Kde jsou vaše játra a co dělá?

Autor: David Terfera, Shereen Jegtvig

Játra jsou největším orgánem v břiše a sedí těsně pod bránicí v pravém horním kvadrantu. Je to rušný orgán, protože téměř každá látka, kterou jíte, jde do jater, aby se metabolizovala, než odejdete kamkoli jinam v těle. (Tuky jsou výjimkou - vstupují do lymfatického systému.) Játra také vytvářejí žluč, která pomáhá štěpit tuk v tenkém střevě a také ukládá různé látky. Následující části pokrývají části, nervy a cévy jater.

vedlejší účinek hubnutí topamax

image0.jpgPovrchy jater a laloky

Játra mají dva povrchy: Membránový povrch zahrnuje přední, horní a část zadního povrchu a viscerální povrch je umístěn na posteroinferiálním povrchu.

Většina jater je pokryta pobřišnicí kromě zadní části, která se dotýká bránice, lůžka žlučníku a porta hepatis, což je otvor, který umožňuje průchod jaterní portální žílou, jaterní tepnou, nervy, kanály, a lymfatické cévy. Viscerální povrch je v kontaktu s: jícnem, žaludkem, dvanáctníkem, žlučníkem, pravou kolikovou flexí tlustého střeva, pravou ledvinou a suprarenální žlázou.

Játra jsou rozdělena na dva laloky pomocí falciformního vazu: větší pravý lalok a menší levý lalok. Falciformní vaz je záhyb pobřišnice, který sahá od pupku po játra. Falciformní vaz obsahuje kulatý vaz jater.

Přítomnost trhlin nebo rýh dále rozděluje játra.

 • Pravá sagitální trhlina: Tato drážka je tvořena fossou (prohlubní) pro žlučník a drážkou, která vytváří prostor pro dolní dutou žílu.

 • Levá sagitální trhlina: Tato drážka je tvořena trhlinou pro kulatý vaz jater na přední straně a trhlinou pro ligamentum venosum na zadní straně.

Levá a pravá sagitální trhlina rozdělují pravý lalok na lalok caudate a lalok kvadrátu.

Jaterní nervy, krevní cévy a lymfatické cesty

Nervový přísun přivádí do jater jaterní plexus, který má sympatická vlákna z celiakálního plexu a parasympatická vlákna z vagálních kmenů.

Játra dostávají krev z následujících dvou zdrojů:

 • Jaterní tepna: Systémový oběh pochází z jaterní tepny, která přivádí okysličenou krev do jater.

 • Jaterní portální žíla: Tato žíla nese venózní krev z břišní části zažívacího traktu.

Systém jaterní portál je tvořen jaterní portální žílou a jejími přítoky: horní mezenterickou žílou, slezinnou žílou, žaludečními žilami a cystickými žilami.

chrompikolinát vedlejší účinky

Mezi další žíly portálového systému patří:

 • Gastro-omentální žíly: Vypusťte krev ze žaludku a většího omentu do slezinné žíly (levá gastro-omentální žíla) a horní mezenterické žíly (pravá gastro-omentální žíla)

 • Krátké žaludeční žíly: Vypusťte krev ze žaludku do sleziny

 • Ileokolická žíla: Vypouští krev z slepého střeva a slepého střeva do horní mezenterické žíly

  léky na kyselý reflux
 • Dolní mezenterická žíla: Vypouští krev z konečníku, sigmoidu a sestupného tračníku do slezinné žíly

 • Levá kolická žíla: Odvádí krev ze sestupného tračníku do dolní mezenterické žíly

 • Střední kolická žíla: Vypouští krev z příčného tračníku do horní mezenterické žíly

 • Pravá kolická žíla: Vypouští krev ze vzestupného tračníku do horní mezenterické žíly

V játrech se jaterní portální žíla větví a končí v kapilárách nazývaných venózní sinusoidy jater.

Veškerá krev z jater je odváděna jaterními žilkami do dolní duté žíly.Veškerá krev z jater je odváděna jaterními žilkami do dolní duté žíly.

Lymfa je odváděna z jater lymfatickými cévami jater, které zahrnují povrchové a hluboké lymfatické cévy. Jaterní lymfatické uzliny se nacházejí podél jaterních cév a spodního omenta. Lymfa z těchto lymfatických cév odtéká do celiakálních lymfatických uzlin a poté do cisterny chyli. Lymfatické uzliny na zadním a předním povrchu jater odtékají do frenických lymfatických uzlin (poblíž bránice) a poté do zadních mediastinálních lymfatických uzlin, než se vypustí do pravých lymfatických a hrudních kanálků.

Žlučovod

Játra produkují žluč a vylučují ji do žlučových kanálků, které odvádějí žluč do interlobulárních žlučových cest. Tyto kanály pak vedou k větším kanálům, které se nakonec spojí a vytvoří pravé a levé jaterní kanály (jeden pro každý lalok). Dva jaterní kanály se spojí a vytvoří společný jaterní kanál. Tento kanál spolu s cystickým kanálem tvoří žlučovod.

Žlučovod vede dolů do dvanáctníku a tvoří pankreatický vývod hepatopankreatickou ampulku. Ampulka se otevírá do duodena hlavní duodenální papilou. Koncová část žlučovodu je obklopena svěračem žlučovodu. Hepatopankreatická ampulka má svůj vlastní svěrač, který se nazývá Oddiho svěrač.