Natáčení lepšího digitálního videa

Autor: Keith Underdahl

Jakmile je vaše digitální videokamera nakonfigurována a nastavena tak, jak chcete, je čas začít natáčet video. Jo! Jednou z nejdůležitějších věcí, na které budete chtít při natáčení videa pracovat, je udržovat obraz co nejstabilnější. Vaše videokamera má pravděpodobně zabudovanou funkci stabilizace obrazu, ale stabilizace obrazu dokáže jen tolik. Lepší vám bude použít stativ pro všechny statické záběry a monopod nebo závěs pro pohyblivé záběry.Věnujte zvláštní pozornost perspektivě fotoaparátu. Úhel kamery výrazně ovlivňuje vzhled a chování natáčeného videa. Možná zjistíte, že snížení úrovně fotoaparátu výrazně zlepšuje obraz. Některé špičkové videokamery mají nahoře držadla, která usnadňují fotografování z nižší úrovně. Prakticky všechny digitální videokamery mají LCD panely, které lze otočit, takže snadno uvidíte, co nahráváte, i když držíte fotoaparát nízko.Buďte obzvláště opatrní, aby nedošlo k převrácení fotoaparátu na jednu nebo druhou stranu. Tím se zkosí obraz videa, jak je znázorněno na obrázku 1, což je pro diváka extrémně dezorientující. Snažte se za všech okolností udržovat kameru ve vodorovné poloze. Následující části obsahují další doporučení pro natáčení kvalitnějšího videa.

Don

Obrázek 1: Nenechte obraz videa takto zkosený - je to velmi dezorientující.jak trénink odporu předchází osteoporóze

Pokud fotografujete osobu ve studiové situaci, doplněnou kulisou a efektním osvětlením, zajistěte svému subjektu stoličku k sezení. Stolička pomůže vašemu subjektu zůstat při dlouhém natáčení klidným a uvolněným objektem a (na rozdíl od židle) také pomůže stoličce udržovat vzpřímenější držení těla.

Efektivní posouvání

Pohyb kamery přes scénu se nazývá rýžování . Často uvidíte domácí videa, která se natáčejí, zatímco osoba, která drží videokameru, posouvá fotoaparát dopředu a dozadu a nahoru a dolů, ať už sleduje pohybující se předmět, nebo ukazuje spoustu věcí, které se do něj nevejdou jediný výstřel. Tato technika (pokud se to tak dá nazvat) se nazývá střelba - obvykle to není dobrý nápad. Procvičujte při posouvání tato pravidla:

  • Posouvejte pouze jednou za výstřel.
  • Před zastavením začněte pomalu posouvat, postupně zrychlujte a znovu zpomalte.
  • Zpomal! Příliš rychlé posouvání - řekněme přes krajinu - je běžná chyba.
  • Pokud máte levný stativ, může být pro vás obtížné plynule otáčet. Zkuste namazat otočnou hlavu stativu WD-40 nebo silikonovým sprejovým mazivem. Pokud to nefunguje, omezte použití stativu na statické snímky. V ideálním případě byste měli použít kvalitnější stativ s tekutou hlavou pro plynulé posouvání.
  • Pokud fotografujete pohybující se objekt, zkuste místo toho pohybovat fotoaparátem s daným objektem. Tímto způsobem snížíte problémy s rozostřením objektivu fotoaparátu a pomůže vám udržet objekt v záběru.

Používání (nezneužívání) zoomu objektivu

Většina videokamer má praktickou funkci zvětšení. Objektiv se zoomem je v zásadě objektiv s nastavitelnou ohniskovou vzdáleností. Delší objektiv - nazývaný také a teleobjektiv objektiv - umožňuje vzdáleným objektům vypadat blíže. Kratší objektiv - nazývaný také a široký úhel objektiv - umožňuje, aby se do záběru vešlo více scény. Objektivy se zoomem umožňují nastavení mezi širokoúhlým a teleobjektivem.Protože funkce zvětšení je snadno použitelná a zábavná, amatérští kameramani mají tendenci hodně ji zvětšovat a zmenšovat. Abyste dosáhli nejlepších výsledků, měli byste se během fotografování co nejvíce vyhnout přiblížení. Nadužívání objektivu se zoomem nejenže dezorientuje diváka, ale také způsobuje problémy s ohniskem a světlem, ať už fotoaparát zaostřujete ručně nebo používáte automatické ostření. Některé tipy pro objektivy se zoomem zahrnují

  • Pokud je to možné, vyhněte se přiblížení. Ano, budete v pokušení přiblížit něco úžasného nebo zajímavého ve videu, ale pokud je to možné, měli byste být zdrženliví.
  • Pokud během záznamu musíte zvětšovat, zvětšujte pomalu. Možná budete muset trochu procvičit, abyste získali představu o ovládání zoomu fotoaparátu.
  • Zvažte přemístění fotoaparátu namísto použití objektivu se zoomem k pořízení snímku. Širokoúhlé objektivy (pamatujte, že při oddálení uděláte z objektivu videokamery více širokoúhlý objektiv) mají větší hloubka pole . To znamená, že větší část snímku je zaostřená, pokud jste oddálení. Pokud fotografujete objekty tak, že je přiblížíte z celé místnosti, mohou se pohybovat a neostřit. Pokud ale zasunete fotoaparát a oddálíte objektiv, zaostření bude menší problém.

Vyhněte se přestávkám v časovém kódu

Každý snímek videa je identifikován pomocí čísla zvaného a časový kód . Když upravujete video v počítači, časový kód identifikuje přesná místa, kde provádíte úpravy. Indikátor časového kódu na videokameře informuje o tom, kolik videa bylo zaznamenáno na pásku. Tento indikátor se obvykle zobrazuje v hledáčku videokamery nebo na panelu LCD. Typický časový kód vypadá asi takto:

00: 07: 18: 07

Toto číslo znamená nula hodin, sedm minut, osmnáct sekund a sedm snímků. Pokud máte 60minutovou kazetu, časový kód na této kazetě pravděpodobně začíná v 00: 00: 00: 00 a končí v 00: 59: 59: 29. V některých případech se však časový kód na pásku může stát nekonzistentním. Předpokládejme například, že nahrajete jednu minutu videa, přetočíte pásku o 20 sekund a poté znovu začnete nahrávat. V závislosti na vaší videokameře může časový kód počítat až 00: 00: 40: 00 a poté začít znovu od nuly. Taková nesrovnalost se nazývá a přerušení časového kódu . Přerušení časového kódu je pravděpodobnější, pokud pásku rychle přetočíte za prázdnou nezaznamenanou část a poté znovu začnete nahrávat.

Když snímáte video z digitální videokamery do počítače, software pro snímání čte časový kód z pásky ve videokameře. Pokud software narazí na přerušení časového kódu, pravděpodobně zastaví zachycení a nebude schopen zachytit žádné video za touto přestávkou.

Nejlepší způsob, jak se vyhnout přestávkám v časovém kódu, je zajistit, abyste tak neučinili kyvadlová doprava pásku (rychle vpřed nebo vzad) mezi záznamovými segmenty. Alternativním přístupem je předběžné kódování pásek před natáčením. Pokud musíte pásku převinout zpět - řekněme, že někdo chce vidět přehrávání právě nahraného záznamu - ujistěte se, že jste pásku přiřadili zpět na konec zaznamenaného videa před začnete znovu nahrávat. Mnoho videokamer má konec hledání funkce, která automaticky dopravuje pásku na konec aktuálního časového kódu. V dokumentaci videokamery zjistěte, zda takovou funkci obsahuje.

pilulka identifikátor vyhledávače pilulek