6 až 12 týdnů, by měla vyvolat následnou návštěvu lékaře. Pokud jsou příznaky závažné nebo dlouhodobé, můžete být odesláni k lékaři, který se specializuje na léčbu bolestí zad.Prevence

Jakmile bolest ischias přejde, existují cvičení, protahování a další opatření, která mohou zabránit návratu. Váš lékař vás může doporučit k fyzickému terapeutovi, aby vytvořil osobní program. Zde je několik kroků, které můžete mezitím provést:

 • Cvičte správné držení těla. Postavte se vzpřímeně s uši zarovnanými s rameny. Srovnejte ramena s boky a zastrčenými hýžděmi. Kolena by měla být mírně pokrčená.
 • Dělejte břišní kliky. Tato cvičení posilují břišní svaly, které pomáhají podporovat vaše dolní část zad. Lehněte si zády na podlahu, ruce za hlavou a pokrčte kolena. Zatlačte spodní část zad na podlahu. Zvedněte ramena asi 10 palců od podlahy a poté je spusťte. Nechoďte tak vysoko, pokud to způsobuje větší bolest. Opakujte 10 až 20krát, jednou denně.
 • Procházka/plavání. Chůze a plavání mohou pomoci posílit dolní část zad.
 • Předměty bezpečně zvedejte. Vždy zvedejte ze dřepu a těžkou práci provádějte pomocí boků a nohou. Nikdy se nepředklánějte a nezvedejte s rovnými zády.
 • Vyhněte se delšímu sezení nebo stání. Pokud sedíte v práci, dělejte si pravidelné přestávky a postávejte a procházejte se. Pokud musíte být na nohou, podepřete jednu nohu malým blokem nebo opěrkou nohou. Přepínejte nohy po celý den.
 • Používejte správné držení těla při spánku. Uvolněte tlak na zádech tím, že budete spát na boku nebo na zádech. Dejte si pod kolena polštář.
 • Protáhnout se. Posaďte se na židli a ohněte se směrem k podlaze. Zastavte, když pocítíte jen mírné nepohodlí, vydržte 30 sekund a poté uvolněte. Opakujte 6 až 8krát.
 • Vyvarujte se nošení vysokých podpatků. Boty s podpatky, které jsou vysoké více než 1 1/2 palce, posouvají vaši váhu dopředu a vyhazují tělo z vyrovnání.

Léčba

Ischias lze obvykle úspěšně léčit krátkým obdobím klidu a omezení aktivity. Vyhněte se prodlouženému opření postele, které může ve skutečnosti ischias zhoršit. Začněte jemnými cviky ke zlepšení pohyblivosti a posílení zad co nejdříve. Pokud neděláte žádný pokrok, informujte o tom svého lékaře. Fyzická terapie může být nápomocná.

Abyste zmírnili zánět kolem nervu, může vám lékař doporučit, abyste střídali horké a studené obklady.

Také možná budete muset vzít acetaminofen ( Tylenol ) na bolest nebo protizánětlivé léky, jako např naproxen ( Aleve (Anaprox), ibuprofen (Motrin, Advil a další) nebo aspirin na bolest a zánět. Léky používané k léčbě bolesti nervů mohou být užitečné. Obsahují amitriptylin ( Elavil , Endep) nebo gabapentin ( Neurontin ).

V závažných případech může poskytnout úlevu injekce dlouhodobě působícího anestetika s kortikosteroidními léky. Nedávné studie však naznačují, že injekce kortikosteroidů na bolesti zad a ischias neuvolňují krátkodobé ani dlouhodobé bolesti lépe než injekce, které neobsahují žádný steroid. Tyto injekce se obvykle provádějí v centrech specializujících se na léčbu bolesti.

Pomoci mohou i další možnosti bez medikace, včetně chiropraktické manipulace, akupunktury, masáží a jógy, i když jejich srovnání s konvenční léčbou není jisté.

Chirurgie může být nezbytná, pokud nelze bolest zmírnit jinými terapiemi nebo přetrvává slabost nohou, zvláště pokud se zhoršuje. Chirurgie je nejúčinnější, pokud existuje jasná herniace disku, která stlačuje kořen postiženého ischiatického nervu.

Kdy zavolat profesionála

Kontaktujte svého lékaře, pokud se bolest ischias během několika dnů zhorší, nebo pokud začne výrazně zasahovat do vašich každodenních aktivit. Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud pocítíte náhlou, extrémní slabost v noze, necitlivost ve slabinách nebo konečníku nebo potíže s kontrolou funkce močového měchýře nebo střev. Tyto příznaky mohou naznačovat, že nervy vedoucí k pánvi jsou stlačeny. Tento stav může způsobit trvalé poškození, pokud není včas ošetřen.

Prognóza

Drtivou většinu případů ischiasu lze ovládat jednoduchou domácí péčí. U většiny lidí stačí základní preventivní opatření, aby se ischias nevrátil, i když může být chronický nebo opakující se. Někteří lidé vyžadují chirurgický zákrok pro trvalou bolest nebo slabost nohou.

Externí zdroje

Americká akademie ortopedických chirurgů (AAOS)
https://www.aaos.org/

Národní institut pro artritidu a muskuloskeletální a kožní nemoci
https://www.niams.nih.gov/

Národní institut neurologických poruch a mrtvice
https://www.ninds.nih.gov/

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste se ujistili, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaše osobní poměry.

Lékařské prohlášení