Infekce močových cest v těhotenství

Infekce močových cest v těhotenství

Lékařsky recenzováno Varixcare.cz. Naposledy aktualizováno 2. srpna 2021.

CO POTŘEBUJEŠ VĚDĚT:

Infekce močových cest (UTI) je způsobena bakteriemi, které se dostanou do vašeho močového traktu. Močový trakt zahrnuje vaše ledviny a močový měchýř. UTI jsou u žen běžné, zejména během těhotenství. Důvodem jsou změny ve vašem imunitním systému, hormonech a děloze. Jak vaše děloha roste, váš močový měchýř se nemusí úplně vyprázdnit. Bakterie mohou růst v moči ponechané ve vašem močovém měchýři a způsobit UTI. UTI během těhotenství mohou zvýšit riziko infekce ledvin a předčasného porodu.jak funguje bioten?
Ženský močový systém

NÁVOD K VÝBĚRU:

Okamžitě vyhledejte péči, pokud:

 • Močíte velmi málo nebo vůbec.
 • Máte silnou bolest.
 • Máte horečku a zimnici.

Zavolejte svého lékaře nebo porodníka, pokud:

 • Máte bolesti v bocích zad.
 • Po 2 dnech léčby se necítíte lépe.
 • Zvracíte.
 • Máte dotazy nebo obavy týkající se vašeho stavu nebo péče.

Léky:

Vy smět potřebovat některý z následujících: • Antibiotika pomáhají bojovat s bakteriální infekcí.
 • Léky lze podávat ke snížení bolesti a pálení při močení. Pomohou také snížit pocit, že potřebujete často močit. Díky těmto lékům bude vaše moč oranžová nebo červená.
 • Vezměte si lék podle pokynů. Kontaktujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud si myslíte, že váš lék nepomáhá nebo pokud máte nežádoucí účinky. Řekněte mu, zda jste alergičtí na jakýkoli lék. Udělejte si seznam léků, vitamínů a bylin, které užíváte. Zahrňte částky, kdy a proč je berete. Seznam nebo lahvičky s pilulkami přineste na následné návštěvy. Noste s sebou seznam léků v případě nouze.

Zabránit dalšímu UTI:

 • Močte, když cítíte nutkání. Nezadržujte moč. Močte, jakmile je potřeba. Po sexu se vždy vymočte. To pomáhá vypláchnout bakterie procházející během sexu.
 • Pijte tekutiny podle pokynů. Zeptejte se, kolik tekutin vypít každý den a jaké tekutiny jsou pro vás nejlepší. Možná budete muset vypít více tekutin než obvykle, abyste pomohli vypláchnout bakterie z močových cest. Nepijte kofein ani sycené tekutiny. Tyto nápoje mohou dráždit váš močový měchýř. Váš poskytovatel zdravotní péče může doporučit brusinkový džus, aby pomohl zabránit UTI.
 • Po močení nebo stolici se otřete zepředu dozadu. To pomůže zabránit tomu, aby se zárodky dostaly do močových cest přes močovou trubici.
 • Cvičte často pánevní svaly. Cvičení pánevních svalů vám může pomoci začít a zastavit močení. Silné pánevní svaly vám mohou pomoci vyprázdnit močový měchýř. Tyto svaly pevně stlačte na 5 sekund, jako byste se snažili zadržet moč. Poté relaxujte po dobu 5 sekund. Postupně se dopracujte k mačkání po dobu 10 sekund. Proveďte 3 sady po 15 opakováních denně nebo podle pokynů.

Následně se poraďte se svým lékařem nebo porodníkem:

Možná se budete muset vrátit na další testy moči. Zapište si své otázky, abyste si je během svých návštěv pamatovali.

© Copyright IBM Corporation 2021 Informace jsou určeny pouze pro použití koncovým uživatelem a nesmí být prodávány, redistribuovány ani jinak používány pro komerční účely. Všechny ilustrace a obrázky obsažené v CareNotes® jsou chráněny autorskými právy společnosti A.D.A.M., Inc. nebo IBM Watson HealthVýše uvedené informace jsou pouze vzdělávací pomůckou. Není určen jako lékařská rada pro individuální podmínky nebo léčby. Poraďte se svým lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem dříve, než začnete dodržovat jakýkoli léčebný režim, abyste zjistili, zda je pro vás bezpečný a účinný.

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste se ujistili, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaše osobní poměry.

Lékařské prohlášení