Co je Upspeak?

Alyson Connolly

Upspeak je vysoký nárůst intonace na konci věty, díky níž to nakonec zní jako otázka. Upspeak možná dosáhl svého vrcholu v rozhovoru pro dívky z 80. let, částečně kvůli hitu Franka Zappy, Valley Girl.Upspeak má tendenci vkrádat se do řeči lidí občas kvůli zvyku a napodobování ostatních, nebo když si nejsou jisti. Někteří z mých klientů, kteří mluví anglicky jako druhý jazyk (ESL), používají upspeak. Je to, jako by se vás ptali, zda je to, co říkají, správné? Někdy lidé říkají každou větu, jako by to byla otázka? Chcete to teď číst? I když to není otázka, ale vlastně prohlášení? Například jako? Auto je modré? Nákladní auto je jako červené?Dokonce i psaní tímto způsobem je vyčerpávající. A bohužel, opět, ženy mají tendenci více mluvit. Studie, která analyzovala odpovědi dané v herní show Ohrožení! odhalilo, že ženy, které správně odpověděly na otázku, používaly v odpovědi 48 procent času, zatímco muži ji používali ve 27 procentech svých správných odpovědí. (Vím, vypadá to jako divná studie; vy jste předpokládal odpovědět Ohrožení! otázky ve formě otázky.)

Sentinel pro psy vedlejší účinky

Víte, proč mluvíme upřímně

Pro muže nebo ženy je upspeak jen jedním z těch zvyků, které si osvojujeme od lidí, kteří mluví kolem nás, z populární zábavy a médií, nebo když si nejsme jisti, zda slova, která říkáme, jsou správná, jako u mých klientů ESL. Ale upspeak má tendenci k tomu, abyste zněli sebevědomě a monotónně.norethindron 0,35 mg

Pokud potkáte někoho, kdo se ptá na všechno, co říká, můžete si začít myslet, že si není příliš jistý. Ať už je to pravda nebo ne, lidé, kteří mluví upspeak, znějí, jako by hledali souhlas od těch, s nimiž hovoří. A je opravdu těžké udržet rozhovor s někým takovým.

Zjistil jsem, že upspeak během řečnictví na veřejnosti vychází hodně, zvláště když si lidé nejsou jisti, že dostanou typ recepce, v kterou doufají. Pouhá skutečnost, že si nejsou jistí, že mluví, to může ukázat.

Upspeak je také monotónní k poslechu. Slyšet lidi mluvit může být nuda, pokud po celou dobu používají stejnou intonaci. Lidé touží po rozmanitosti při poslechu. I když je téma přitažlivé, monotónnost upspeak může přemoci vše ostatní.Cvičení: Zbavte se otazníku ve svém hlase

Je načase získat sebevědomí a ztratit upspeak jednou provždy. Intonace otázek je nyní pouze pro otázky, dobře? Všechna prohlášení budou nyní deklarativní. Jak to děláš? No, opakováním výroků, jako by měla být řečena.

Vezměte si kousek vládnutého papíru a na každý řádek napište prohlášení - něco pravého o sobě. Můžete napsat, jaký druh trička máte na sobě, ten, který popisuje váš styl kalhot, atd. Když se podíváte z okna, jaké je počasí? Sejměte alespoň tucet z nich. Ještě lepší je vyplnit papír. Nyní si je přečtěte jeden po druhém. To jsou pozemské věci. Pravdy! Máš na sobě modrou košili; nikdo o tom nemůže pochybovat. Poslechněte si, jak říkáte tato prohlášení. Na konci věty by vaše výška tónu měla znít o něco níže než předchozí slovo, ale ne tak nízko, abyste toto konečné slovo neslyšeli. S největší pravděpodobností jste úplně ztratili jakýkoli upspeak. Uvědomili jste si svou intonaci.

Následující cvičení Zbavení se otazníku v hlase vám může pomoci ztratit intonaci, ale ve skutečné řeči pravděpodobně nebudete mluvit o barvě vaší košile. Budete muset vzít svůj projev a zbavit se jakékoli otázky, která se tam také ptá. Napište každý řádek řeči na samostatný řádek papíru, stejně jako to děláte s náhodnými pravdami, které pro cvičení napíšete. Měli byste vidět podobnou strukturu: téměř žádné otázky.

vitamín d3 k čemu je

Najděte židli a postavte se před ni, ale ještě si nesedejte. Nahlas řekněte linku své řeči. Představte si každý řádek jako samostatnou výpověď, nikoli jako součást většího díla. Pevně ​​se posaďte na židli na konci vlasce. To vám může pomoci odhodit hřiště, což by se mělo stát na konci věty. Zní to lépe?

Potřebujete další inspiraci? Pokud máte nějakou šikovnou knihu, zkuste si přečíst dětskou knihu. Vyjměte například svého oblíbeného Dr. Seussa a přečtěte si ho nahlas. Dětské knihy jsou obvykle plné srozumitelných a jednoduchých výroků. Aforismy jsou pro uši snadné a mohou vás také rekvalifikovat. Naše životy jsou složité věci a náš jazyk tuto složitost často odráží, ale když máte krátký čas někoho na něco přesvědčit, je dobré přeměnit toto nuanční uvažování na čistá, chladná prohlášení.