Porozumění názvům vín podle oblastí

Autor: Ed McCarthy, Mary Ewing-Mulligan

Na rozdíl od amerických vín je většina evropských vín pojmenována pro kraj kde jejich hrozny rostou, spíše než pro samotnou odrůdu. Mnoho z těchto evropských vín pochází z přesně stejných odrůd jako americká vína (jako Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Sauvignon Blanc atd.), Ale na etiketě to neříkají. Místo toho se na etiketách uvádí Burgundsko, Bordeaux, Sancerre atd.: místo kde ty hrozny rostou.Je to nějaká hanebná zápletka, která dělá víno nepochopitelným pro milovníky vína pouze v angličtině, kteří nikdy nenavštívili Evropu a ve škole se vzdali zeměpisu? Naopak! Evropský systém pojmenování vín má ve skutečnosti poskytnout více informací o každém víně a více porozumět tomu, co je v lahvi, než název odrůdy. Jediným úlovkem je, že pro získání těchto informací se musíte dozvědět něco o různých oblastech, ze kterých vína pocházejí.Proč pojmenovat víno podle místa?

Hrozny, surovina vína, musí někde růst. V závislosti na typu půdy, množství slunečního svitu a deště a mnoha dalších vlastnostech někde má, hrozny dopadnou jinak. Pokud jsou různé hrozny, víno je jiné. Každé víno proto odráží místo, kde rostou jeho hrozny.

V Evropě měli pěstitelé / vinaři po staletí, aby zjistili, které hrozny rostou nejlépe. Identifikovali většinu těchto zápasů o umístění hroznů a kodifikovali je do předpisů. Proto název a místo kde se v Evropě pěstují hrozny, automaticky to implikuje hrozny (nebo hrozny) použité k výrobě vína z tohoto místa. Štítek na lahvi vám obvykle neříká hrozny (nebo hrozny).Dekódování běžných evropských místních jmen

Tato informace uvádí běžné názvy míst na etiketách vín, evropské země, ve kterých se místa nacházejí, a odrůdy vinné révy používané k výrobě vín.

Název vína Země Odrůdy hroznů
Beaujolais Francie malý
Bordeaux (červená) Francie Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc a další *
Bordeaux (bílá) Francie Sauvignon Blanc, Sémillon, Muscadelle *
Burgundsko (červená) Francie Pinot Noir
Burgundsko (bílá) Francie Chardonnay
Chablis Francie Chardonnay
Šampaňské Francie Chardonnay, Pinot Noir, Pinot Meunier *
Chateauneuf Pope Francie Grenache, Mourvèdre, Syrah a další *
Chianti Itálie Sangiovese, Canaiolo a další *
Cotes du Rhone Francie Grenache, Mourvèdre, Carignan a další *
Přístav Portugalsko Touriga Nacional, Tinta Barroca, Touriga Franca, Tinta Roriz,
Red Dog a další *
Pouilly-Fuissé, Mâcon, St.-Véran Francie Chardonnay
Rioja (červená) Španělsko Tempranillo, Grenache a další *
Sancerre / Pouilly-Fumé Francie Sauvignon Blanc
Sauternes Francie Semillon, Sauvignon Blanc *
Sherry Španělsko Palomino
Soave Itálie Garganega a další *
Valpolicella Itálie Corvina, Molinara, Rondinella *

* Označuje, že k výrobě těchto vín se používá směs hroznů.

Hra terroir

Terroir (vyslovováno ter-wahr) je francouzské slovo, které nemá přímý překlad do angličtiny, takže lidé z vína používají francouzské slovo pouze pro účelnost (nikoli pro snobství). Terroir nemá pevnou definici; je to koncept a lidé ho mají tendenci definovat širší nebo užší, aby vyhovoval jejich vlastním potřebám. Samotné slovo vychází z francouzského slova Země, což znamená půdu; tak někteří lidé definují terroir jako jednoduše špína.Ale terroir je opravdu mnohem složitější (a komplikovanější) než jen špína. Terroir je kombinace neměnných přírodních faktorů - jako je ornice, podloží, podnebí (vzory slunce, déšť, vítr atd.), sklon kopce a nadmořská výška - které má konkrétní vinice. Je pravděpodobné, že žádné dvě vinice na celém světě nemají přesně stejnou kombinaci těchto faktorů. Tak terroir je považován za unikátní kombinace přírodních faktorů, které má konkrétní vinice.

Terroir je hlavní zásadou evropského konceptu, podle kterého by vína měla být pojmenována podle místa, odkud pocházejí. Myšlenka zní takto: Název místa implikuje, z jakých hroznů bylo víno vyrobeno, (protože hrozny jsou stanoveny předpisy), a toto místo ovlivňuje jejich charakter jedinečným způsobem.

Proto nejpřesnějším názvem, který víno může mít, je název místa, kde rostly jeho hrozny. Není to nějaká hanebná zápletka; je to jen úplně jiný způsob pohledu na věci.

Místní názvy na amerických etiketách vín

Etikety na vínech z mimoevropských zemí vám také řeknou, odkud víno pochází - obvykle tím, že někde na etiketě uvedete název místa. Mezi evropským a mimoevropským systémem však existuje několik rozdílů.

Nejprve musíte na americké etiketě vína (nebo na australské, chilské nebo jihoafrické etiketě) vyvinout určité úsilí, abyste na etiketě našli místní název. Místo původu není základním názvem vína (jako je tomu u klasických evropských vín); hroznový obvykle je.

Zadruhé, místní jména ve Spojených státech znamenají mnohem méně než v Evropě. Některá místa uvedená na štítku mohou mít smysl, protože odkazují na konkrétní, dobře definované oblasti s poměrně stejnými podmínkami růstu, jako je Alexander Valley v Kalifornii nebo Red Mountain ve Washingtonu.

Jiná místa jsou ale tak velká, že jejich název nesděluje nic konkrétního - například Kalifornie, území, které je o 30 procent větší než celá země Itálie. Totéž platí pro australská označená vína Jihovýchodní Austrálie - oblast jen o něco menší než Francie a Španělsko kombinovaný.