Co je Raspberry Pi?

Doug Lowe

Raspberry Pi (někdy jen zkráceně Pi) je velmi malý počítač. Raspberry Pi je oblíbená alternativa k Arduinu, BASIC Stamp a dalším typům mikrokontrolérů a je ideálním počítačem pro lidi, kteří rádi vyrábějí své vlastní gadgety.Fyzicky Raspberry Pi připomíná Arduino nebo ZÁKLADNÍ razítko. Raspberry Pi je však mnohem více než mikrokontrolér; je to plnohodnotný počítačový systém implementovaný na jedné malé kartě. Ve skutečnosti má Raspberry Pi většinu funkcí, které se běžně vyskytují na stolním nebo přenosném počítači. Kromě své malé velikosti má Raspberry Pi i další funkce, které se na ploše běžně nenacházejí, například schopnost přímo ovládat digitální I / O piny. Raspberry Pi tedy můžete používat s externími zařízeními, jako jsou LED diody, tlačítka, potenciometry, různé typy senzorů a servomotory nebo krokové motory.Obsahuje většinu komponent, které se nacházejí v tradičním stolním počítači, ale všechny se mačkají na malou desku o velikosti balíčku hracích karet. Zde je zobrazena nejnovější verze Raspberry Pi s názvem Raspberry Pi 3.

elektronika-malina-pi-3

Raspberry Pi 3.Tato verze Raspberry Pi obsahuje všechny následující položky zabalené na desce:

 • PROCESOR: Čtyřjádrový 64bitový mikroprocesor ARM Corex-A53 běžící na frekvenci 1,2 GHz.
 • RAM: 1 GB.
 • USB porty: Čtyři porty USB 2.0 standardní velikosti namontované na desce. Tyto porty lze použít k připojení jakéhokoli zařízení USB, včetně klávesnice, myši nebo jednotky flash.
 • Video: Integrovaný grafický procesor, který podporuje rozlišení 1080p (1920 x 1080).
 • HDMI: Pro připojení videomonitoru je na desce namontován konektor HDMI v plné velikosti.
 • Zobrazit sériové rozhraní (DSI): Rozhraní displeje určené k připojení k malým LCD pomocí 15kolíkového plochého kabelu.
 • Karta MicroSDHC: Karta MicroSDHC funguje jako disková jednotka počítače. Na kartu MicroSD je nainstalován operační systém (Linux) a veškerý další software, který chcete použít.
 • Síť Ethernet: Integrovaný konektor RJ-45 pro připojení k síti.
 • Bezdrátová síť 802.11n: Integrované bezdrátové připojení k síti. Anténa je ve skutečnosti zabudována do samotné desky, takže není potřeba žádná externí anténa.
 • Bluetooth: Integrovaná síť Bluetooth pro bezdrátová zařízení, jako je klávesnice, myš a sluchátka.
 • Sériové rozhraní fotoaparátu (CSI): Speciální rozhraní určené k připojení ke kamerovému zařízení pomocí 15kolíkového plochého kabelu.
 • Zvuk: 3,5 mm audio jack pro zvukové aplikace.
 • Napájení: Raspberry Pi je napájen zdrojem 5 V připojeným k desce pomocí připojení micro-USB, stejného typu, jaký používá většina nabíječek smartphonů.
 • Záhlaví GPIO: Nejzajímavější věcí na Raspberry Pi z pohledu elektronického nadšence je 40kolíková záhlaví GPIO, která poskytuje přístup k celé řadě funkcí, včetně 26 univerzálních vstupů a výstupů (GPIO). Tyto piny fungují stejně jako digitální I / O piny na mikroprocesorech Arduino a BASIC Stamp a lze k nim přistupovat prostřednictvím programů, které píšete pro Raspberry Pi. Tyto piny GPIO můžete použít jako výstupní piny pro připojení k zařízením, jako jsou LED diody, servopohony nebo krokové motory atd. Nebo je můžete použít jako vstupní piny ke čtení vstupu z externích spínačů, potenciometrů nebo jiných typů snímačů.

Na rozdíl od digitálních I / O pinů nalezených na mikroprocesorech Arduino nebo BASIC Stamp fungují GPP piny Raspberry Pi na úrovni napětí 3,3 V namísto 5 V, což indikuje VYSOKÉ signály. Budete muset odpovídajícím způsobem upravit své obvody, abyste zvládli menší úrovně vstupního a výstupního napětí. Zejména pokud použijete vstup 5 V na vstupní pin GPIO, riskujete poškození Raspberry Pi.