Zpěv: Proč váš hlas praská a jak s ním zacházet

Pamelia S. Phillipsová

K praskání hlasu dochází, když zpívající svaly přestanou pracovat správně jen tak dlouho, aby zvuk přestal. Udržování stálého proudění vzduchu, zejména u vysokých tónů, pomáhá předcházet praskání hlasu. Někdy zpěváky prasknou, když trpí vážnými problémy s alergiemi nebo jinými onemocněními, díky nimž se jejich hlasy cítí jinak.Mladí zpěváci mohou prasknout, když přijdou na to, jak zpívat vyšší tóny. Mladí muži mohou během puberty a později zažít praskání, když zjistí, jak zpívat vyšší tóny bez přílišného tlaku v krku.Dáte-li si povolení zažít trhlinu, umožníte svému tělu uvolnit napětí spojené se strachem. Dejte si svolení, abyste nebyli dokonalí. Je nemožné být dokonalí. Pokud průměrujete jednu notu, která není tak dokonalá, s ostatními stovkami not v písni, máte docela malou šanci na prolomení.

A pokud uděláte prasknutí na vysoké notě, není to konec světa. Zpěváci mohou prasknout a členové publika se nepískali, protože pochopili, že to byla jen část rostoucího zážitku tohoto zpěváka.Strach z praskání může zmizet poté, co několikrát bez problémů zazpíváte stejnou frázi. Udělejte si seznam všech věcí, které musíte udělat, když zpíváte, a neustále je cvičte, dokud je nezvládnete všechny najednou. Možná budete muset procvičit provádění dvou dovedností najednou, než se pokusíte zvládnout čtyři.

Procvičování těchto dovedností pomáhá předcházet praskání: udržovat stálý proud vzduchu pohybujícího se při zpěvu, otevírat hrdlo a znát své schopnosti porozuměním tomu, co dokáže váš hlas v každé oblasti, například v hlavě. Umožnit dělat několik věcí najednou vyžaduje odvahu a odhodlání.

Většina lidí dokáže multitasking a vy také. Můžete řídit auto, vyměnit stanici v rádiu a vést konverzaci s osobou na sedadle spolujezdce současně. Stejný postup můžete určitě použít i na zpěv.Možná zjistíte, že herectví vám pomůže zpívat vysokou notu bez praskání. Váš příběh může být v zápalu okamžiku tak pohlcen, že jdete zpívat vysokou notu a dech se pro vás jen pohne. Jak je to skvělé?