Dvoukanálový zvuk vs. vícekanálový prostorový zvuk

Autor: Danny Briere, Pat Hurley

acyklovir na opary

Spíše než dvoukanálový zvuk se domácí kino může pochlubit vícekanálovým prostorovým zvukem. Dvoukanálový zvuk poskytuje efekt levého a pravého reproduktoru, zatímco vícekanálový prostorový zvuk přidává přední středový reproduktor mezi levý a pravý přední reproduktor - plus dva prostorové reproduktory po stranách místnosti.Novější verze prostorového zvuku přidávají ještě více zadních a bočních prostorových reproduktorů, které vylepšují vaše prostorové zvukové pole. Subwoofer je součástí téměř všech nastavení domácího kina, ale subwoofer je spíše součástí správy basů kolektivních reproduktorů než samotným systémem prostorového zvuku.Abyste pochopili dopad konceptu prostorového zvuku na vaše domácí kino, musíte trochu porozumět kódování a dekódování zvuk:

  • Když hlavní mixážní pulty ve filmových studiích vytvoří zvukovou stopu k filmu, zakódují hudbu velmi konkrétním způsobem. Určují které kanál (umíš číst mluvčí pokud chcete) konkrétní zvuk prochází. Kromě toho je navržen každý jiný kanál prostorový zvukové efekty - to znamená, že kanály mohou spolupracovat, aby zvuky pocházely z různých míst ve vztahu k vám, posluchači. Cílem je dekódovat tyto signály na správné kanály, aby se replikoval záměr studia.    Řekněme tedy, že letka trysek ve scéně z Nejlepší zbraň provádí průlet velitelského můstku dopravce. Pokud jste byli ve velitelském můstku, slyšeli byste, jak trysky přicházejí zleva, mířily před vámi a pak mizely napravo a zezadu, když se vypínaly na pravobok lodi. Pokud sedíte v dobře vyladěném domácím kině, neměli byste slyšet nic jiného. A jak se most třese, vaše subwoofery vám poskytnou vibrace, díky nimž se budete cítit, jako byste tam skutečně byli.

  • Kodéry musí ve zvukovém doprovodu filmu nebo televizního programu určit konkrétní zvuky, které mají být v určitou dobu odeslány na konkrétní kanály ve vašem systému. Reproduktory připojené k těmto kanálům dostávají tyto signály z vašeho A / V přijímače vybaveného prostorovým zvukem, který tyto stopy správně dekóduje z DVD nebo jiného zdroje videa. Zvukový systém domácího kina musí mít vše správné od začátku do konce.

Ve dvoukanálovém systému (také známém jako stereo ), můžete slyšet některé z těchto zvukových efektů, protože by to mohlo dostat levou a pravou část doprava. Dvoukanálový systém však nemůže pomoci při pohybu zepředu dozadu, a to je kritická část systému prostorového zvuku - obklopuje vás!co klindamycin léčí