Co je to CableCARD?

Autor: Danny Briere, Pat Hurley

Karta CableCARD je a chytrá karta s integrovaným čipem, který dokáže dekódovat prémiové kanály. CableCARD - která se připojuje do slotu CableCARD na vašem HDTV - si pronajmete od svého poskytovatele kabelových služeb.image0.jpgS kartou CableCARD můžete přeskočit typický kabelový set-top box, ale ztratíte některé z jeho funkcí, například video na vyžádání a průvodce kabelem na obrazovce.

Většina nových televizorů HDTV je připravena na digitální kabel. Když si koupíte jeden z těchto televizorů, můžete zapojit koaxiální kabel přímo ze zdi do televizoru, přeskočit set-top box, alespoň u nekódovaných kanálů. Některé HDTV vám umožňují upustit od set-top boxu i pro ty prémiové kódované kanály. Chcete-li získat tyto prémiové kanály (například HBO), můžete si pronajmout zařízení CableCARD.  • Verze 1.0 CableCARD je omezena svými schopnostmi, protože je to jednosměrný Systém. To znamená, že může dešifrovat pouze přicházející systémy do vaše televize; nemůže zpětně komunikovat s kabelovou společností. Ztratíte tak průvodce programem na obrazovce, VoD a další funkce, které vám poskytne skutečný set-top box.

  • Kabelový průmysl slibuje verzi 2.0 karty CableCARD. Verze 2.0 má nabízet obousměrnou komunikaci a poskytovat veškerého zábavného programového průvodce a video na vyžádání, které 1.0 chybí. CableCARD 2.0 bohužel momentálně není k dispozici.

Na začátku roku 2008 oznámila řada kabelových společností a výrobců televizorů podporu systému s názvem Tru2way . Když kabelové společnosti implementují Tru2way a když je Tru2way zabudován do televizorů, budou mít televizory schopnost konečně upustit od set-top boxu jednou provždy. Televizory s podporou Tru2way (nebo jiná zařízení, například PVR) budou schopné stahovat aplikace z kabelové sítě a provozovat je stejně jako set-top box.