Druhy dřeva pro zpracování dřeva

Jeff Strong

Masivní dřevo - to znamená dřevo nakrájené na desky z kmene stromu - tvoří většinu dřeva v kusu nábytku. Typ dřeva, který si vyberete, určuje krásu a sílu hotového kusu. K dispozici je mnoho druhů dřeva a každý má své vlastní vlastnosti. V následujících částech se seznámíte s nejběžnějšími druhy měkkého a tvrdého dřeva.

Vzorkování některých jehličnatých dřev

Měkké dřevo není slabší než tvrdé dřevo. Měkké dřevo pochází z jehličnatých stromů, jako je cedr, jedle a borovice, a bývá poněkud žluté nebo načervenalé. Protože většina jehličnatých stromů roste rychle a rovně, jsou měkká dřeva obecně levnější než tvrdá.Je také relativně snadné najít udržitelně pěstované měkká dřeva (lesy pěstované na stromových farmách, které zajišťují nekonečný přísun dřeva); to znamená, že nepřispíváte k odlesňování světa a vždy budete mít pro své projekty zásobu dřeva.

Následuje seznam běžných odrůd měkkého dřeva a jejich charakteristik.

Cedr

Nejběžnějším typem cedru je západní červená odrůda. Jak název napovídá, západní červený cedr má načervenalou barvu. Tento druh dřeva je relativně měkký (1 na stupnici od 1 do 4), má rovné zrno a mírně aromatický zápach. Cedr Western Red se většinou používá pro venkovní projekty, jako je nábytek, paluby a exteriéry budov, protože zvládne vlhké prostředí bez hniloby. Západní červený cedr má přiměřenou cenu a najdete ho ve většině domácích center.

Cedr je jedním z nejaromatičtějších dřevin (tedy cedrová truhla) a je dostatečně silný, aby vydrželCedr je jedním z nejaromatičtějších dřevin (tedy cedrová truhla) a je dostatečně silný, aby vydržel prvky, takže je skvělý pro paluby a zahradní nábytek.

Jedle

Toto dřevo, často označované jako douglaska, má rovné, výrazné zrno a má červenohnědý odstín. Ke stavbě se nejčastěji používá jedle; je však levná a lze ji použít i při výrobě nábytku. Nemá nejzajímavější vzor zrna a příliš dobře nezachytává skvrny, takže je nejlepší jej použít pouze tehdy, když chcete namalovat hotový výrobek. Douglasova jedle je středně silná a tvrdá pro měkké dřevo, hodnocení 4 na stupnici od 1 do 4.

Toto dřevo stojí za zmínku, protože je ve vašem místním domácím centru velmi běžné a je tak levné, že vás pravděpodobně bude lákat něco s ním vyrobit.

Borovice

Borovice se dodává v několika odrůdách, včetně Ponderosa, Sugar, White a Yellow, a všechny tvoří skvělý nábytek. V některých oblastech země (zejména na jihozápadě USA) je borovice the dřevo k použití. S borovicí se velmi snadno pracuje, a protože většina odrůd je relativně měkká, je vhodná k vyřezávání.

Borovice se běžně používá v nábytku, protožeBorovice se běžně používá v nábytku, protože se snadno tvaruje a moří.

Borovice obecně velmi dobře zabírá skvrnu (pokud nejprve utěsníte dřevo), ačkoli borovice Ponderosa má tendenci vytékat mízu, takže buďte při používání těchto věcí opatrní. Borovice je k dispozici ve většině domovských center, ale je často nižší kvality, než jakou najdete na slušné dřevařské zahradě.

Sekvoje

Stejně jako cedr se sekvoje používá hlavně pro venkovní projekty kvůli své odolnosti proti vlhkosti. Redwood (kalifornský sekvoj) je poměrně měkký a má rovné zrno. Jak název napovídá, má načervenalý nádech. Se sekvojí se snadno pracuje, je relativně měkká (2 na stupnici od 1 do 4) a má mírnou cenu. Sekvoje najdete v místním domovském centru.

Homing in on hardwoods

Většina dřevařů ráda pracuje s tvrdými dřevy. Rozmanitost barev, textur a vzorů zrna vytváří krásný a zajímavě vypadající nábytek. Nevýhodou tvrdých dřev je jejich cena. Některé z exotičtějších druhů mohou být příliš drahé na to, aby byly použity pro cokoli jiného než pro přízvuk.

Některá tvrdá dřeva jsou stále těžší najít a jsou těžena bez obav o jejich případné vyhynutí (přijde na mysl brazilské palisandr). Je to nejen náročné na životní prostředí, ale také zvyšuje cenu dřeva tak vysoko, že výroba nábytku z něj nepřichází v úvahu pro většinu pracovníků se dřevem. Pokud můžete, zkuste koupit dřevo z udržitelného lesa (komerční stromové farmy, které zajišťují přísun dřeva). Podívejte se na Národní asociace řeziva z tvrdého dřeva způsoby podpory udržitelného lesnictví.

avanafil (stendra)

Následuje seznam běžných tvrdých dřev a jejich charakteristik.

Popel

Jasan je bílé až světle hnědé dřevo s rovným zrnem. Je celkem snadné s ním pracovat (tvrdost 4 na stupnici od 1 do 5) a docela pěkně to skvrnit, ale popel je stále těžší najít. V místním domovském centru nenajdete popel - je k dispozici pouze z větších dřevařských dvorů. Jasan je dobrou náhražkou za bílý dub.

