Virtuální privátní servery vs. vyhrazené servery pro webové hostitele

Peter Pollock

Většina webových hostitelů začíná na sdíleném serveru, což je jeden webový server s více webovými stránkami, potenciálně od desítek nebo dokonce stovek různých klientů. Sdílené servery jsou dobrým místem ke spuštění, ale občas mohou být špatné, pokud jde o služby, v závislosti na konkrétním hostiteli, webech, které se na tomto počítači nacházejí, a počtu webů, které hostitel na počítači umožňuje.Všechny prostředky na serveru, jako je paměť, místo na pevném disku, rychlost procesoru atd., Jsou sdíleny mezi všemi weby v zařízení. To znamená, že pokud je jeden web příliš zaneprázdněn nebo začne používat velké množství zdrojů serveru, trpí tím všechny ostatní weby na serveru.Tomu se můžete vyhnout tím, že místo toho použijete pro svůj web virtuální privátní server (VPS) nebo dedikovaný server.

Zatímco sdílené servery mají nedostatky, existuje mnoho hostitelů, kteří obdivuhodně vyvažují potřebu toho, aby na serveru byla spousta webů, které udržují nízké náklady a zajišťují dobrý výkon serverů. Nebojte se používat sdílený server, dokud na něj váš web nebude příliš velký.Hlavní rozdíl mezi VPS a dedikovaným serverem spočívá v PROTI (pro virtuální) ve VPS. VPS vám poskytne váš vlastní server se svými vlastními zdroji, ale pouze virtuální - to znamená, že nějaký software běží na fyzickém serveru, který jej rozděluje na několik teoretických částí a každému z těchto dílů přiděluje množství zdrojů.

Je to jako krájení koláče na plátky; když si někdo přijde vzít plátek, vezme si jen kousek, který jste mu nakrájeli, aniž by to narušilo zbytek koláče. Běžným způsobem je to, že server, který má například 8 GB paměti, bude rozdělen na čtyři VPS, z nichž každý dostane 2 GB.

Proces virtualizace funguje docela dobře a z větší části máte vlastní malý samostatný server. Teoreticky může každý VPS přistupovat pouze k prostředkům, které mu byly přiděleny, ale v praxi je mnoho z nich nastaveno tak, aby umožňovalo určité přetečení - to znamená ukrást prostředky z jiných VPS ve stejné vyhrazené schránce.To znamená, že i když teoreticky máte zaručeno, že máte například 2 GB paměti RAM, pokud bude jiný server VPS na vašem serveru skutečně zaneprázdněn, může to ukrást část vaší paměti a času procesoru.

Ačkoli je VPS mnohem levnější možností než dedikovaný server, pokud očekáváte, že vaše stránky výrazně porostou, může to být falešná ekonomika. Povaha VPS jako virtuálního serveru vytvořeného rozdělením fyzického serveru znamená, že možnosti upgradu jsou omezené.

Servery mohou mít na začátku fyzicky jen tolik, a pokud se vaše potřeby rozšíří, VPS nemusí mít k dispozici prostředky, které byste mohli rozšířit, což znamená, že strašidelný a časově náročný přesun na vyhrazený server může být nutné.

Dedikované servery jsou naopak servery, které si sami zakoupíte (nebo pronajmete) a které vám zaručeně poskytnou zdroje s tím, že nikdo jiný nebude moci server používat ani nebude moci sdílet žádné z vašich zdrojů. Dedikovaný server je fyzická skříň ve stojanu v datovém centru někde; je fyzicky, individuálně váš.

Je zřejmé, že je mnohem dražší mít svůj vlastní osobní server než sdílený nebo VPS hosting, takže při výběru mezi typy serverů je třeba vzít v úvahu tři hlavní faktory:

  • Náklady: Sdílený hosting je zdaleka nejlevnější. VPS je podstatně dražší (pětkrát až desetkrát dražší). Dedikované servery jsou obvykle nejméně třikrát nebo čtyřikrát dražší.

  • Kritičnost mise: Je důležité se rozhodnout, jak důležité je mít neustále k dispozici své webové stránky a vždy je provozovat nejvyšší možnou rychlostí. Pokud máte blog o věcech, které najdete mezi prsty na nohou, a nevyděláváte na něm žádné peníze, není důležité, aby byl váš web vždy k dispozici. Pokud provozujete internetovou firmu, každá vteřina, kdy je váš web nefunkční, znamená nižší tržby a ztrátu příjmů.

  • Provoz na webu: Pokud provoz na vašem webu spočívá v tom, že vaše matka chodí jednou týdně, aby zjistila, co děláte, můžete bezpečně používat sdílený server. Čím více návštěvníků získáte, tím vyšší úroveň serveru musíte navštívit. Pokud váš provoz rychle roste a očekáváte, že bude pokračovat, může být tím, co požadujete, VPS nebo dedikovaný server.