Bříza

Bříza se dodává ve dvou odrůdách: žluté a bílé. Žlutá bříza je světle žluté až bílé dřevo s červenohnědým jádrovým dřevem, zatímco bílá bříza má bělejší barvu, která připomíná javor. Oba druhy břízy mají tvrdost 4 na stupnici od 1 do 5. Bříza je snadno dostupná a levnější než mnoho jiných tvrdých dřev. Březu najdete v mnoha domovských centrech, i když výběr je u dřevařské dílny lepší.

Bříza je levná, ale je to takBříza je levná, ale je tak krásná, že se často používá k výrobě kvalitního nábytku.

Bříza je stabilní a snadno se s ní pracuje. Je však těžké barvit, protože to může být skvrnité, takže byste raději namalovali všechno, co vyrobíte břízou.

Třešeň

Třešeň je velmi populární a všude kolem skvělé dřevo; snadno se s ním pracuje, dobře se obarví a povrchově upraví pouze olejem a krásně stárne. Třešňové jádrové dřevo má červenohnědou barvu a bělové dřevo je téměř bílé. Třešeň má tvrdost 2 na stupnici od 1 do 5. Toto je velmi běžné dřevo pro výrobu nábytku a je k dispozici z udržitelně pěstovaných lesů. Ve vašem místním domovském centru nenajdete třešničku, takže pokud ho chcete použít, je nutný výlet do dřevařského podniku. Protože je poptávka, třešeň se poněkud prodražuje ve srovnání s jinými domácími tvrdými dřevy, jako je dub a javor.

Mahagon

Jeden ze skvělých nábytkových dřev, mahagon (také nazývaný honduraský mahagon), má červenohnědý až tmavočervený odstín, rovné zrno, střední strukturu a tvrdost přibližně 2 na stupnici od 1 do 5. Velmi dobře skvrna dobře a vypadá skvěle jen s kabátem (nebo 10) oleje.

Jedinou nevýhodou je, že mahagon se nepěstuje v udržitelných lesích. Zapomeňte si zajít do svého domovského centra - mahagon je jediným místem, kde je slušná dřevařská dílna (a bude vás to stát).

Javor

Javor se dodává ve dvou variantách: tvrdá a měkká. Obě odrůdy jsou tvrdší než mnoho jiných dřevin; tvrdý javor je tak tvrdý (5 na stupnici od 1 do 5), že je těžké s ním pracovat. S měkkým javorem se naproti tomu pracuje relativně snadno. Díky svému jemnému, rovnému zrnu jsou obě odrůdy stabilnější než mnoho jiných dřevin. Mají také tendenci být levnější než jiná tvrdá dřeva. V místním domovském centru javor nenajdete, ale většina dřevařských podniků má jeho dobrý výběr.

Dub

Dub je jedním z nejpoužívanějších dřev na nábytek. K dispozici ve dvou odrůdách - červené a bílé - dub je silný (tvrdost asi 4 na stupnici od 1 do 5) a snadno se s ním pracuje. Pro výrobu nábytku je preferován bílý dub, protože má atraktivnější postavu než červený dub. Bílý dub je také odolný proti vlhkosti a lze jej použít na venkovní nábytek.

Dub se běžně používá na podlahy a nábytek, protože mnoho lidí miluje jeho zrno.Dub se běžně používá na podlahy a nábytek, protože mnoho lidí miluje jeho zrno.

Jedná se o jedno dřevo, které lze nalézt na čtvrtinu řezu (nejstabilnější dostupná možnost řezání). Ve skutečnosti je čtvrtina řezaného bílého dubu levnější než některá jiná tvrdá dřeva, jako je třešeň. Zrno má krásný vzor paprskových vloček. Červený dub najdete ve většině domovských center, ale pokud chcete bílý dub, udělejte si výlet do dřevařského dvora.

Topol

Topol je jedním z levnějších tvrdých dřev. Je také poměrně měkký (1 v tvrdosti na stupnici od 1 do 5), což usnadňuje práci. Topol je bílý s některými zelenými nebo hnědými pruhy v jádrovém dříví. Protože topol není nejkrásnější dřevo, zřídka se používá v jemném nábytku, a pokud ano, je téměř vždy natřený. Topol může být dobrou volbou pro zásuvky (kde to nebude vidět), protože je stabilní a levný. Topol najdete ve větších domovských centrech, ale dřevařský dům bude mít lepší výběr.

Topol je vhodný pro výrobu hraček, misek a malých dřevozpracujících řemesel. Bere barvu lépe než staTopol je vhodný pro výrobu hraček, misek a malých dřevozpracujících řemesel. Bere barvu lépe než skvrnu.

Teak

Teak se s přibývajícími dny stává vzácnějším, ale je základem jemného venkovního nábytku. Teak je vysoce odolný vůči povětrnostním vlivům a krásný (nemluvě o drahých - věříte téměř 24 $ za deskovou nohu?). Teak má mastný pocit a zlatohnědou barvu. Hodnotí 3 na stupnici od 1 do 5 pro tvrdost a je k dispozici pouze od větších dřevařských a specializovaných dodavatelů.

Vlašský ořech

S tvrdostí asi 4 na stupnici od 1 do 5 je ořech bohatým hnědým dřevem, se kterým se snadno pracuje. Bohužel, ořech je poněkud drahý (obvykle kolem 8 $ za deskovou nohu) a hledání velkých desek pro velké projekty je stále obtížnější. Navzdory tomu je ořech stále skvělým dřevem, se kterým se dá dobře pracovat, a je vhodný pro použití jako akcenty a intarzie k oblékání projektu. V místním domácím centru nenajdete ořech; možná budete muset objednat ze dřeva, pokud chcete velké množství.